بازتاب گسترده موج محکومیت حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران

بهمن: رسانه های عربی به شکل گسترده مواضع کشورهای مختلف خصوصاً کشورهای منطقه مقابل تجاوز رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را پوشش دادند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: تجاوز رژیم صهیونیستی به سوریه و هدف قرار دادن ساختمان کنسولگری ایران در دمشق که نقض تمام قانون ها و عرف های بین المللی بشمار می رود در روزنامه ها و رسانه های عربی بازتاب گسترده ای داشته است.
این رسانه ها همین طور علاوه بر پوشش اصل خبر موج محکومیت های حمله رژیم صهیونیستی و واکنش ایران به این حمله را منعکس کردند.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط در گزارشی به واکنش ایران در مقابل تجاوز رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری این کشور در دمشق اشاره نمود.
در این گزارش که با تیتر «ایران تصمیمات مناسب را درباب حمله اسرائیل به کنسولگری خود در دمشق اتخاذ کرد» آمده است: شورای عالی امنیت ملی ایران شب گذشته با تشکیل جلسه درباب این حمله تصمیمات مناسب را در این رابطه اتخاذ نمود.

روسیا الیوم نیز با پوشش این محکومیت ها گزارش داد: وزارت خارجه روسیه، عربستان، اردن، امارات، عراق، سوریه، عمان، پاکستان، کوبا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان حمله اسرائیل مقابل کنسولگری ایران در دمشق را محکوم کردند.
در ادامه این گزارش آمده است: تهران اعلام نموده که ابعاد این حمله را بررسی می کند و در عین حال مسئولیت نتایج آنرا متوجه رژیم متجاوز صهیونیستی می داند.

بخش عربی شبکه خبری سی ان ان در گزارشی نوشت: وزارت خارجه عربستان سعودی با صدور اطلاعیه ای در اولین واکنش خود به حمله اسرائیل مقابل دمشق، این حمله را محکوم نمود.
در این گزارش آمده است: ریاض تاکید کرده است که قاطعانه هدف قرار دادن مراکز دیپلماتیک را به هر بهانه ای رد می کند.

پایگاه خبری الخلیج آنلاین نیز با اشاره به محکومیت ها نوشت: کشورهایی مانند امارات، عمان و قطر با صدور بیانیه هایی هدف قرار گرفتن هیأت دیپلماتیک ایران را در پایتخت سوریه توسط اسرائیل محکوم کردند.
این کشورها تاکید نمودند که حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق نقض تمام قانون ها و عرف های بین المللی در خصوص ضرورت صیانت از مراکز دیپلماتیک محسوب می شود.

روزنامه مصری الیوم السابع در همین خصوص نوشت: کشورهای مختلف عربی همچون عربستان، قطر، اردن، عراق و امارات با صدور بیانیه هایی تاکید نمودند که مراکز دیپلماتیک خارجی نباید هدف چنین حمله هایی قرار بگیرند و حمله اسرائیل به ساختمان ایران در دمشق محکوم است.

شبکه خبری اسکای نیوز عربی نیز با انعکاس این تجاوز رژیم صهیونیستی نوشت: حمله خون بار مقابل کنسولگری ایران در دمشق؛ تعداد قربانیان این حمله بالا رفته است.
در این گزارش آمده است: بنا بر اعلام دیده بان حقوق بشر سوریه در حمله مذکور که گفته می شود توسط اسرائیل انجام شده ۱۱ قربانی برجای مانده است.

بخش عربی خبرگزاری شینهوا در این رابطه نوشت: سپاه پاسداران ایران پس از حمله اسرائیل مقابل ساختمان کنسولگری در دمشق اعلام نمود که هفت تن از مستشاران نظامی در این حمله جان خودرا از دست داده است. محمدرضا زاهدی و محمد هادی حاجی رحیمی در کنار پنج تن از همراهانشان جزو قربانیان این حمله به شمار می روند.
سپاه ایران به شدت این حمله را محکوم کرده و سفیر ایران در سوریه نیز رژیم صهیونیستی را تهدید به واکنش دردناکی کرده است.

شبکه خبری المنار لبنان نیز با پوشش این تجاوز رژیم صهیونیستی نوشت: در جریان تجاوز بی سابقه تل آویو مقابل دمشق برخی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به شهادت رسیدند. این شهدا میهمانان سفره افطار کنسولگری ایران در دمشق بودند که به دست رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند.
شبکه المنار افزود: این در حالیست که تهران تاکید کرده واکنشش به این تجاوز استثنایی خواهد بود.

شبکه العربیه نیز در گزارشی با اشاره به این حمله نوشت: گزارش های رسانه ای حاکی از آن بوده که این حمله مقابل کنسولگری ایران در دمشق توسط اسرائیل انجام شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: کلیپ های ویدئویی انتشار یافته از محل حمله بیان کننده حجم خرابی های به بار آمده در نزدیکی سفارت ایران در دمشق است. در این کلیپ ها وقوع حریق و بلند شدن دود سیاه از محل هدف قرار گرفتن ساختمان کنسولگری مشخص است. در این حمله به سفیر ایران در سوریه و خانواده وی صدمه ای وارد نشده است.

شبکه الجزیره نیز با انعکاس اخبار مربوط به این تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی در دمشق نوشت: صدها تن از شهروندان ایرانی در تهران پایتخت این کشور و دیگر شهرهای ایران با هدف محکوم کردن حمله اسرائیل به کنسولگری کشورشان راهپیمایی برگزار کردند.
شرکت کنندگان در این راهپیمایی شعارهایی مقابل آمریکا و اسرائیل سر داده و خواهان مقابله به مثل در مقابل این حمله تل آویو و گرفتن انتقام خون قربانیان آن شدند.

منبع: