استاد دانشگاه تهران در گفت وگو با بهمن مطرح كرد؛ عملیات طوفان الاقصی موازنه قوا را تغییر می دهد

بهمن: به گزارش بهمن، استاد دانشگاه تهران تاکید کرد که عملیات طوفان الاقصی نتیجه منطقیِ سال ها ظلم و ستم رژیم صهیونیستی ضد مردم فلسطین است و این رویداد بی سابقه احیانا توازن قوا را بشدت تغییر می دهد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: شاید ترس و فرار صهیونیست ها پس از «عملیات طوفان الاقصی» را بتوان بی سابقه ترین رویداد در تاریخ مقاومت فلسطین و خود رژیم صهیونیستی نام نهاد؛ عملیاتی که کنترل هفت شهرک صهیونیست نشین را -هرچند به صورت موقت- از کنترل صهیونیست ها خارج کرد که دستاوردی مهم برای گروههای مقاومت فلسطین محسوب می شود.
این حملات غافلگیرکننده در حالی انجام شد که همواره رژیم صهیونیستی ادعا می کرد با وجود «گنبد آهنین» هیچ کسی نمی تواند صدمه ای به سرزمین های اشغالی برساند. با اینکه عملیات طوفان الاقصی ضربه مهلکی به پیکره رژیم صهیونیستی وارد و شکست غیر قابل ترمیمی را در ابعاد نظامی و اطلاعاتی به این رژیم تحمیل کرد، صهیونیست ها مستاصل از این عملیات در جهت جبران این خسارت مبادرت به کشتار وحشیانه مردم غزه کرده اند که همچنان ادامه دارد.
برای بررسی زمینه، ابعاد و نتایج عملیات بزرگ طوفان الاقصی، خبرنگار مهر گفت و گویی با دکتر هادی برهانی، استاد مطالعات فلسطین دانشگاه تهران انجام داده که مشروح آن در ادامه می آید.
دلیل اجرای عملیات طوفان الاقصی چیست؟
عملیات طوفان الاقصی نتیجه سیاستهای رژیم صهیونیستی برای اشغال و یهودی سازی خانه فلسطینی ها، سرزمین فلسطین، است. هفتاد و پنج سال است که جنایت و پاکسازی نژادی ضد فلسطینی ها ادامه دارد. زمین های آنها مصادره می شود. خانه های آنها ویران می گردد. تمام نشانه های هویت فلسطین بعنوان یک سرزمین اسلامی و عربی نابود می شود تا یک رژیم جعلی یهودی جایگزین آن شود. ملت فلسطین به جان آمده است و تلاش می کند از خود و حقوق خود دفاع کند. آن چه ملت فلسطین در مقابل اسرائیل انجام می دهد همان کاری است که ویتنامی ها در مقابل آمریکا و فرانسویها و سایر ملل اروپا در مقابل اشغالگری و نژادپرستی آلمان نازی کردند. این به منزله آن نیست که همه کارهای آنها درست است اما کلیت حرکت همان چیزی است که هر ملتی در مقابل اشغال سرزمین خود و سلب حقوق خود انجام می دهد. تمام قیام ها و حرکتهای ملت فلسطین همچون طوفان الاقصی در این چارچوب قابل فهم است.
اهمیت این عملیات در چیست؟
عملیات طوفان الاقصی یک نقطه عطف در تاریخ مبارزات ملت فلسطین و ملت های منطقه ضد اسرائیل است. این عملیات موازنه قوا را در معرض دگرگونی جدی قرار داده است. اگر سازمانهای فلسطینی و هم پیمانان آنها بتوانند این نبرد را همانگونه که تا هم اکنون پیش رفته، ادامه دهند اسرائیل در موقعیت بسیار دشواری قرار خواهد گرفت و توان آن در حفظ خود و برتری نسبی آن بر رقبا زیر سوال می رود. از این جهت فلسطین و منطقه در نقطه حساسی قرار دارد. رویارویی حماس و ارتش اسرائیل در مقطع فعلی بسیار سرنوشت ساز است. نتیجه این رویارویی بر آینده منطقه و مبحث فلسطین تأثیرات عمیقی برجای خواهد گذاشت و شاید روندهای منطقه راکه تابحال به طور عمده به نفع رژیم صهیونیستی بوده گرفتار تغییری جدی نماید. اما اگر ملت های منطقه دفاع لازم را از مردم فلسطین نداشته باشد شکستی رقم خواهد خورد که تا سال ها مردم منطقه باید بهای سنگین آنرا بپردازند.
پیامدهای منطقه ای حمله اسرائیل به غزه را چطور ارزیابی می کنید؟
فشار اسرائیل بر غزه و تلاش این رژیم برای نابود کردن این باریکه و مردم آن لاجرم بر سایر نیروهای منطقه تاثیر می گذارد. مردم منطقه نمی توانند شاهد کشتار و نابودی ملت فلسطین باشند. هم اکنون سال ۱۹۴۸ نیست که مردم جهان از آن چه صورت گرفت خبر نشدند و یا بسیار دیر خبردار شدند. هم اکنون مردم منطقه شاهد وقایع غزه از راه پخش مستقیم تلویزیونی هستند. جنایات را می بینند. ویرانی ها را می بینند. اجساد متلاشی شده کودکان و زنان را می بینند. این تصاویر دهشتناک مردم منطقه و سازمانهای فعال را در آستانه انفجار قرار داده است. هم اکنون مردم در مصر و اردن و لبنان به سمت مرزهای اسرائیل سرازیر شده اند. تحمل مردم منطقه حدی دارد. ذبح دو میلیون انسان بیگناه در وسط دنیای عرب و جهان اسلام و در پیش چشم اعراب و مسلمانان نمی تواند بدون عواقب باشد. نمی تواند تحمل شود. ملت های عربی درحال جوش و خروش هستند و در صورت تداوم کشتار فلسطینی ها کاسه صبر آنها لبریز خواهد شد، خروش آنها به نقطه جوش و انفجار خواهد رسید و تحولاتی را در منطقه رقم خواهد زد که هیچکس نمی تواند جلوی آنها را بگیرد. منطقه در آستانه انفجار است و اگر منفجر شود از اسرائیل چیزی باقی نخواهد ماند حتی اگر میلیون ها نفر به دست اسرائیل کشته شوند.
اهمیت واکنش جهان اسلام در برابر این تحولات چیست؟
تحولات جهان اسلام تحولات امیدوارکننده ای است. کشورهای عربی مانند عربستان و کویت و قطر مواضع خوبی داشته اند. ملت های اسلامی به حرکت درآمده اند و به دولتها فشار می آورند. دولتها نمی توانند این فشارها را نادیده بگیرند. اگر این جوش و خروش در منطقه به شکلی نزدیکی و همبستگی و هم افزایی در بین جهان اسلام تبدیل گردد تحولی عظیم رقم خواهد خورد. امکانات جهان اسلام بسیار بیشتر از اسرائیل است. اسرائیل از نظر جغرافیای و همینطور از بسیاری ابعاد دیگر جزیره ای کوچک در اقیانوس کشورهای اسلامی است. برای درک این امر کافی است نگاه گذرا به نقشه خاورمیانه داشته باشیم. اسرائیل ۲۷ هزار کیلومتر مربع در محاصره کامل مساحتی ده میلیونی کشورهای عربی و بیست میلیونی کشورهای اسلامی است. هفت میلیون یهودی اسرائیلی در محاصره صدها میلیون مسلمان زندگی می کنند. اگر جهان اسلام ببارد آب اسرائیل را خواهد برد. مشکل جهان اسلام تفرقه و چند دستگی و تضاد است. اگر کشورهای اسلامی همدیگر و مواضع متفاوت یکدیگر را به رسمیت بشناسند و برای نیل به منافع مشترک همکاری و هماهنگی و هم افزایی داشته باشند قدرت عظیمی تولید خواهد شد که بزرگ تر از اسرائیل هم نمی تواند مانع آن شود.
نقش ایران در تقویت اتحاد و هم افزایی در جهان اسلام را چطور ارزیابی می کنید؟
ایران بعنوان یک کشور مهم اسلامی می تواند در این فرایند نقش تعیین کننده ای داشته باشد. یکجانبه گرایی از جانب هیچکس، کمکی به مبحث فلسطین نمی نماید. باید کشورهای اسلامی به هم نزدیک شوند. باید در یک تعامل مثبت با آنها زمینه ای برای اشتراک منافع و مواضع پیدا کرد. حرکتی را سامان داد که در آن هیچیک از کشورهای اسلامی خویش را بازنده نبینند و همه متناسب با سیاست و امکانات خود تشریک مساعی نمایند.
اگر همه احساس کنند در سایه اجرای پروژه ای مشترک بهره مند و برنده خواهند شد همکاری خواهند نمود. تفاوت مواضع کشورهای مختلف به رسمیت شناخته شود. هر کشوری برپایه موضع و شرایط خود می تواند به آرمان فلسطین کمک کند. یک کشور می تواند پول بدهد، یک کشور می تواند کار سیاسی و دیپلماتیک کند، یک کشور می تواند کار نظامی می کند و … لازم نیست همه یک کار را انجام دهند و مثل هم باشند. لازم است به هم اعتماد داشته باشند و همکاری نمایند. دست از دشمنی ضد یکدیگر بردارند و با برنامه های دیگری مخالفت عملی نکنند. در راه اهدافی مشترک همکاری و هم افزایی نمایند.
اگر کشورهای اسلامی متحد باشند چه در صلح و چه در جنگ پیروز خواهند بود اما بدون اتحاد و همبستگی چه با جنگ چه در صلح شانس زیادی برای پیروزی جدی ندارند. اجلاس پیش روی سازمان همکاری اسلامی فرصتی بی نظیر برای پیگیری این ایده است. ایران گامهای خوبی در زمینه سیاست همسایگی و توسعه روابط با کشورهای عربی برداشته است. تداوم این حرکت می تواند فرصتهای بزرگی برای پشتیبانی از مردم فلسطین و تقویت جایگاه آنها و تضعیف زمینه حضور اسرائیل در منطقه ایجاد نماید.

منبع: