كاخ سفید اعلا كرد؛ بایدن اسناد پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را امضا می کند

کاخ سفید اعلام نمود که رئیس جمهور آمریکا امروز اسناد پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را امضاء می کند و در اینباره سخنرانی خواهد نمود.

به گزارش بهمن به نقل از تاس، مطابق برنامه کاری که کاخ سفید منتشر نموده، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا امروز سه شنبه اسناد پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را امضا خواهد نمود.
در بیانیه کاخ سفید آمده است: در بعدازظهر (سه شنبه) رئیس جمهور بعد از بیان اظهاراتی، اسناد تصویب پروتکلهای پیوستن جمهوری فنلاند و پادشاهی سوئد به ناتو را امضا خواهد نمود.
با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین (اسفند ۱۴۰۰) دو کشور سوئد و فنلاند درخواست رسمی عضویت در ناتو را عرضه دادند که بعد از کش وقوس های فراوان و مخالفت های ترکیه، سرانجام ترکیه و سران ناتو اوایل تیرماه به پیوستن این دو کشور به این سازمان نظامی موافقت کردند و روند تصویب عضویت این دو کشور به ناتو در پارلمان های کشورهای عضو ناتو شروع شد.
استدلال دولت ترکیه این بود که این دو کشور به مخالفان آنکارا و تروریست ها (عناصر پ ک ک) پناه می دهند و از آنها حمایت می کنند و اگر سوئد و فنلاند خواستار پیوستن به ناتو هستند، باید مخالفان دولت ترکیه را اخراج و تحویل آنکارا دهند.

منبع: