وال استریت ژورنال گزارش داد؛ نفت ونزوئلا با سرعت وارد بازارهای آمریکا نخواهد شد

بهمن: رسانه آمریکایی نوشته به سبب مشکلات فنی در میادین نفتی ونزوئلا و همین طور تحریم های آمریکا نمی توان انتظار داشت با صدور مجوز و معافیت جدید، نفت ونزوئلا به سرعت وارد بازارهای آمریکا و جهان شود.

به گزارش بهمن به نقل از مهر، نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته دولت بایدن اخیراً در چرخشی قابل توجه در سیاست و رویکرد آمریکا نسبت به ونزوئلا، به شرکت نفتی «شورون» اجازه داده تا بار دیگر استخراج نفت از این کشور آمریکای لاتین را از سر بگیرد، اما این تصمیم در کوتاه مدت سبب افزایش تولید نفت جهانی نخواهد شد.
این نشریه در ادامه استدلال می کند که شرکت آمریکایی «شورون Chevron» برای استخراج و تولید نفت از ونزوئلا باید با مسائل فنی پیچیده در میادین نفتی قدیمی و فرسوده ونزوئلا روبرو شود و هم چنین شبکه پیچیده ای از تحریم های باقی مانده آمریکا همچنان پابرجا است که باید به نحوی تغییر کنند تا انتقال نفت ونزوئلا به بازارهای جهانی و آمریکا تسهیل و تضمین شود.
آمریکا به سبب جنگ اوکراین و تحریم نفت روسیه و همین طور ناکامی واشنگتن در اعمال فشار به عربستان برای افزایش تولید نفت، اکنون با افزایش قیمت انرژی روبروست. بنا بر این از ماه ها پیش مقامات آمریکا در چرخشی آشکار در سیاست های خود مذاکره و گفت و گو با دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا را شروع کردند. دولت آمریکا سال ۲۰۱۹ با پشتیبانی از مخالفان غرب گرای مادورو بدنبال سرنگونی دولت او بود.
پس از ماه ها مذاکره، وزارت خزانه داری آمریکا سرانجام روز شنبه ادعا نمود که اجازه عرضه نفت از ونزوئلا به بازار آمریکا داده شده است.
وزارت خزانه داری آمریکا در این زمینه مدعی شد: دولت آمریکا به شرکت شورون اجازه استخراج نفت و تولید فرآورده های نفتی در ونزوئلا و ارسال آنها به آمریکا را داده است و این امر موجب کاهش تحریم ها مقابل این کشور آمریکای لاتین شده است. آمریکا عرضه نفت ونزوئلا را در واکنش به توافقات بین مقامات این کشور و مخالفان کنسل کرده است.
تحریم های آمریکا تمام کارهای حفاری در ۳ سال قبل در ونزوئلا را متوقف کرده بود. شرکت شِورون، مجوزی ۶ ماهه از اداره کنترل سرمایه های خارجی آمریکا دریافت کرده که برمبنای آن می تواند نفت و محصولات نفتی را در طرح های خود در ونزوئلا تولید نماید. این شرکت مجوز حفاری های جدید ندارد، تنها می تواند میادین نفتی فعلی ونزوئلا را تعمیر کرده و بهره برداری کند. شورون تا پیش از اعمال تحریم آمریکا در سال ۲۰۲۰، روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت در ونزوئلا تولید می کرد.

منبع: