طی بیانیه ای درباره اوكراین؛ کشورهای غربی روسیه را تهدید کردند

بهمن: کشورهای غربی و اتحادیه اروپا با صدور اطلاعیه ای مشترک، مسکو را متهم به ایجاد تنش ها در اوکراین کرده و نسبت به هرگونه تجاوز احتمالی روسیه شدیدا هشدار دادند.

به گزارش بهمن به نقل از تاس، کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، کانادا، اوکراین، لهستان و تعداد دیگری از کشورهای اروپایی و همین طور اتحادیه اروپا، در اطلاعیه ای مشترک نسبت به تجاوز نظامی احتمالی روسیه به اوکراین، نتایج عظیم و تاوان سنگینی که در پی خواهد داشت، هشدار دادند.
در بیانیه مذکور آمده است: زمان برگزاری نشست غیررسمی اعضای شورای امنیت سازمان ملل (اریا-فرمول) خصوصاً نگران کننده است، برای اینکه روسیه مشغول تقویت نیروهای نظامی در شبه جزیره کریمه و مرزهای اوکراین است. منشور ملل متحد تهدید یا استفاده از زور را بر ضد تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری ممنوع می کند. هر گونه تجاوز نظامی بیشتر به اوکراین عواقبی عظیم و تاوان سنگینی در پاسخ خواهد داشت.
کشورهای مورد اشاره همین طور از روسیه خواستند که «کارزار اطلاعات نادرست خصمانه خود بر ضد اوکراین را متوقف نماید، تنش ها را در اوکراین و پیرامون آن کم کند و بدون معطلی نیروها و تجهیزاتی را که بدون رضایت اوکراین در این کشور مستقر کرده است، خارج کند».
همچنین در آخر بیانیه مذکور آمده است: اقدامات روسیه سبب نگرانی جهانی و نقض مقررات بین المللی همچون منشور سازمان ملل و همین طور برخلاف تعهدات روسیه طبق «مصوبه نهایی هلسینکی» ( Helsinki Final Act) و منشور پاریس است و بطور فزاینده ای امنیت اروپا و نظم بین المللی مبتنی بر قوانین را تهدید می کند.
بیانیه فوق در حالی صادر می شود که تنش ها بین کشورهای غربی و روسیه بر سر مسئله اوکراین بالا گرفته است چونکه غربی ها روسیه را به تجمع نیروها در مرزهای اوکراین جهت حمله نظامی به این کشور متهم کرده اند، در صورتیکه مسکو با رد این اتهامات می گوید که استقرار تسلیحات و زیرساخت های ناتو در اوکراین چیزی است که سبب تنش ها شده و آمریکا در راس کشورهای غربی مسبب اصلی تنش ها در شرق اروپا است.

منبع: