معاون قضایی دادستان كل كشور: بیشتر اقدامات قوه قضاییه در پشتیبانی از تولید و اقتصاد حول محور مانع زدایی است

به گزارش بهمن معاون قضایی دادستان کل کشور با اشاره به اینکه سیاست دستگاه قضایی این است که بانک ها فعال کردن کارخانجات زیر دست خویش را دنبال کنند، اظهار داشت: خیلی از خصوصی سازی ها مورد بررسی قرار گرفته و برای آنها دستورات ویژه ای صادر گردیده است.
به گزارش بهمن به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، سعید عمرانی در ارتباط با شعار سال جدید و تاکید فراوان مقام معظم رهبری (مدّظله العالی) بر مساله تولید، اظهار داشت: شعار سال که هر ساله توسط مقام عظمای ولایت (مدّظله العالی) تعیین و تبیین می شود نشان از اهمیت آن مبحث داشته و چراغ راه مسؤلان و مدیران و مردم با بصیرت خواهد بود و نشان دهنده این است که چرخ پیشرفت و موفقیت کشور در چه مسیر و جاده ای باید حرکت نماید.
این مقام قضایی افزود: مساله تولید که سال جاری هم توسط مقام معظم رهبری بر آن تاکید شد نشان دهنده این است که مساله و اولویت اول کشور جمهوری اسلامی ایران همچنان باید تولید و رونق تولید باشد.
عمرانی با اشاره به اینکه کشور در شرایط جنگ اقتصادی به سر می برد، اظهار داشت: در حالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیشتر از چهل سال است که روی پای خود ایستاده و متکی به ملت خویش است که از همان ابتدای انقلاب تابحال با انواع دشمنی ها، تحریم ها، جنگ ها، هجمه ها و کینه ورزی ها مواجه بوده و الان که دشمن در تمامی جنگ های نظامی، فرهنگی، علمی و دیگر خباثت ها به بن بست انقلاب اسلامی برخورده است تمام توان خود و اذنابش را به کار گرفته تا ملت ما را در آخرین جبهه یعنی نبرد اقتصادی به زانو در آورد.
وی تصریح کرد: آخرین دست و پا زدن های دشمن در زمین و جبهه اقتصادی می باشد و بطور قطع با هدایت های حکیمانه رهبر فرزانه، دستورات و تاکیدات رئیس قوه قضاییه و تلاش و همت مسؤلان و حمایت مردم کشور عزیز ما از این نبرد هم سربلند بیرون خواهد آمد و بطور قطع برای ملت ما عزت و سربلندی و برای دشمنان انقلاب اسلامی ذلت و سرافکندگی قابل پیشبینی است.
این مقام قضایی با تبیین شعار سال و نقش دستگاه قضایی در تحقق این شعار اظهار داشت: هر چند بار اصلی تولید و رونق اقتصادی وظیفه ذاتی دولت بوده لیکن قوه قضاییه هم در این حوزه وارد میدان شده و به یاری مجریان شتافته تا در مانع زدایی ها بیشتر از قبل نقش آفرین و موثر ظاهر شود. چیزی که باید به آن توجه ویژه شده و خروجی و تحقق شعار انقلابی سال باشد تأمین امنیت اقتصادی، جهش تولید و اصلاح امور معیشتی مردم عزیز است. ازاین رو است که قوه قضاییه در پشتیبانی از تولیدکنندگان و مراکز تولیدی و صد البته پیشگیری از تعطیلی کارخانجات خویش را همراه و پشتیبان دولت می داند و تا آنجا که قانون و تکالیف اجازه داده است با جدّیت و قاطعیت به پشتیبانی از بنگاه های تولیدی خواهد پرداخت.
عمرانی با اشاره به اینکه بیشتر اقدامات قوه قضاییه در پشتیبانی از تولید و اقتصاد حول محور مانع زدایی ها است اظهار داشت: بر مبنای تجربه ای که در این زمان به دست آمده معلوم گردیده که اغلب موانع تولید و فعالیت بنگاه های اقتصادی مسائل بانکی و بروکراسی اداری است. از اینرو تمام تلاش ما این است که با تعامل، تفاهم و گفتگو میان بانک ها و فعالان اقتصادی کاری نماییم که چرخ مراکز تولیدی و فعالان اقتصادی از حرکت باز نایستد.
معاون دادستان کل کشور افزود: سیاست دستگاه قضایی این است که بانک ها حتما مبحث فعال کردن کارخانجات زیر دست خویش را دنبال کنند. همانگونه که ریاست دستگاه قضایی در مسافرت به استان لرستان فرمودند بانک ها امکان مالی دارند ولی نمی خواهند این کار را انجام دهند و این اشکالی ندارد؛ چونکه می توانند به نحوی که قانون مقرر کرده واگذار کنند؛ اما تعطیل کردن و یا نیمه تعطیل کردن کارخانه کار بسیار نادرستی است.
این مقام قضایی تصریح داشت: مساله دیگری که بعنوان یک مانع در صنعت و اقتصاد کشور ما به چشم میخورد مبحث خصوصی سازی و واگذاری ها است که باید در ابتدا همه شرایط سنجیده شود و این اتفاق که گاها به علت عملکرد نادرست مجبور به فسخ قراردادها می گردد سرمایه گذاری را به مخاطره می اندازد. در این حوزه هم قوه قضاییه با نگاه حمایتی به میدان آمده است تا اجازه ندهد این تملک های مضر و زیان آور باعث تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران شود. خیلی از خصوصی سازی ها مورد بررسی قرار گرفته و برای آنها دستورات ویژه ای صادر گردیده است.
این مقام قضایی بر الگوگیری از سیره و روش شهیدانی همچون شهید سلیمانی در این جنگ نابرابر تصریح کرد و اظهار داشت: کاش در حوزه تولید یک سردار سلیمانی داشتیم آنگاه می دیدیم سنگرهای موانع تولید چگونه یکی بعد از دیگری فتح می شد. افسوس، جنگ مقدس هشت ساله به ما آموخت که آنچه باعث موفقیت و پیروزی است ایمان به خدای متعال و تکیه به اراده ملت شریف مان است. در آن سالها که ما در عرصه نظامی در تنگنا بوده و تحت فشار بودیم با اراده شهدای عزیزی همچون شهید تهرانی مقدم و باکری ها توانستیم دشمن تا دندان مسلح را عقب رانده و نهایتا پیروز این نبرد باشیم.
وی افزود: شهید سلیمانی هم که خویش را برای خداوند و اسلام عزیز خالص نموده بود در سالیان بعد از جنگ باز هم به ما آموخت که با ایمان به خدا و کار شبانه روزی و مجاهدت های مستمر است که می توان در مقابل دشمن سینه سپر کرده و موجبات شکست آنان را فراهم نمود.
عمرانی اظهار داشت: در جنگ اقتصادی کنونی هم لازمه موفقیت در مقابل دشمن توکل بر خدا و تلاش جهادی است. همه مدیران و مسؤلان باید خویش را فارغ از ساعتهای اداری و چارچوب های آن مهیا نمایند شعار انقلابی مدیر جهادی و انقلابی می خواهد. مردمی که در سخت ترین شرایط پای انقلاب مانده اند لایق بیشترین تلاشهای مسؤلان برای خدمت به آنان هستند.

منبع: