اخبار سیاسی ۳ فروردین مقدمات بازگشایی سفارت های ایران و عربستان

بهمن: «گفت و گوی های تلفنی امیر عبداللهیان با وزرای خارجه عربستان، اتریش و سوئیس»، «واکنش به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس»، «روابط ایران و لبنان» و… از موضوعات مهم خبری حوزه سیاست در روز سوم فروردین ماه ۱۴۰۲ بود.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان با سه تن از همتایان خود از کشورهای سوییس، اتریش و عربستان در تماسهای تلفنی جداگانه گفت و گو و رایزنی کرد.
حسین امیرعبداللهیان در تماسی تلفنی با ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس درباره ی مهم ترین موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کرد و ضمن تشکر از پیام تبریک همتای سوئیسی به مناسبت فرارسیدن سال جدید و حلول ماه مبارک رمضان با اشاره به روابط خوب و تاریخی جمهوری اسلامی ایران و کنفدراسیون سوئیس، از آمادگی کشورمان برای برگزاری سومین دور کمیسیون مشترک دو کشور آگاهی داد.
رییس دستگاه دیپلماسی همین طور با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت حفظ تمامیت ارضی کشورها ازجمله در اوکراین اظهار داشت: ما مخالف ادامه جنگ هستیم. بر این اساس برای مساعدت با تسریع در حل بحران آمادگی هرگونه کمک را داریم.
وزیر امور خارجه کشورمان همین طور در گفت و گوی صریح و شفاف با الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش با اشاره به اهمیت دیپلماسی و گفت و گو، از هرگونه ابتکار سازنده اتریش در راه درک درست تحولات استقبال و از میزبانی اتریش در جریان گفت و گو برای لغو تحریم ها، تشکر کرد.
فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی هم در تماس تلفنی ماه مبارک رمضان را به امیرعبداللهیان تبریک گفت و با اشاره به دستاوردهای مثبت نشست پکن، بر دیدار آتی وزرای خارجه و بازگشایی سفارتخانه های دو کشور اصرار کرد.
همچنین وزارت خارجه عربستان اعلام نمود که وزیران خارجه ایران و عربستان در این گفت و گو برای انجام دیدار قریب الوقوع توافق کردند که گفته می شود این دیدار در امتداد انجام مقدمات بازگشایی سفارتخانه ها و کنسولگری های دو کشور است.

****
در پی بیانیه نشست ۱۵۵ وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با استقبال از حمایت وزرای خارجه شورای همکاری از نتایج گفت وگوهای اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی، اظهار امیدواری کرد توافق حاصله نقش موثری در افزایش ثبات، صلح و توسعه منطقه ای و تقویت رویکرد های گفت وگومحور در منطقه خلیج فارس ایفاء کند.
ناصر کنعانی بار دیگر از میزبانی و مساعدت جمهوری خلق چین و اقدامات موثر جمهوری عراق و سلطنت عمان در ازسرگیری روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی تقدیر کرد و حمایت کشورهای منطقه از این توافق را نشانه ای از عزم همسایگان برای تقویت ابتکارات دیپلماتیک در سطح منطقه دانست.
برخی منابع در وزارت خارجه آلمان هم در گفت وگویی با الشرق الاوسط دیدار هفته گذشته علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با دیپلمات هایی از آلمان، فرانسه و انگلیس در اسلو را تایید و اعلام نمودند که گفت وگوهای آنها بر مساله بررسی غنی سازی اورانیوم در سایت فردو بود و به مساله احیای برجام پرداخته نشد.

****
امروز همین طور رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در جریان سفرش به لبنان با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان دیدار نمود.
در این دیدار که سید عباس عراقچی و مجتبی امانی، سفیر ایران در بیروت نیز حضور داشتند و دو طرف درباب آخرین تحولات سیاسی منطقه رایزنی کردند.
سیدکمال خرازی قبل از این با نبیه بری، رییس پارلمان لبنان دیدار کرده و با تشریح سیاست های منطقه ای ایران گفته بود که سیاست جمهوری اسلامی ایران برقراری ثبات و امنیت توسط کشورهای منطقه است و به سهم خود تلاش خواهدنمود فضای مطلوبی برای حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات در منطقه پدید آید.

منبع: