كارشناس صهیونیست: سطح پشتیبانی آمریکا از تل آویو بی سابقه است

به گزارش بهمن، یک کارشناس صهیونیست ضمن اشاره به سفرهای مختلف مقام های آمریکایی به سرزمین های اشغالی نوشت که سطح حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی در جنگ غزه بی سابقه است.

به گزارش بهمن به نقل از مهر، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی ضمن اشاره به حمایت بی دریغ آمریکا از رژیم صهیونیستی در جنگ غزه نوشت که آمریکایی ها نه تنها پل هوایی بین آمریکا و سرزمین های اشغالی ایجاد کردند، بلکه قطار هوایی سیاسی هم با هدف پر کردن خلاهای ناشی از مدیریت جنگ در پیش گرفته اند. این مورد را «ایتان جلبواع» کارشناس مسائل آمریکا در دانشگاه صهیونیستی بارایلان و پژوهشگر ارشد آکادمی استراتژی و امنیت قدس مورد توجه قرار داده و به سفرهای مختلف مقام های رسمی آمریکایی به سرزمین های اشغالی شامل سفر «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی و «لوید آستون» وزیر دفاع آمریکا به همراه ژنرال «چارلز براون» رئیس ستاد ارتش های آمریکا و «ویلیام برنز» رئیس سرویس جاسوسی مرکزی آمریکا اشاره نمود که با همراهی «دیوید بارنیاع» رئیس موساد به دنبال ایجاد تحرک در توافق تبادل اسرا بین رژیم صهیونیستی و جنبش حماس هستند.
جلبواع در این حوزه می افزاید که حضور گسترده آمریکا در جنگ کنونی که اسرائیل دنبال می کند، بی سابقه است؛ چون که جنگ کنونی هم جنگی بی سابقه است و اسرائیل تابحال وارد چنین جنگ ترکیبی و مستمری نشده بود که اهداف و تاثیرات و نتایج آن تمام منطقه و جهان را در برگیرد.
این کارشناس صهیونیست می افزاید که مسئولان آمریکایی وارد منطقه شده اند تا به گزارش های مفصلی که در مورد تحولات میدانی عرضه می شود، گوش دهند و برنامه های نظامی و سیاسی برای آینده جنگ را جویا شوند. آنها همینطور به منطقه آمده اند تا مشورت های لازم را عرضه کرده و اطمینان حاصل کنند که سیاستمداران اسرائیلی همچنان عملکردی بر مبنای منافع آنها دارند.
وی ضمن اشاره به این که آمریکا زمان مشخصی برای پایان دادن به جنگ غزه تعیین نکرده، اما اوستن می خواهد بداند اسرائیل چه زمانی می تواند از شدت کنونی جنگ به مرحله ای با شدت پایین تر انتقال پیدا کند، اظهار داشت که آمریکا امیدوار است این مرحله فرا برسد.
این کارشناس مسائل راهبردی رژیم صهیونیستی ضمن اشاره به طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی برای زمان پس از جنگ اظهار داشت که دو طرف توافق دارند که تل آویو نباید حاکمیت خویش را در نوار غزه ایجاد نماید، علاوه بر این که حماس نباید در حاکمیت آینده ای که پس از جنگ ایجاد می شود، نقش داشته باشد. دولت آمریکا اعتقاد دارد که تشکیلات خودگردان باید پس از ایجاد برخی تغییرات در ساختار و مدیریت خود، حاکمیت غزه را در دست بگیرد؛ اما نتانیاهو با این مورد مخالف است که این مخالفت هم بیشتر بنا به علل انتخاباتی است.
جلبواع به تحرکات حزب الله لبنان در شمال سرزمین های اشغالی هم اشاره و تصریح کرد که مسئولان دولتی آمریکا این دفعه زمان بیشتری به تحرکات حزب الله در شمال و تحرکات نیروهای مردمی یمن در تنگه باب المندب ضد کشتی های صهیونیستی اختصاص دادند. وی در عین حال اظهار داشت که آمریکا نگران است هر نوع واکنش به حملات یمنی ها منجر به گسترده تر شدن دامنه جنگ ضد کشورهای حاشیه خلیج فارس شود.
آمریکایی ها در ابتدا ناو هواپیمابر آیزنهاور و کشتی های همراه آنرا به همراه ناو شکن های دیگر به خلیج فارس منتقل کردند تا شاید بازدارندگی در مقابل دولت یمن و نیروهای مردمی آن ایجاد کنند، اما این اقدام کافی نبود. در ادامه آمریکا ائتلاف چند ملیتی برای مقابله با اقدامات دولت یمن در باب المندب بوجود آورده که در مورد تاثیرگذاری آن هم تردیدهای زیادی مطرح است.
جلبواع در این حوزه می گوید که مشخص نیست که ائتلاف مذکور برای همراهی با کشتی های تجاری و تأمین حفاظت لازم برای آنها اقدام خواهند کرد یا این که حملات مجازات گونه ای ضد دولت مردمی یمن خواهند داشت؟