تولیت آستان قدس رضوی: شهید سلیمانی نماد وحدت امت اسلام است

به گزارش بهمن خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به جایگاه شهید سلیمانی اظهار داشت: شهید سلیمانی نماد وحدت امت اسلام است.

حجت الاسلام احمد مروی امروز، ۱۱ دی ماه، در گردهمایی تقریب مذاهب و روحانیون که به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی با حضور علمای شیعه و اهل سنت در مصلی کرمان برگزار شد، با اعلان اینکه هر شهر و دیاری به جهاتی قداست و ارزش پیدا می کند، اظهار نمود: مدینه النبی به جهت وجود مبارک پیامبر گرامی اسلام(ص) قبله دل های تمام مسلمانان عالم است. کربلا به سبب خون های پاکی که در روز عاشورا در آن سرزمین ریخته شد، قداست پیدا کرد و ملجا عاشقان و عارفان شد. مشهد به خاطر وجود مبارک پاره تن پیغمبر(ص) حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) مشهد مقدس و ارض اقدس نام گرفت و کرمان به جهت وجود مدفن سرباز سرافراز اسلام، یک عارف، مجاهد، عاشق و خدمتگزار قداست یافت و بر ارزش و معنویتش اضافه گردید.

وی با اعلان اینکه بعد از شهادت سردار سلیمانی کرمان نیز یک شهر زیارتی شد، اضافه کرد: امروز نه فقط از سراسر ایران اسلامی بلکه از تمام دنیا برای زیارت مرقد شریف سردار سلیمانی، این انسان پاکباخته و عاشق خداوند، به کرمان می آیند و از مرقد شریف آن سردار سرافراز اسلام الهام و درس زندگی می گیرند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این سخن امام خمینی(ره) که همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود، اشاره کرد: این فرمایش امام راحل در کرمان به برکت مزار نورانی سردار سلیمانی محقق شد و عینیت یافت. مزار شریف شهید سلیمانی امروز دارلشفای دل ها از وسوسه های شیطانی، منیت ها، خودخواهی ها و دنیا پرستی هاست.

وی در ادامه به جنبه های مختلف زندگی شهید سلیمانی اشاره نمود و زندگی این شهید بزرگوار را الهام بخش آزادگان دانست و عنوان کرد: تشییع باشکوه پیکر شهید سلیمانی سند عطف جریان مقاومت و بیداری امت اسلام بود؛ با وجود تبلیغات سوء دشمنان درباب عدم همراهی مردم با خط مقاومت و جریان بیداری و جهاد، تشییع کم نظیر پیکر پاک این شهید سرافراز خط بطلانی بر سالهای تبلیغات مسموم دشمنان کشید.

مروی با اعلان اینکه تمام جهان اسلام در شهادت سردار سلیمانی اشک ماتم ریخت و به دشمنان و قاتلین او لعن و نفرین فرستاد، بیان کرد: شهید سلیمانی نماد یک جریان خاص نبود. او نماد ملت و امت اسلام بود و این حقیقت را تشییع پیکر پاکش به اثبات رساند.

وی شهید سلیمانی را نماد وحدت اسلامی خواند و اظهار داشت: شهید سلیمانی درون یک مرز گنجانده نمی ‎شود. او متعلق به هیچ مذهب، جریان و جناح خاصی نبود. شهید سلیمانی متعلق به جهان مظلومین بود. وی در شرایطی در فلسطین مبارزه و به مبارزان فلسطینی کمک هایی تأثیرگذار، سرنوشت ساز و تعیین کننده کرد که حدودا تمام جامعه فلسطینیان مسلمانان اهل سنت هستند.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: شهید سلیمانی به مسیحیان و ایزدی های عراق، ترکمن ها و کردها کمک می کرد و از سقوط سرزمین های آنها در مقابل داعش جلوگیری کرد و جان های بسیاری را نجات داد.

وی به سخنان اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی، در تشییع پیکر شهید سلیمانی و نامیدن این سردار سرافراز اسلام بعنوان شهید قدس اشاره و اشاره کرد: شهید سلیمانی در قالب و حصار یک ملت، مذهب و زبان خاص و جغرافیایی محدود نمی گنجد، او به تمام جریان های مقاومت در جهان و انسان های مظلومی که در برار ظلم و استکبار ایستاده اند و راه مبارزه، مجاهدت و حیات را انتخاب نموده اند، متعلق می باشد.

مروی با اشاره به سیره شهید سلیمانی در ایجاد وحدت، بیان کرد: شهید سلیمانی در عمل و گفتار به وحدت اعتقاد داشت و این حقیقت را با تمام وجود و با حضور در صحنه های مختلف و مقابله با استکبار درک کرده بود که امت اسلام تنها در سایه وحدت و اتحاد می تواند دشمنان اسلام، انسانیت و بشریت را شکست دهد.

وی با اشاره تعبیر رهبر معظم انقلاب درباب مکتب سلیمانی عنوان کرد: اگر کسی فقط دارای یک پس از ابعاد فضیلت های انسانی و بشری باشد آنرا صاحب مکتب نمی خوانند؛ صاحب مکتب کسی است که دارای ابعاد مختلف باشد و شهید سلیمانی اینطور بود.

تولیت آستان قدس رضوی ابعاد مختلف زندگی شهید سلیمانی را تجلی فضیلت ها و خوبی ها خواند و ابراز کرد: شهید سلیمانی با همه عظمت و جایگاه نظامی‎ که داشت، همیشه در بین مردم حضور می یافت و خودرا جدا از مردم نمی دانست، در برخورد با مردم و ضعفا از جهات احساسی و عاطفی بسیار بالایی برخوردار بود، با تمام عظمتی که داشت هیچگاه شأنی برای خود قائل نبود و ذره ای تکبر در وجودش نداشت و تمام ملت را صرف نظر از گرایش ها و سلایق حقیقتا دوست می داشت؛ پس خداوند نیز محبت او را در دل همه مردم قرار داد که این حقیقت در تشییع پیکر این شهید آشکار شد.

وی افزود: شهید سلیمانی همانگونه که در عرصه های نبرد با دشمنان انسانیت و اسلامیت با صلابت و اقتدار خود افتخارها آفرید، در زمینه مردم داری متواضع، توجه به خدا و توسل به ائمه اطهار(ع) و برخورد با فرزندان شهدا یک انسان رئوف در نهایت لطافت بود.

مروی در ادامه به ابعاد مختلف شخصیت شهید سلیمانی اشاره و یکی از جنبه های بارز این شهید را اخلاص دانست و عنوان کرد: اخلاص در رأس خاصیت های ممتاز شهید گران قدر سلیمانی بود، اخلاص است که سبب رشد و تعالی معنوی انسان می شود و دل ها را تسخیر می کند که این خاصیت در این شهید والامقام بارز بود.

وی افزود: شهید سلیمانی رسانه‎ نداشت و کمتر در تلویزیون مشاهده می شد و هیچگاه به دنبال نشان دادن خود نبود، اما جمعیتی که از اقشار مختلف برای تشییع پیکر شهید سلیمانی گرد آمدند، نشان داد که خداوند چگونه یک مؤمن را در دل های مردم محبوب می گرداند.

تولیت آستان قدس رضوی با اعلان اینکه در تشییع پیکر شهید سلیمانی قشر خاصی حضور نداشت، رنگین کمانی از اقشار و اصناف مختلف در این تشییع پیکر بودند و این نشان دهنده جامعیت و سعه صدر شهید سلیمانی بود، افزود: شهید سلیمانی فردی نظامی است، اما هنگام سخنرانی در موضع کرامت انسانی و رأفت سخن می گوید، به جوانان و نسل جدید و آن هایی که به ظاهر هنجارهای اجتماعی و دینی را رعایت نمی کنند از کلام و و زبان احسن استفاده می نماید و نگاهی توأم با مهربانی، رأفت و پدرانه دارد، نوع ادبیاتی که درباب این افراد به کار می برد قابل توجه است، تعابیری همچون «این ها فرزندان ما هستند»، «برادران و خواهران ما هستند» که این شهید والامقام به کار می برد، درس آموز است.

وی ولایت مداری را از دیگر خاصیت های شهید سلیمانی معرفی و اظهار نمود: شهید سلیمانی با وجود برخورداری از نبوغ در مسائل نظامی و سیاسی و برخورداری از قدرت تحلیل و نظریه پردازی، در مقابل رهبر معظم انقلاب کاملا مطیع و تسلیم بود و رمز موفقیت این شهید عزیز سربازی ولایت و حرکت با اعتقاد در چهارچوب اوامر رهبری بود.

مروی با اعلان اینکه شهید سلیمانی نظر رهبری را فصل الخطاب می دانست و به آن عمل می کرد، اشاره کرد: تنها درباب حاج قاسم این را دیدم که وقتی رهبری وی را می دید، چهره معظم له باز می شد و همانند یک پدر او را در آغوش می گرفتند، این نوع برخورد رهبری معظم را در مورد هیچ کس ندیده ام و این علاقه طرفینی بود.

تولیت آستان قدس رضوی با اعلان اینکه سردار سلیمانی یک انقلابی حقیقی و سیاست مدار برجسته بود، اما اهل جناح و حزب نبود، اظهار داشت: شخصیت حاج قاسم بسیار بزرگ تر و فراتر از جناح ها و احزاب بود، او تنها در جریان انقلاب بود.

وی افزود: شهید سلیمانی سیاسی بود اما جناحی نبود، هیچکس نمی تواند سندی عرضه نماید که شهید سلیمانی وابسته به جریانی بوده است. او تنها وابسته به انقلاب و اسلام بود و نماد انقلاب را نیز ولی فقیه می دانست. او تنها رنگ خدایی داشت و وام دار هیچکس نبود.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی تولیت آستان قدس رضوی با اعلان اینکه شهید سلیمانی در تواضع، اخلاص و ادب سرآمد بود؛ مردم داری را از دیگر خاصیت های شهید سلیمانی دانست و اظهار داشت: این شهید بزرگوار جذب حداکثری داشت و مورد اقبال مردم بود. هر کجا مردم به کمک نیاز داشتند، به کمک آنها می شتافت که نمونه آنها در سیل خوزستان و سیستان و بلوچستان مشهود است.

منبع: