معاون اول قوه قضاییه: سپاه بزرگترین نهاد ضد تروریستی عالم است

به گزارش بهمن، معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: اروپایی ها تصور نکنند که با قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست این گروهک های تروریستی توانسته اند به نتیجه ای که مد نظرشان هست برسند

به گزارش بهمن به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین مصدق بامداد امروز در نخستین جشنواره آثار حقوقی نیروهای مسلح که در مجتمع فرهنگی و هنری الماس برگزار شد، اظهار نمود: از دست اندرکاران و شرکت کنندگان در نخستین جشنواره آثار حقوقی نیروهای مسلح که سازمان قضایی نیروهای مسلح با همکاری دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی این نشست علمی را برگزار کردند، تشکر می کنم.

وی خطاب به حاضران در این همایش اظهار داشت: شما فرهیختگان جامعه علمی در رشته حقوق می دانید که علم حقوق شاید تنها رشته ای از علوم باشد که در همه مراحل زندگی انسان تأثیرگذار است. هیچ رشته ای از علوم را نداریم که در همه ابعاد زندگی انسان این گونه تأثیرگذار باشد.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: نظریه های مکاتب مختلف به واسطه علم حقوق تحلیل و بررسی می شوند و ارتقا پیدا می کنند.

مصدق ضمن اشاره به این که علم حقوق به معنای عام کلمه با خیلی از علوم انسانی و اجتماعی ارتباط دارد، اظهار داشت: علم حقوق با جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد، تاریخ، علوم سیاسی، حتی با بعضی از رشته های علوم ریاضی و طبیعی هم در ارتباط است؛ این اهمیت علم حقوق است.

وی عنوان کزد: انجام پژوهش های حقوقی و قضایی که در این نشست هم در حال انجام می باشد، یکی از مصادیق آن است. تعامل با مراکز علمی دانشگاهی، حوزه و پژوهشگاه ها هم امروز برای فرهیختگان جامعه حقوقی بخصوص نیروهای مسلح یک لزوم است و حتما باید این کار صورت بگیرد.

معاون اول قوه قضاییه با تکیه بر این که شناسایی ظرفیت نیروهای مسلح در زمینه های حقوقی یک لزوم است، خاطرنشان کرد: امروز افتخار می نماییم که سازمان های مختلف نیروهای مسلح در همه رشته ها بخصوص رشته علم حقوق ارتقا پیدا کرده اند. پیشرفت هایی در رشته علم حقوق در همه سازمان های مختلف نیروهای مسلح به صورت جهشی مشاهده می شود.

وی اظهار داشت: هدایت رساله های مقطع دکتری، پایان های مقطع کارشناسی ارشد و استفاده بهینه از آنها در رشته های حقوقی امروز یک لزوم است.

مصدق بیان نمود: اساتید در نیروهای مسلح باید این رساله ها و این رساله ها را در انتخاب مبحث و محتوای رساله هدایت کنند تا سازمان های مختلف نیروهای مسلح از محتوای آنها بهره برداری کنند. ایجاد انگیزه در پرسنل نیروهای مسلح برای تحقیق و پژوهش در سطح نیروهای مسلح یک لزوم است و این همایشی که امروز برگزار شد، کار مقدسی است.

معاون اول قوه قضاییه ضمن اشاره به این که یکی از مهم ترین راه های تبدیل تهدید به فرصت انجام تحقیق و پژوهش است که در نیروهای مسلح اتفاق افتاده است، اضافه کرد: اگر نیم نگاهی به کارنامه نیروهای مسلح داشته باشیم، از وزارت دفاع گرفته تا ارتش، سپاه، فراجا می بینیم که در طول این ۴۰ و اندی سال کارنامه شان حاکی از چیست، چه تهدیدهایی را تبدیل به فرصت کردند امروز این افتخار نیروهای مسلح است.

وی اشاره کرد: معرفی کارهایی که در سازمان های مختلف نیروهای مسلح صورت گرفته یک لزوم است، متأسفانه این اقدامات آنگونه که باید تبیین شود، صورت نگرفته است.

مصدق ضمن اشاره به این که از کارهای علمی و تخصصی که در سازمان های مختلف نیروهای مسلح انجام شده بی خبر نیستم، اشاره کرد: افتخار این را دارم که حدود ۲۵ سال در سازمان قضایی نیروهای مسلح در کنار شما اعضای نیروهای مسلح زندگی کردم و ۲۵ سال از عمر خدمتی خودم را در سازمان قضایی نیروهای مسلح بودم.

وی اظهار داشت: امروز کارهایی که در وزارت دفاع، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فراجا انجام شده که اگر برای مردم تبیین شود، خوشحال می شوند، اضافه کرد: تهدیدهای زیادی بوده که توسط نیروهای مسلح تبدیل به فرصت شده است. مهم ترین علتش همین پژوهش و تحقیقی است که شما در برنامه تان قرار دادید.

معاون اول قوه قضاییه ضمن اشاره به این که ترویج اندیشه های نوین حقوقی در خلق و تفسیر قواعد حقوقی تأثیرگذار است، بیان نمود: امروز بدنه دستگاه قضایی همچون سازمان قضایی نیروهای مسلح از غنی ترین ظرفیت های علمی، تخصصی و کارشناسی برخوردارست و تبادل اندیشه حقوقی توسط این سازمان با سازمان های نیروهای مسلح یک لزوم است. بطور قطع سازمان های مختلف نیروهای مسلح هم از این ظرفیت برخوردار می باشند.

مصدق تصریح کرد: برگزاری این گونه نشست های علمی و همایش ها یک لزوم انکارناپذیر است. باید ببینیم که نتیجه برگزاری این همایش ها چه می شود. این همایش ها نباید این گونه باشند که یک روز انجام و بعد هم تبدیل به کتاب شده و این کتاب ها در قفسه ها بمانند.

وی اضافه کزد: امروز یکی از مهم ترین وظیفه حقوقدانان و شما فرهیختگان این رشته آن است که ابعاد حقوقی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را بیان کنید. وقتی بیانیه گام دوم انقلاب را مطالعه می نماییم در ابعاد مختلف برای همه صنوف جامعه برنامه دارد. راهبرد نظام انقلاب اسلامی را مشخص کرده است و این یکی از آن ابعاد حقوقی این بیانیه گام دوم بود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: ما چه مقدار برای تبیین ابعاد حقوقی این بیانیه وقت صرف کردیم؟ این وظیفه شما فرهیختگان جامعه حقوقی است که ببینید چه حقوقی در این بیانیه گام دوم توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده است؟ مردم باید از این حقوق آگاه باشند.

وی اظهار داشت: حق مردم است که میزان مشارکت سیاسی، فعالیتهای انقلابی و خیرخواهانه ای که سازمان های مختلف نیروهای مسلح در این سال های اخیر در زلزله ها، سیل، حوزه سلامت و مسائل دیگر نشان دادند و خوب هم درخشیدند را بدانند.

مصدق با اشاره یه این که حق مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت خود یکی از مهم ترین مسائل حقوقی است که در گام بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی آمده است و باید تبیین شود، اظهار داشت: هر سیاستی که مردم را از صحنه اجتماع و تعیین سرنوشت کشور دور کند، سیاست درستی نیست. این مهم باید برای مردم باید تبیین شود.

وی اظهار داشت: حق اجرای عدالت و امنیت قضایی یکی از حقوقی است که در این بیانیه آمده، مردم از قوه قضاییه و از ما مطالبه گری می کنند و حق دارند مطالبه گری کنند، این حق آنهاست.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم در هر جا آنگونه که مردم انتظار دارند این حق را اجرا نماییم. این مردم، مردمی هستند که همه کارگزاران و خادمان باید شیانه روزی برایشان زحمت بشکند.

وی ضمن اشاره به این که حق استقلال و آزادی یکی از حقوقی است که در بیانیه گام دوم انقلاب آمده است، اظهار داشت: استقلال ملی به معنای آزادی ملت و حاکمیت از تحمیل و زورگویی قدرت های سطله گر جهانی است.

مصدق افزود: امروز اتحادیه اروپا یک نهاد مقدس به نام سپاه را در لیست گروههای تروریستی قرار داده است، این اتفاق احتیاج به تبیین دارد. صرف نظر از مسائل سیاسی که آنها در جای خود تعریف می شوند شما بعنوان فرهیخته حقوقی امروز وظیفه دارید قلم به دست بگیرید و بگویید اروپا با کدام کشور این گونه رفتار کرده است.

معاون اول قوه قضاییه با اعلان اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نظر سازمانی جزو نیروهای مسلح کشور است، اظهار داشت: سپاه پاسداران بزرگترین نهاد ضد تروریستی عالم و روح این مردم و اصلا خود این مردم است.

وی اشاره کرد: اروپایی ها تصور نکنند که با قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست این گروهک های تروریستی توانسته اند به نتیجه ای که مد نظرشان هست برسند، خیال خام آنها است.

مصدق تصریح کرد: همین پاسدارها در بزنگاه های حساس جانشان را برای این مردم فدا کردند. پاسداران جانشان را فدا کردند تا مبادا قطعه ای از این زمین در دست دشمن قرار بگیرند. در زمستان سرد ۲۰ درجه زیر صفر تحمل کردند که مبادا صدمه ای به این مردم برسد. در حالیکه امروز اتحادیه اروپا به دنبال شیطنت های آمریکا، سپاه را در فهرست گروههای تروریستی قرار می دهد.

معاون اول قوه قضاییه بیان نمود: بطور قطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ مناسبی به این اقدام اتحادیه اروپا خواهند داد. هم ستاد کل نیروهای مسلح آنگونه که در شأن آنهاست، برخورد خواهد نمود این ملت شریف نمی پذیرد که جزئی از نیروهای مسلح کشورش به نام سپاه در فهرست گروهک های تروریستی قرار بگیرد.

وی یادآورشد: وقتی می گوییم سپاه بزرگترین نهاد ضد تروریستی است، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به یادمان می آید. امروز چهره شهید قاسم سلیمانی بعنوان یک ضد تروریسم در اذهان افراد عالم نقش بسته و نمی شود این نقش را کور کرد و از بین برد.

معاون اول قوه قضاییه با اعلان اینکه وظیفه شما حقوقی ها بسیار حساس است، اظهار داشت: امیدوارم با برگزاری این گونه نشست های علمی در ارتقای سازمان های نیروهای مسلح کوشا باشید. آنگونه که تابحال کوشا بودید.

وی اظهار داشت: آن مقداری که سازمان قضایی نیروهای مسلح در مورد جلوگیری از وقوع جرم و تخلف در سطح نیروهای مسلح زحمت کشیده، مقاله نوشتند و کارهای عملی کردند در هیچ نهاد دیگری صورت نگرفته، این را تبریک عرض می کنم. امروزه شاهد سالم ترین نیروهای مسلح در سطح جهان هستیم و به این مورد افتخار می نماییم.