به بهانه ارتباط با كره شمالی؛ آمریکا ۵ مقام پیونگ یانگ و یک شرکت روسیه را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا امروز از تحریم یک شرکت و یک شهروند روسیه و هم ۵ مقام پیونگ یانگ به بهانه آزمایش موشکی اخیر توسط کره شمالی اطلاع داد.

به گزارش بهمن به نقل از مهر، وزارت خزانه داری آمریکا امروز چهارشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود که این کشور یک شرکت و یک شهروند روسیه را به بهانه روابط با کره شمالی تحریم کرده است.
بر اساس اعلام وبگاه این نهاد، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) ادعا کرد که در واکنش به آزمایش موشکی اخیر کره شمالی به این اقدام تحریمی روی آورده است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام نمود که ایالات متحده تحریم هایی را مقابل شرکت «پارسک» و یک شهروند روسیه به بهانه روابط با کره شمالی اعمال کرده است. برمبنای بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت «پارسک» ثبت شده در مسکو و «رومن آلار» شهروند روسیه به لیست تحریم های دفتر کنترل دارایی های خارجی اضافه شدند.
این در حالی است که خبرگزاری رسمی کره شمالی پیش تر اعلام نمود که کیم جونگ اون رهبر این کشور، حین نظارت بر تازه ترین آزمایش موشکی این کشور که بامدادان روز گذشته سه شنبه انجام شد، خواهان ارتقای توان نیروهای نظامی راهبردی کره شمالی شد.
دومین آزمایش موشک مافوق صوت ظرف کمتر از یک هفته، نشانه تاکید بر پیامی است که کیم پیش تر به مناسبت شروع سال نو اعلام و در آن بر ارتقای فناوری پیشرفته نظامی آن هم در بن بست مذاکره با سئول و واشنگتن، پافشاری کرده بود.
بعد از نظارت بر آزمایش اخیر، کیم دانشمندان حوزه نظامی را به تشدید هرچه بیشتر تلاش ها برای ارتقای توان راهبردی در این عرصه به لحاظ کمی و کیفی و همین طور به روز رسانی ارتش، فراخواند.
برخی کارشناسان با اشاره به درج تصویر کیم جونگ اون بر صفحه نخست روزنامه دولتی «رودونگ سیمون»، این طور تعبیر کرده اند که وی به این که شخصاً با انجام آزمایش تکنولوژیهای جدید مرتبط شود و این که آمریکا به این مسئله چطور نگاه می کند، اهمیتی نمی دهد.
کره شمالی بامداد امروز چهارشنبه اعلام نمود که موشکی که روز گذشته آزمایش شد، مافوق صوت و از نوع هواسونگ -۸ بوده است.
آزمایش سه شنبه دومین آزمایش در کمتر از یک هفته و سومین آزمایش کلی یک سلاح مافوق صوت توسط کره شمالی بود. بگفته رییس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی که پرتاب و پرواز این موشک را ردیابی کرده است، این موشک بیش از ۷۰۰ کیلومتر از دریای ژاپن پرواز کرده و به ارتفاع ۶۰ کیلومتری و سرعت آن به ۱۰ ماخ یا بیش از ۷۶۰۰ مایل در ساعت رسیده است.
همچنین گفته شده که این موشک هزار کیلومتر را طی کرد و بطور دقیق به هدف خود به هدف خوردن کرده است.
به گفته خبرگزاری کره شمالی، هدف از این آزمایش، تائید نهایی مشخصات سیستم تسلیحات مافوق صوت توسعه یافته بود.
مذاکرات واشنگتن- پیونگ یانگ اواخر ۲۰۱۹، پس از سه دیدار رسمی و غیر رسمی میان دونالد ترامپ رییس جمهور وقت آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، به بن بست خورد. پیونگ یانگ دلیل این ناکامی را عدم جدیت طرف آمریکایی عنوان می کند.

منبع: