سید حسن خمینی: اغتشاش ریشه در دسیسه های دشمن دارد

به گزارش بهمن، به دنبال سخنان امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد حوادث روزهای اخیر در کشور، یادگار امام اطلاعیه ای را منتشر نمود.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، متن بیانیه حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به این شرح است:
مایل بودم در رابطه با «اتفاقات تلخ این روزها» پیش از این سخن بگویم، ولی به جهت آشفتگی فضای عمومی جامعه این امر را به زمانی مناسب تر واگذاشته بودم. اما امروز که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای(حفظه الله) از همگان خواستند تا در رابطه با اتفاقات اخیر اظهار نظر کنند، به نظرم آمد تا چند جمله ای در این زمینه بنویسم:
۱- تردید نباید داشت که بین «اعتراض» که حق قانونی هر شهروند است، با «اغتشاش» که ریشه در دسیسه های دشمنان مردم دارد، تفاوت وجود دارد. اعتراض، نشان زنده بودن جامعه ای است که بعضی از صدمه ها را بر نمی تابد، ولی آشوب و هنجارشکنی -آن هم وقتی توسط رسانه هایی عاری از دلسوزی برای ملت ایران بر آتش آن دمیده می شود-، ثمره ای جز حاکمیت افراطی گری و یا هرج و مرج ندارد. فراموش نکنیم که رسانه هایی که امروزه میدان دار ایجاد شقاق در بین ما شده اند یا تاریخی سراسر دشمنی با ما دارند و یا از جایی ارتزاق می کنند که همواره ایران و ایرانی را ضعیف و زبون خواسته است.
ما چاره ای نداریم جز این که همراه و همدوش یکدیگر زندگی نماییم. همه ما با هر سلیقه و نگاهی، یک ملت ایم؛ با سلایق متفاوت و با هدفی واحد. سربلندی کشورمان، با زندگی مسالمت آمیز با هم و ایستادگی در مقابل آنان که ذلت ما را می خواهند محقق می شود. باید با هم گفت و گو کنیم؛ جناح ها با مردم، و حاکمیت با آنانی که دیگر گونه می اندیشند. و صد البته تردید نکنیم که ستیز با دین و جنگ با آنچه در منظر مردم «ارزش دینی» شناخته می شود، همانند جنگ با آزادی و رفاه به یک اندازه ابتر و ناممکن است.
۲-گفت و گو تنها راه برون رفت از بن بست های اجتماعی است. روشن است که ما با اعتراض هایی یک دست مواجه نیستیم. و هر از چندگاه، گروهی کوچک یا بزرگ با سلیقه ای متفاوت امکان دارد نسبت به سیاستی و یا رفتاری معترض باشد. در این جامعه، چه معترضین و چه بدنه ی حاکمیت گریزی از این ندارند که به گفت و گو با تمام شرایطش، که معقول ترین راه اصلاح است، تن در بدهند.
اگر از یکسو، شعارهای تند و خشمگینانه ثمری نمی دهد، اما مجموعه نظام هم باید گفت و گو با بخش های مختلف ملت را آغاز کند و شنیدن درد ایشان و در صورت ضرورت معذرت خواهی از آنان را -که مدت مدیدی است کمرنگ و فراموش شده-ییاموزد.
طبیعی است که نتیجه این گفتگو نه ادامه «انعطاف ناپذیری در بعضی روش ها و ارزش ها»، و نه مطابق با خواسته های تند ساختارشکنانه خواهد بود. و از همین گفت و گوهاست که میزان مجاز انعطاف و تعریف ساختارشکنی به دست می آید.
۳- امروز دردهای مختلفی بر جان مردم سنگینی می کند که مهم ترین آنها بحث معیشت و مشکلات اقتصادیست. حل هر مشکلی در حوزه های دیگر محتاج اصلاح در امور اقتصادیست. دولت مردان باید بدانند که اگر نتوانند مشکلات اقتصادی را برطرف کنند همواره زمینه آشوب ها و سو استفاده اجانب را فراهم آورده اند.
۴-بخش زیادی از اعتراض و دلخوری های مردم ناشی از بسته بودن راه های قانونی اعتراض و در صورت ضرورت تغییر قانونی برخی قوانین و سیاست هاست. شک نباید داشت که باز کردن مسیر حضور همه سلیقه ها در ارکان حکومت، راه دشمنان را سدّ می کند. به جهت اینکه ظرفیت حضور آمریکا و رژیم غاصب اشغالگر و ایادی آنها را کم نماییم، باید ظرفیت نظام را در مشارکت همه سلایق در تقنین و اجرا فراهم نماییم.
۵-شخص رهبر انقلاب اسلامی که علاوه بر جایگاه حقوقی از خصوصیت های ممتاز اخلاقی برخوردار می باشند و از سرآمدان روزگار خود هستند، برای همه کسانی که با معظم له از دور یا نزدیک آشنایی دارند دارای احترام ویژه ای هستند و برای بخش های بزرگی از مردم از چنان احترامی برخوردار می باشند که توهین به ایشان مانع بزرگ هر نوع تفاهم و گفت و گوست. ضمن این که برای همه آشنایان به سیاست محرز است که صحت و سلامت ایشان پیوندی عمیق با آرامش کشور و صلاح امور دارد.
۶-جمهوری اسلامی ثمره خون های پاکی است که برای خدا و با پیروی از امام عظیم الشأن و با امید سعادت مردم بر زمین ریخته شد. حفظ آن و صد البته اصلاح آن و چشم نبستن بر اشکالات آن و در عین حال دفاع از حقیقت ناب آن، وظیفه تمام کسانی است که خویش را وامدار این اتفاق بی بدیل می دانند.
لازم می دانم در انتها برای جان باختگان حوادث اخیر طلب رحمت، برای صدمه دیدگان آرزوی سلامت و بهروزی، برای حافظان امنیت توفیق و برای همه مردم روزهای بهتر و شادتر از خدای متعال مسألت نمایم و از آنچه در شب گذشته در دانشگاه صنعتی شریف واقع شد، ابراز تأسف نموده و مسؤلان مربوطه را به رعایت هر چه بیشتر حرمت دانشگاه سفارش کنم.

منبع: