از جدیت ایران تا تردید طرف های غربی برجام در مذاکرات وین

با بیان خبر رسمی سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، یکی از بزرگترین بدهکاران ارزی ایران تحت تأثیر تحریم های یک جانبه آمریکا به وین و دیدار با هیات های مذاکره کننده ایران و ۱+۴ به نظر می رسد مبحث لغو تحریم ها که از موضوعات در اولویت ایران بوده است با جدیت از جانب طرف ها دنبال می شود.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، گفت وگوها در روز سه شنبه با دیداری جداگانه بین علی باقری رئیس هیات مذاکره کننده ایران و انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام و هم دیداری سه جانبه با نمایندگان روسیه و چین دنبال شد. هم چنین مذاکره کننده ارشد کشورمان در دیداری جداگانه با نمایندگان سه کشور اروپایی دیدار داشت.

به قول منابع نزدیک به مذاکرات، گفت وگوها در دور هشتم در ایام آتی هم در قالب دیدارهای دو جانبه و چندجانبه میان هیات های مذاکره کننده ۱+۴ و ایران دنبال خواهد شد.
شایان ذکر است که هیات های ۱+۴ و هم نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات دیدارهای دو جانبه و چندجانبه با یکدیگر در این روند دارند.
با این وجود روز سه شنبه اعلام گردید که معاون وزیر خارجه کره جنوبی در مسافرت به وین از ۴ تا ۹ ژانویه، علاوه بر کشورهای عضو گروه ۱+۴ با علی باقری رئیس هیات مذاکره کننده کشورمان دیدار می کند.
خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه گزارش داد که چوی جونگ کان معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی روز چهارم ژانویه از فرودگاه بین المللی اینچِئون غرب سئول راهی وین شد تا با نمایندگان کشورهای عضو توافق هسته ای در وین دیدار و گفتگو کند.
وزارت امور خارجه کره جنوبی تصریح کرده است که هدف از این دیدار یافتن راه هایی برای حل مسایل در ارتباط با دارایی های مسدود شده ایران در کره از راه مشاوره با ایران و هماهنگی و تماس نزدیک با آمریکا، اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپا است.
اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین ضمن اشاره به سفر هیات کره جنوبی به وین در توییتر خود نوشت، حالا در مذاکرات باید بر مسئله برداشتن تحریم های ایران تمرکز شود چونکه حالا بزرگ ترین مانع همین تحریم ها است.
نماینده روسیه در مذاکرات وین در گفتگو با شبکه سعودی العربیه هم چنین “از شک و تردید غربی ها نسبت به جدیت هیات مذاکره کننده ایران” ابزار تعجب کرد و اظهار داشت: این مذاکرات آسان است و پیشرفت هایی در آن حاصل شده است.
شبکه سعودی العربیه به نقل از منابع خود هم نوشت: مقرر است انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین روز چهارشنبه با هیات کره جنوبی دیدار کند و این که هیات کره ای به دعوت رسمی اتحادیه اروپا به وین نرفته است بلکه با هماهنگی هیات ایرانی به مذاکرات پیوسته است.
نماینده روسیه هم اعلام نموده است که با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در سفری که به وین خواهد داشت دیدار می کند.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، در حالیکه فضای جدی و توام با ابتکار عمل از جانب هیات ایرانی در وین برای کاهش اختلافات دنبال می شود، مقامات و نمایندگان سه کشور اروپایی هم چنان بر ساز ناکوک خود می دمند.
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پس از گفتگوی تلفنی با نخست وزیر رژیم اسراییل همسو با مواضع مخرب این رژیم در مبحث برجام به فضاسازی و تهدید مذاکرات احیای برجام و مذاکره کنندگان ایرانی پرداخت و اظهار داشت: زمان برای نجات توافق هسته ای ۲۰۱۵ رو به اتمام است.
به نظر می رسد کشورهای اروپایی و هم تا حدودی آمریکا به عمد در تلاش هستند تا مسیر مذاکرات را از پرداختن به مسایل و موضوعات مورد اختلاف منحرف سازند. این کشورها در تلاش هستند تا اراده و تصمیم خویش را با تهدید به ایران تحمیل سازند، این در شرایطی است که ایران هرگونه تعیین ضرب الاجل از جانب طرف های غربی برجام را رد کرده است.

منبع: