مهر بررسی كرد؛ شکست اسرائیل در غزه به روایت صهیونیست ها و غربی ها

بهمن: رژیم صهیونیستی با گذشت ۸ ماه از جنگ مقابل غزه به هیچکدام از اهداف نظامی خود دست نیافته است. مقامات صهیونیست نیز به این مساله اذعان دارند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سخنانی بمناسبت سی و پنجمین سالروز رحلت امام خمینی (ره) به طوفان الاقصی و شکست صهیونیست ها در غزه اشاره کردند. مقام معظم رهبری با تاکید بر شکست صهیونیست ها در جنگ غزه، فرمودند: «فلسطینی ها در ماجرای طوفان الاقصی وارد میدان شدند، عمل کردند، اقدام نمودند و دشمن را در کنج میدانی قرار دادند که هیچ راه فراری و وسیله ی نجاتی برایش وجود ندارد. بله، آمریکا از رژیم صهیونیست حمایت می کند، خیلی از دولت های غربی حمایت می کنند امّا همه هم اعتراف می کنند و قبول دارند که شرایطی که برای حکومت صهیونیست به وجود آمده است، شرایطی است که راه نجاتی برای آن رژیم وجود ندارد.»
در این نوشتار به اختصار اظهارنظر شماری از مقامات غربی و صهیونیستی در رابطه با شکست تل آویو در جنگ غزه در سه سطح داخلی، منطقه ای و جهانی بیان می شود.
الف: شکست در سطح داخلی
بیشترین تبعات جنگ غزه برای رژیم صهیونیستی طی ۸ ماه گذشته در بعد داخلی بود. بعضی از این پیامدها عبارتند از:
ناکامی رژیم صهیونیستی در دستیابی به اهداف نظامی
با گذشت ۸ ماه از جنگ ضد غزه، رژیم صهیونیستی به هیچکدام از اهداف نظامی خود دست نیافته است. مقامات صهیونیست هم به این مورد اذعان دارند.
«حاییم رامون» وزیر سابق دادگستری رژیم صهیونیستی اظهار داشت: «اهداف جنگ محقق نشده است و رئیس ستاد ارتش باید استعفا کند.» وی اذعان کرد: «جنگ در غزه با شکست راهبردی اسرائیل همراه می باشد.»
شبکه کان رژیم صهیونیستی هم به نقل از آلون داویدی شهردار سدیروت اعلام نمود: «ما خسته و درهم شکسته هستیم و نخست وزیر وعده می دهد و به آن عمل نمی کند.»
نیویورک تایمز هم از قول فرماندهان رژیم صهیونیستی نوشته این جنگ غیرقابل پیروزی است.
«آلون بن دیوید»، تحلیلگر نظامی روزنامه عبری زبان معاریو گفته است که ارتش رژیم صهیونیستی بعد از ۸ ماه جنگ شدید خسته است. بن دیوید تاکید کرد که به رغم دستاوردهای تاکتیکی ارتش در میدان نبرد، کابینه جنگ و ستاد کل ارتش رژیم صهیونیست در تحقق اهداف جنگ مفتضحانه شکست خوردند و این رژیم حالا در آستانه شکستی استراتژیک قرار دارد.
موجودیت رژیم صهیونیستی به خطر افتاده است
یکی دیگر از نتایج مهم طوفان الاقصی و جنگ در غزه اینست که موجودیت رژیم صهیونیستی تضعیف شده و تهدید وجودی این رژیم افزایش پیدا کرده است. این در شرایطی است که تهدید وجودی یکی از مهم ترین تهدیدها و نگرانی های صهیونیست ها است.
پروفسور «ایلان پاپه» (Ilan Pappe) مورخ برجسته اسرائیلی و استاد تاریخ و مدیر مرکز اروپایی مطالعات فلسطین در بریتانیا، در اظهاراتی اظهار داشت که «جنگ جاری در غزه خطرناک ترین فصل در «تاریخ پروژه ای است که برای موجودیت خود می جنگد.»
هیچ هدفی برای ادامه جنگ وجود ندارد
یکی دیگر از شکست هایی که رژیم صهیونیستی در جنگ غزه متحمل شد، اینست که گرفتار سردرگمی شده و فرسایشی شدن جنگ هم بدون هیچ هدفی ادامه دارد. «آهارون زئیفی» رئیس سابق امان اظهار داشت: «جنگ در غزه در حالی از ۸ ماه گذشته تابحال ادامه دارد که اسرائیل هیچ هدف نهایی برای آن تعیین نکرده و ازاین رو ارتش نمی تواند بدون این که از هدف نهایی جنگ اطلاع داشته باشد به جنگیدن ادامه دهد.
افزایش فشارهای درونی ضد نتانیاهو
یکی دیگر از نتایج جنگ ضد غزه این بود که شکاف های سیاسی در درون اراضی اشغالی بخصوص فشارها ضد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، را آشکار کرده و افزایش داده است. «یائیر لاپید»، رئیس جریان اپوزیسیون رژیم صهیونیستی در این تاکید کرده است با کشته شدن روزانه نظامیان اسرائیلی در غزه، قاطعانه با نتانیاهو مخالف هستیم و خواهان توقف جنگ در غزه تا همین جا هستیم. او تصریح کرد که نتانیاهو طوری رفتار می کند انگار حمله هفتم اکتبر اتفاق نیفتاده است و این در شرایطی است که این حمله در دوره نخست وزیری او اتفاق افتاده است.
ب: شکست در سطح منطقه ای
۸ ماه جنگ ضد غزه برای رژیم صهیونیستی تبعاتی هم در سطح منطقه ای داشته است که بعضی از این پیامدها عبارتند از:
موقعیت حماس در غزه همچنان پایدار است
یکی از مهم ترین اهداف نظامی رژیم صهیونیستی در جنگ ضد غزه، از بین بردن جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و یا تضعیف موقعیت آن در باریکه غزه است. با این وجود، ۸ ماه بعد از این جنگ همچنان حماس در غزه حضور دارد و با رژیم صهیونیستی می جنگد.
«حاییم رامون» وزیر سابق دادگستری رژیم اسرائیل در مقاله ای که در روزنامه صهیونیستی معاریو انتشار یافت، نوشت جنبش حماس همچنان در غزه پایدار می باشد و عملاً توانسته است قدرت نظامی خویش را در هر منطقه ای که نیروهای ارتش اسرائیل از آن عقب نشینی کرده اند، بازیابی کند.
«یوسی میلمان» هم در تحلیلی برای روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» اذعان کرد که رژیم صهیونیستی در حمله به غزه، متحمل یک شکست تاریخی شده است چون که ترور فرماندهان حماس، مقاومت را از بین نمی برد چونکه این جنبش، ریشه در جامعه فلسطین در کرانه باختری، غزه، لبنان و سوریه دارد.
«توماس فریدمن» هم در تحلیلی نوشت دیدگاه غالب در آمریکا و در بین ارتش اسرائیل اینست که تل آویو با شکست دادن حماس فاصله دارد. فریدمن همینطور تصریح کرد گروه حماس، علیرغم انجام حملات ۷ اکتبر جنگ روایت ها را هم از اسرائیل برده است.
«عاموس هارئیل»، تحلیلگر امور نظامی رژیم صهیونیستی اعلام نمود: حماس نه تنها در غزه شکست نخورده بلکه با شکست بیگانه است.
«سعید زیاد» پژوهشگر امور سیاسی و راهبردی هم اظهار داشت: «توانایی گروههای مقاومت برای انجام عملیات های سنگین که خسارات گسترده به ارتش اسرائیل وارد می کند، ناشی از توانایی این گروه ها در تغییر تاکتیک های نظامی است که سبب گشته است اشغالگران قدرت کار اطلاعاتی خویش را از دست بدهند، چونکه تاکتیک های نظامی گروههای مقاومت به سرعت تغییر می کند و همین مساله سبب می شود اطلاعاتی که دشمن از آنها به دست می آورد، کارساز نباشد.»
توافق ابراهیم در معرض خطر قرار گرفت
یکی دیگر از تبعات جنگ ضد غزه اینست که توافق ابراهیم در معرض خطر قرار گرفته است. قبل از طوفان الاقصی، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در آستانه نرمال سازی روابط قرار گرفته بودند، اما طوفان الاقصی این روند را متوقف کرده است.
«ایهود باراک»، نخست وزیر سابق اسرائیل در این خصوص نوشت: «از سه ماه پیش نتانیاهو مانع برگزاری مذاکرات در کابینه در رابطه با روز پس از جنگ می شود. این رسوایی است. در سایه نبود یک هدف واقعی در باطلاق غزه غرق می شویم. در عین حال هم در لبنان و کرانه باختری می جنگیم. با کارهایی که می نماییم سبب می شویم حمایت آمریکا از ما به پایان برسد. توافق های ابراهیم و توافق های صلح با مصر و اردن را هم در معرض خطر قرار می دهیم.»
تقویت مقاومت
یکی دیگر از مهم ترین نتایج جنگ غزه در سطح منطقه ای، تقویت محور مقاومت است. حزب الله لبنان، گروههای مقاومت عراق و یمن همچون بازیگران مقاومت هستند که در جنگ غزه، اقدام نظامی ضد صهیونیست ها انجام دادند.
نشریه آمریکایی فارن افرز در تحلیلی در این حوزه نوشت: «حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر نشان دهنده توانایی ها و نفوذ این محور است که فراتر از سرزمین های فلسطینی گسترش یافته و ایران، عراق، لبنان، سوریه و یمن را در بر می گیرد. این جنگ سبب احیای محور مقاومت منطقه ای به رهبری ایران شده است.»
«اسامه خالد» متخصص امور نظامی و امنیتی معتقد است: «علاوه بر دکترین نظامی مقاومت که سبب شد خسارت های عمیقی به نظامیان اسرائیلی وارد شود گروههای مقاومت فلسطین بخش لجستیکی خویش را تقویت کرده و روند پشتیبانی رزمی از نیروها را در میدان افزایش داده اند و این همان استراتژی ای است که از ۲۴ سال قبل توسط مقاومت فلسطین اتخاذ شده است.»
ج: شکست در سطح جهانی:
جنگ غزه علاوه بر پیامدهایی که در سطح داخلی برای رژیم صهیونیستی داشته، در سطح جهانی هم هزینه سنگینی بر این رژیم تحمیل کرده است.
متحدان مان را در جهان از دست دادیم
یکی از نتایج مهم تداوم جنگ ضد غزه اینست که رژیم صهیونیستی با فشارهای گسترده جهانی مواجه گردید. در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم قطعنامه ضد صهیونیست ها تصویب گردید و هم تصویب کشور مستقل فلسطین مورد تصویب قرار گرفت. شماری از کشورها که رای مثبت ضد رژیم صهیونیستی دادند، پیش از این از حامیان رژیم صهیونیستی بودند. در همین راستا، «اسحاق بریک»، ژنرال ارشد سابق ارتش رژیم صهیونیستی با اذعان به شکست این رژیم در مقابل حماس، خطاب به نتانیاهو گفت شما برای مدت طولانی نمی توانید به مردم دروغ بگویید. تقریبا جنگ با حماس را به شکل بدی شکست خوردیم و متحدان مان را هم در جهان از دست دادیم.
مایک میلی، وزیر دفاع پیشین آمریکا هم عنوان نمود رژیم صهیونیستی با از دست دادن حمایت بین المللی، از لحاظ راهبردی هزینه های هنگفتی را متحمل شده است.
انزجار مردمی
یکی دیگر از تبعات جنگ غزه در سطح جهانی، افزایش انزجار مردمی از رژیم اشغالگر قدس است. خیزش دانشجویان آمریکایی و اروپایی در پشتیبانی از فلسطین و برگزاری تظاهرات چند صد هزار نفری در پشتیبانی از فلسطین در کشورهای مختلف جهان همچون نشانه های انزجار مردمی از رژیم اشغالگر قدس است.
«دنی ایالون»، معاون وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی اعلام نموده است که دانشگاه ها به خطرناک ترین مکان جهان برای اسرائیلی ها تبدیل گشته اند. وی در مسافرت به مدرسه اقتصادی لندن با حمله گروههای ضد صهیونیستی روبرو شد. همینطور وزیر علوم رژیم صهیونیستی در لندن و سفرای این رژیم در ترکیه و انگلیس هم با حملات مشابهی روبرو شدند.
سید رضی عمادی؛ کارشناس مسائل غرب آسیا

منبع: