وعده بروکسل برای آغاز مذاکرات الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا

به گزارش بهمن، یک رسانه غربی به تشریح چرایی وعده جدید بروکسل برای آغاز مذاکرات الحاق اکراین به اتحادیه اروپا پرداخت.

به گزارش بهمن به نقل از روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز، ۳ منبع مطلع امروز جمعه اعلام نمودند که کمیسیون اروپا آغاز مذاکرات الحاق اکراین به اتحادیه اروپا را در ماه جاری میلادی پیشنهاد می دهد تا بتواند ادعا کند که از این کشور قبل از این که بوداپست ریاست دوره ای این اتحادیه را به دست گیرد، حمایت کرده است!
بر اساس گزارش این رسانه، کی یف در هفته های بعد از آغاز عملیات ویژه روسیه در سال ۲۰۲۲ برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست داده و تنها چند ماه بعد، در یکی از سریع ترین تصمیم های این بلوک حالت نامزدی خویش را دریافت کرد.
گزارش فایننشال تایمز اضافه می کند: کمیسیون اروپا اصرار دارد تا مذاکرات رسمی با کی یف و کیشینوف (پایتخت مولداوی) در ماه جاری آغاز شود تا به هر دو کشور سیگنال مثبتی در مورد تمایل آنها برای عضویت در اتحادیه اروپا داده شود. آن (کمیسیون اروپا) خاطرنشان کرده است که اتحادیه اروپا بزودی اعلام خواهد نمود که کی یف حالا معیارهای قبلی برای عضویت را برآورده می کند.
این در حالیست که ژان کلود یونکر رئیس سابق کمیسیون اروپا پیش تر در گفتگو با «Augsburger Allgemeine» اعلام نموده بود که اتحادیه اروپا با القای امید کاذب به اکراین جهت تسریع در روند پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، اکراین را فریب می دهد.
یونکر در ادامه سخنان خود اضافه کرد: برخی سخنان در اروپا برای اقناع اوکراینی ها در ارتباط با پیوستن سریع این کشور به اتحادیه اروپا گفته می شود. این سخنان سبب ناراحتی من هستند. فکر نمی کنم عضویت اکراین در اتحادیه اروپا سودی برای این اتحادیه داشته باشد؛ چونکه فساد تا بن استخوان نظام کی یف رسوخ کرده است و اکراین باید اصلاحات داخلی گسترده ای را صورت بدهد.