اقتصاددان های آلمانی: تورم در اروپا طولانی تر و عمیق تر خواهد بود

به گزارش بهمن، اقتصاددان های آلمانی اعلام نمودند با عنایت به وضعیت بحران انرژی، پیشبینی های قبلی آنها بسیار خوشبینانه بوده و الان انتظار دارند تورم در اروپا طولانی و عمیق باشد.

به گزارش بهمن به نقل از مهر، اقتصاددان های «دویچه بانک» آلمان در گفتگو با نشریه «فورچون» اعلام نمودند پیشبینی های پیشین آنها در رابطه با تورم ملایم در اروپا نادرست است، چون بحران انرژی در اروپا از ماه جولای به شکل خیره کننده ای، بدتر شده است.
«مارک وال»، اقتصاددان ارشد در این بانک آلمانی دراین باره اظهار داشت: پیشبینی ما در ماه جولای که انتظار تورم ملایم در فصل زمستان داشتیم، بیش از اندازه خوش بینانه است. ما حالا وقوع یک تورم طولانی تر و عمیق تر را پیشبینی می نماییم.
نشریه فورچون هم اضافه کرد: کارشناسان و تحلیلگران پیشبینی کرده اند که تولید ناخالص داخلی (GDP) واقعی درکشورهای حوزه یورو از میانه سال ۲۰۲۲ تا میانه سال ۲۰۲۳ تا ۳ درصد کاهش خواهد داشت.
به نوشته فورچون، گرچه اعضای اتحادیه اروپا در پاسخ به این بحران ۴۹۶ میلیارد دلار اختصاص داده اند تا نتایج افزایش قیمتها کاهش پیدا کند، اما کارشناسان می گویند این تلاش ها برای پیشگیری از وقوع فاجعه اقتصادی کافی نیست.
قیمت حامل های انرژی از سال ۲۰۲۱ در اروپا سیر صعودی به خود گرفت و بعد از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ و اعمال بسته های تحریمی ضد روسیه توسط اروپا و غرب، بهای انرژی و سوخت به شدت در اروپا افزایش پیدا کرد و خیلی از دولت های اروپایی را به اتخاذ اقدامات و تدابیر احتیاطی سوق داد.
در روزهای گذشته مردم اتریش، فرانسه و مولداوی به خیابان ها آمدند و به دلیل افزایش جهشی قیمت های انرژی خواهان استعفای مقامات دولتی شدند. دو هفته پیش هم نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر از مردم جمهوری چک به خیابان های پایتخت این کشور آمدند و اعلام نمودند که دولت این کشور تا ۲۵ سپتامبر (۳ روز دیگر) فرصت دارد تا استعفا دهد.
معترضان همینطور از دولت جمهوری چک خواستند که بی طرفی نظامیِ جمهوری چک در جنگ اوکراین را اعلام نماید. اتحادیه اروپا را دور بزند و گفت وگوهای مستقیم با روسیه در رابطه با واردات گاز را آغاز کند. تظاهرکنندگان در اعتراض به حمایت دولت از ارتش اوکراین شعار دادند که «این جنگ ما نیست، ما نمی خواهیم به خاطر اوکراین یخ بزنیم و از گرسنگی بمیریم». جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است.

منبع: