پرونده جبهه جنوبی ، ۷؛ تأثیر حملات حزب الله بر اقتصاد و شهرک نشینان صهیونیست

به گزارش بهمن، پس از آغاز عملیات طوفان الاقصی، حملات حزب الله به مناطق شمالی سرزمین های اشغالی، این رژیم را با یک معضل جدی مواجه کرده؛ بگونه ای که تل آویو متحمل خسارت های فراوانی شده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: پس از عملیات طوفان الاقصی که با غافلگیری رژیم اشغالگر همراه بود، حزب الله بعنوان یک بازیگر عمده محور مقاومت در مرزهای لبنان درگیر مقابله با رژیم صهیونیستی شده است. حزب الله در هشت ماه گذشته با انجام حملات مستمر ضد مواضع ارتش صهیونیستی، موازنه را در شمال سرزمین های اشغالی بر هم زده است. دو پیامد عمده این حملات، مشکلات اقتصادی همچون در قسمت های کشاورزی و تخلیه شهرک های صهیونیست نشین و فرار تعداد زیادی از جمعیت این مناطق است.
تاثیر حملات حزب الله بر اقتصاد شمال سرزمین های اشغالی
مرز لبنان با سرزمین های اشغالی حدود ۷۹ کیلومتر طول دارد که قسمتی از آن در مزارع شبعا، چند دهه است که در اشغال رژیم صهیونیستی قرار دارد. نقاط مرزی لبنان شهر های ایت الشعب، رمیم، ادضحیره، ناقوره و لبنیه واقع شده و مرز سرزمین های اشغالی هم شامل برخی شهرها مانند عکا، کریات شیمونه، ناصره و… است. رژیم صهیونیستی از آغاز جنگ غزه بیشتر از ۱۰۰ نفر نیروی نظامی را در این منطقه مستقر کرده است. طبق آمار عرضه شده توسط مرکز تحقیقات و آموزش آلما (ALMA Research and Education Center) در ماه می ۲۰۲۴، حزب الله با آغاز حملات خود از هشتم اکتبر ۲۰۲۳ تا ۳۱ می ۲۰۲۴ حدود ۱۹۵۴ حمله به مرز شمالی سرزمین های اشغالی انجام داده است. این حملات بیشتر به وسیله موشک های ضد تانک و پهپاد انجام شده است.
این حملات علاوه بر مراکز نظامی، تاثیرات جدی بر مراکز اقتصادی منطقه شمالی رژیم صهیونیستی بر جا گذاشته است. مهم ترین بخش های اقتصادی رژیم صهیونیستی شامل فناوری، ساخت و پرداخت الماس و برش است. تولید ناخالص داخلی اسرائیل در سال ۲۰۲۲ به ۵۰۱.۴ میلیارد دلار رسید و سرکردگان رژیم صهیونیستی امیدوار بودند تا سال ۲۰۲۶ به ۶۱۱.۸ میلیارد دلار برسد. اما آغاز طوفان الاقصی و حملات مختلف حزب الله به منطقه شمالی، این محاسبات را برهم زد. بخش عمده ای از مزارع کشاورزی، کارخانه های شراب سازی و مرغداری ها در این منطقه قرار دارند.
حملات حزب الله سبب توقف فعالیت هزاران واحد تجاری در شهرک های مختلف این منطقه شده است. روزنامه یدیعوت آهارونوت هم در گزارشی در فوریه ۲۰۲۳ اعلام نمود که این حملات خساراتی به میزان تقریبی ۵۰۰ میلیون شکل به کشاورزان صهیونیست در شهرک ها وارد کرده است. روزنامه مارکر هم که در درون سرزمین های اشغالی به چاپ می رسد نوشت که ده ها کارخانه در شمال اسرائیل تعطیل و بسیاری هم با کاهش تولید ۷۰ درصدی روبرو هستند. خیلی از رسانه های صهیونیستی هم در توصیف وضعیت مناطق شمالی نوشتند که شهرها از مردم خالی شده، مشاغل تعطیل شده، مزارع همچون تاکستان ها بدون مراقبت رها شده و جدول زمانی خاصی هم برای تولیدات مشخص نمی باشد.
تاثیر حملات حزب الله بر شهرک نشینان شمال سرزمین های اشغالی
حملات همه جانبه حزب الله که به صورت مستمر مناطق مختلف در مرز لبنان با رژیم صهیونیستی را زیر آتش دارد، تاثیرات گوناگونی را در شهرک های صهیونیست در این منطقه بوجود آورده است.
تخلیه و ممنوع ورودی شهرک ها
مهم ترین تأثیر این حملات، تخلیه شهرک های صهیونیست است. ارتش رژیم صهیونیستی در ۱۶ اکتبر اعلام نمود که می خواهد ۲۸ شهرک در مناطق شمالی را به سبب افزایش تنش در مرز با لبنان تخلیه کند. اداره ملی مدیریت اضطراری وزارت جنگ رژیم صهیونیستی اعلام نمود که شهرک نشینان تخلیه شده به میهمان خانه ها منتقل خواهند شد. بعضی از شهرک هایی که تخلیه شدند شامل روستاهای مرزی اشغالی لبنان، غجر، دیشون، کفر یووال، مارگالیوت، متولا، آویویم، دووو و… بود. همینطور بیشتر از ۶۰ هزار شهرک نشین از این منطقه فرار کرده اند. بعضی از این شهرک ها در پنج کیلومتری و برخی هم در فاصله ۵ تا ۸ کیلومتری مرز لبنان قرار گرفته اند. پس از اوج گیری حملات حزب الله در اواخر می ۲۰۱۴ بعضی از شهرک ها بعنوان منطقه نظامی اعلام گردید. برای مثال فرماندهی جبهه شمالی رژیم صهیونیستی اعلام نمود که شهرک های حد فاصل لیمان تا راس الناقوره را منطقه بسته نظامی و ورود ممنوع اعلام نموده است.
گسترش اعتراضات داخلی
حملات حزب الله اعتراضات بسیاری را در منطقه شمال برانگیخته است. پس از هشتم اکتبر که حزب الله حمله به این مناطق را آغاز کرد، خیلی از شهرک نشینان درگیر اعتراض به وضعیت این منطقه هستند. همچون در اواخر دسامبر ۲۰۲۳ صدها شهرک نشین با شعار «دولت شمال را از دست داده است»، «شمال درحال فروپاشی است» و «کسی که جنوب را رها کرد، شمال را نجات نخواهد داد» اعتراض های خویش را به وضعیت این منطقه نشان دادند. شهرک نشینان همینطور در این مناطق در واقع معتقدند که رهبران و فرماندهان ارتش تلاشی برای امنیت این منطقه نمی کنند و به همین دلیل خیلی از آنها خویش را نه شهروند بلکه پناهنده تصور می کنند.
چنددستگی جوامع داخلی
حملات حزب الله جوامع داخلی و مقامات آنها را در شمال سرزمین های اشغالی را به چند دسته تقسیم کرده است. بعضی از مقام های صهیونیست در شمال فلسطین اشغالی خواهان جدایی از این رژیم شدند. در ماه می ۲۰۲۴ بعضی از روسای شهرک های صهیونیست نشین در شمال فلسطین اشغالی اظهار کردند: «ما ۳۰ سال به عقب بازگشتیم. وضعیت منطقه الجلیل ثابت می کند که نظریه امنیتی اسرائیل از هم فروپاشیده است» همینطور به دنبال حملات پهپادی و موشکی حزب الله به شهر نهاریا، رادیو ارتش رژیم صهیونیستی گزارش داد که شهردار شهر نهاریا گفته است که ما نمی توانیم به این شکل زندگی نماییم و باید در مورد خروج یک طرفه از نوار غزه گفت و گو شود. در طرف دیگر هم بسیاری در این مناطق خواهان دخالت نظامی رژیم صهیونیستی در لبنان شده اند. برای مثال یک نظرسنجی که در می ۲۰۲۴ توسط شبکه عمومی رژیم صهیونیستی انتشار یافت، ۴۶ درصد از پاسخ دهندگان از اقدام نظامی در لبنان حمایت کردند همینطور ۲۹ درصد هم مخالف حمله نظامی به لبنان بودند.
هزینه های سنگین بازسازی
یکی دیگر از مسائلی که شهرک نشینان با آن روبرو هستند، مواجه با میزان بالایی از ویرانی و هزینه های بالای بازسازی آن است. یکی از نهادهای وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در یک گزارش در شروع سال جدید میلادی اعلام نمود که حدود هزار گزارش خسارت دریافت کرده که حدود یک سوم آنها در طبقه بندی متوسط تا بحرانی قرار گرفته اند و اکثریت قریب به اتفاق آنها هم به ساختمان های مسکونی وارد شده است. راکت های حزب الله همینطور سبب آتشسوزی گسترده ای در خارج از شهر کریات شمونا در شمال اسرائیل شد.
در خیلی از شهرک ها و جوامع شمالی سرزمین های اشغالی مانند عرب الارمشه، مناره و متولا هم ورود بازرسان به سبب وضعیت بسیار خطرناک آن انجام نشده است. بازسازی در مناطقی که بیشترین صدمه را دیده اند امکان دارد چند ماه تا یک سال به طول بیانجامد. نکته قابل توجه اینست که گزارش ها نشان میدهد که ۲۶ درصد از خسارات این شهرک ها توسط خود نیروهای اسرائیلی وارد شده که در این شهرها و روستاهای تخلیه شده حضور دارند. این امر اظهار تاسف ارتش اسرائیل برای صدمه رسانی به اموال ساکنان را به دنبال داشت.
نتیجه
بعد از آغاز عملیات طوفان الاقصی، حملات حزب الله به مناطق شمالی سرزمین های اشغالی، این رژیم را با یک معضل جدی مواجه کرده است. بخش های عمده ای از زمینهای کشاورزی در این منطقه قرار گرفته است. معضل دیگر رژیم تخلیه خیلی از شهرک هایی است که در فاصله نزدیکی از مرز لبنان قرار گرفته اند. این حملات اعتراض های داخلی را نسبت به کم کاری رژیم صهیونیستی برای تأمین امنیت این منطقه در میان خیلی از شهرک نشینان برانگیخته است. در عین حال به سبب مواجهه رژیم صهیونیستی با مشکل مهاجرت های اجباری، شهرک نشینان انتظار بازسازی سریع اماکن خسارت دیده را دارند که خود معضل دیگری برای سرکردگان رژیم صهیونیستی است. اهمیت این منطقه و ناکامی رژیم صهیونیستی در تأمین امنیت آن سبب شد تا برخی مقامات همچون وزیر مهاجرت رژیم صهیونیستی، گشودن جبهه در شمال در مراحل اولیه جنگ را اشتباه بدانند.
سجاد مرادی کلارده، پژوهشگر روابط بین الملل

منبع: