با اشاره به سند مفهوم امنیت جمعی؛ اولیانوف: احیای برجام می تواند راهگشای گفتگوهای منطقه ای باشد

نماینده روسیه در مذاکرات وین، با استناد به طرح معروف به مفهوم امنیت جمعی، از احیای برجام بعنوان راهی برای آغاز گفتگوهای مستقیم میان کشورهای خلیج فارس، نام برد.

به گزارش بهمن به نقل از مهر، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در نهادهای بین المللی مستقر در وین، در پیامی توئیتری، احیای برجام را راهگشای گفتگو میان کشورهای منطقه در باب مسائل امنیتی عنوان نمود.
وی در این زمینه نوشت: احیای برجام می تواند تاثیری مثبت بر وضعیت خلیج فارس داشته باشد و برمبنای ابتکار عمل های موجود همچون مفهوم امنیت جمعی پیشنهاد شده از طرف روسیه، راه را برای انجام گفتگوهای مستقیم میان دولت های منطقه در باب مسائل امنیتی باز کند.

اولیانوف در ادامه در پاسخ به یکی از کاربران توئیتر که از او خواسته بود درباره این مفهوم توضیح بیشتری بدهد؛ اضافه کرد: مفهوم امنیت جمعی روسیه در منطقه خلیج فارس، سال ها پیش ارائه شد و در اینترنت هم موجود است. این مفهوم (به مرور زمان) تغییر نمود و می تواند در امتداد تطابق با نظرات دولت های خلیج فارس به روز رسانی شود.

به گزارش بهمن به نقل از مهر، در کنفرانس امنیتی مونیخ مورخ ۲۹ بهمن ۹۶، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، از آنچه که امروز تحت عنوان سند مفهوم امنیت جمعی شناخته می شود؛ بعنوان تنها گزینه و آغازگر روند اعتمادسازی در امتداد حصول امنیت در خلیج فارس نام برد که با مشارکت همه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران انجام می شود.
وی همین طور ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک، روسیه موفق به برقراری گفتگو میان اعضای شورا و ایران شود.
الگوی پیشنهادی روسیه همانطور که پیش تر در گزارشی تحت عنوان «شبکه امنیتی؛ طرح تهران برای امنیت خلیج فارس / بررسی مدل روسیه» به آن اشاره شد؛ برای مهار تنش های خلیج فارس با تاکید بر کشورهای این حوزه آبی و ۵ قدرت شورای امنیت است و تا حدی با الگوی یاد شده ایران مبتنی بر بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت در خصوص تشکیل گروه تماس ۱۳، همخوانی دارد.

منبع: