ماكرون: نقاب ها افتاده است

به گزارش بهمن، رئیس جمهور فرانسه در اولین نطق بعد از انحلال مجمع ملی، تمام احزاب مخالف راست افراطی ها را به تشکیل ائتلاف دعوت کرد.

به گزارش بهمن به نقل از یورونیوز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در اولین سخنرانی بعد از انحلال مجمع ملی به دنبال شکست حزبش در انتخابات پارلمان اروپا، از سیاستمداران میانه رو در احزاب چپ و راست خواست تا برای شکست راست های افراطی در انتخابات سراسری ائتلاف کنند.
ماکرون که رهبر حزب میانه گرای «رنساس» را برعهده دارد، اظهار داشت که از «مردان و زنان نیک سرشت که می توانند به افراطیون «نه» بگویند، می خواهد تا با اتحاد، برای فرانسه پروژه ای مشترک بسازند.»
ماکرون در رابطه با درخواست وی در خصوص برگزاری انتخابات زودهنگام اضافه کرد که بعد از شکست حزبش در انتخابات پارلمان اروپا، قادر به چشم پوشی و نادیده گرفتن واقعیات سیاسی جدید نبوده است.
وی ضمن اشاره به انتخابات بعدی ریاست جمهوری فرانسه اظهار داشت: همه شاهد خروش سیلاب راست افراطی هستند. همه می گویند که ماکرون کلیدهای(قدرت/ کاخ) را به آنها می دهد. من نمی خواهم سال ۲۰۲۷ هم کلید را به آنها بدهم.
وی اضافه کرد: دو-سوم فرانسوی ها خواهان انحلال مجمع ملی بودند و ۵۰ درصد از مردم به افراطی ها رای می دهند. نمی توانستم هیچ کاری نکنم چون مرا به سردرگمی تمام و کمال متهم می کردند.
وی با درخواست از میانه روها، دموکرات ها و حامیان اروپا برای اتحاد جهت شکست راست افراطی در انتخابات آخر ماه جاری، اریک سیوتی، رهبر حزب جمهوری خواهان فرانسه را به علت ابراز تمالی برای تشکیل ائتلاف با حزب «رالی ملی» را مورد انتقاد قرار داد.
ماکرون افزود: از عصر روز گذشته، نقاب ها افتاده و بین کسانی که به دنبال کسب رای هستند و آنها که برای فرانسه مبارزه می کنند، جنگ درگرفته است. راست گرایان قصد تشکیل ائتلاف با راست های افراطی را دارند. محافظه کاران به میراث شارل دوگل، ژاک شیراک و سارکوزی (روسای جمهور اسبق فرانسه) پشت کرده اند.
وی با دفاع از اقداماتش در حوزه اقتصادی همچون اصلاحات جنجالی قانون بازنشستگی، اخطار داد که هم راست های افراطی و هم چپ های تندرو فرانسه را در آستانه فاجعه اقتصادی قرار خواهند داد. وی مدعی شد: هر دو حزب افراطی، نقشه فقیر کردن کشور را کشیده اند!
براساس نظرسنجی که موسسه افکارسنجی عمومی فرانسه(ایفاپ) انجام داده است، در دور نخست انتخابات پارلمانی این کشور، حزب راست گرای «رالی ملی» که رهبری آنرا مارین لوپن، رهبر اپوزیسیون فرانسه برعهده دارد، با کسب ۳۵ درصد آراء، حزب ماکرون را شکست خواهد داد.

منبع: