رئیس جمهور قزاقستان: مخالف هر نوع مذاکره با شورشیان و متعهد به مجازات مجرمان هستیم

به گزارش بهمن رئیس جمهور قزاقستان در سخنانی اعلام نمود که مخالف هر نوع مذاکره با شورشیان و متعهد به مجازات مجرمان است.

به گزارش بهمن به نقل از النشره، «قاسم جومرت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان امروز اعلام نمود: من به نیروهای امنیتی قزاقستان دستور دادم که بدون اخطار قبلی به افراد شورشی تیراندازی کنند.
وی با بیان این مطلب اضافه کرد: ما با هر گونه مذاکره با شورشیان مخالف و متعهد به مجازات افراد مسلح و جنایتکار هستیم. آلماتی هدف یورش ۲۰ هزار مجرم قرار گرفت و ما یگان ویژه ای برای تحت پیگرد قرار دادن مجرمان تشکیل داده ایم.
رئیس جمهور قزاقستان اعلام نمود که نظم و قانون در تمامی مناطق کشور برقرار شده است و مسؤلان محلی کنترل اوضاع را به دست دارند.
وزارت کشور جمهوری قزاقستان روز پنجشنبه اعلام نمود که تعداد مأموران امنیتی این کشور که در درگیری با معترضان کشته شده اند به ۱۸ نفر رسیده است.
این وزارت خانه اعلام نمود: «هجده مأمور اجرای قانون کشته و حدود ۷۴۸ افسر پلیس و نیروهای گارد ملی زخمی شدند. در مجموع ۲۲۹۸ نفر در جریان کوشش برای مهار شورش ها بازداشت شده اند.»
پیش از این روز پنجشنبه، ستاد فرماندهی در آلماتی از کشته شدن ۱۳ نیروی انتظامی در درگیری های این شهر اطلاع داده بود.
روز پنجشنبه، ارتش قزاقستان در آلماتی به معترضان از راه بلندگو دستور داد تا میدان جمهوری را ترک کنند و اخطار داد که به روی آنها آتش خواهد گشود، بعداً تیراندازی آغاز شد. شاهدان عینی گفتند چند نفر جان باختند.
رئیس جمهور قزاقستان، «قاسم جومارت توکایف»، از سازمان پیمان امنیت جمعی که شامل روسیه و دیگر کشورهای اتحادیه سابق شوروی در آسیای مرکزی است، درخواست کمک کرده و نخستین واحد از نیروهای حافظ صلح مأموریت خویش را در قزاقستان شروع کرده اند.
این ناآرامی ها به بهانه افزایش بهای سوخت مصرفی خودرو ها شروع شد حال آنکه سازمان پیمان امنیت جمعی می گوید اطلاعات رسیده از این کشور از آن حکایت می کند که شورش ها از جانب افرادی هدایت می شود که از کشورهای خارجی خط می گیرند و تحت آموزش بیگانگان بوده اند.