نماینده اهواز در مجلس: درصدد آغاز عملیات اجرایی فولادسازی فولاد اکسین تا آخر سال هستیم

به گزارش بهمن خوزستان نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح فولادسازی شرکت فولاد اکسین برای خودکفایی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بسیار مهم می باشد و درصدد هستیم تا با برطرف شدن موانع اجرایی آن، عملیات اجرایی این طرح تا آخر سال جاری آغاز شود.

شبیب جویجری در بازدید از غرفه شرکت فولاد اکسین در نمایشگاه فولاد ۱۴۰۰ کیش، اظهار نمود: شرکت فولاد اکسین بر مبنای مأموریت های پیشبینی شده و بر مبنای اهداف کمی و کیفی در بخش فولاد پایه گذاری شد. هدف موسسان نخستین شرکت این بود که کشور را در بخش های فولادی بخصوص محصولات نهایی خودکفا کنند و هم صنعت نفت و صنعت گاز را به خودکفایی برسانند.

وی اضافه کرد: این شرکت اهداف کمی زیادی داشته اما متاسفانه در گذر زمان به علت موانع مختلفی که به وجود آمد، این مورد محقق نشده است اما بر آن هستیم که اهداف کمی و کیفی که برای این شرکت از پیش در نظر گرفته شده را در مجلس حمایت نماییم تا این چرخه در فولاد اکسین به سرانجام برسد.

به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به نظر می آید نقش فولاد اکسین میان شرکتهای فولادی کشور در سطح اول بی نظیر بوده و در استان خوزستان منحصر به فرد است. در این خصوص آمادگی داریم نقش آفرینی این شرکت را در حوزه فولاد کشور بیشتر به نمایش بگذاریم.

جویجری در مورد برطرف شدن موانع طرح فولادسازی شرکت فولاد اکسین اظهار داشت: در زمان مدیر عامل سابق، اولویت اول اجرای طرح فولادسازی این شرکت بوده است. اگر طرح تکمیل زنجیره فولاد اکسین به سرانجام برسد هم از حیث محصولات فولادی و هم از حیث اشتغال زایی و پایین آوردن نرخ بیکاری در شهرستان اهواز و حومه می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

وی افزود: بر همین مبنا بعد از روی کار آمدن مدیرعامل جدید به پویایی شرکت اضافه شده است. نکته مهم در مورد مدیرعامل جدید این شرکت این است که فولاد اکسین یکی از شرکت هایی است که با مدیریت بومی اداره می شود و این وجه متمایز شرکت فولاد اکسین است. نمایندگان استان خوزستان به صورت جدی از مدیران بومی این شرکت و این استان حمایت می کنند. البته به شرکتهای فولادی دیگر در حد توان کمک خواهیم کرد. دغدغه مدیرعامل جدید فولاد اکسین هم طرح فولادسازی این شرکت است. در واقع اولویت نخست فولاد اکسین اجرای بموقع طرح فولادسازی به حساب می آید.

نماینده مردم اهواز در مجلس در مورد راهکارهای اجرایی شدن طرح فولادسازی شرکت فولاد اکسین خاطرنشان کرد: برای اجرای سریع طرح فولادسازی این شرکت دو راهکار عملیاتی وجود دارد. در این رابطه وزیر کار می تواند به صندوق بازنشستگی که سهامدار اصلی فولاد اکسین است، دستور بدهد طرح فولادسازی را در اولویت قرار دهد. همینطور وزارت اقتصاد هم می تواند منابع مالی را از راه بانکها برای اجرای این طرح تأمین کند.

جویجری بیان نمود: خوشبختانه اولین مرحله یعنی جلسه با وزیر کار انجام شد و ایشان دستور صریحی را به صندوق بازنشستگی داده است. در این دستور با نظر مثبت به طرح نگاه شده و پیگیری می شود. به نظر می آید اگر بتوانیم موانع بالادستی که در سطح سهامداران وجود دارد را برداریم شروع پروژه را شاهد خواهیم بود.

وی ضمن اشاره به نظر مساعد نمایندگان استان خوزستان نسبت به طرح فولادسازی اکسین، بیان نمود: نمایندگان خوزستان اعتقاد دارند این طرح باید اجرا شود. در این رابطه اگر لازم شد پیش نویس و یک صورت جلسه به امضا برسد که در آن مدیرعامل صندوق بازنشستگی و هر دو وزیر حضور داشته باشند، این کار را انجام خواهیم داد. این صورت جلسه برای شروع عملیات اجرایی این طرح تا قبل از آخر سال جاری به سرانجام خواهد رسید تا فولاد اکسین هم بتواند به اهداف کمی خود برسد و هم در حوزه خودکفایی محصولات فولادی در خوزستان نقش موثری ایفا کند.

نماینده مردم اهواز در مجلس اظهار داشت: با عنایت به استقرار صنعت نفت و گاز در استان و نیاز کشور به توسعه این صنایع، اگر فولاد اکسین بتواند محصولات مورد نیاز صنعت نفت و گاز را در همین استان خوزستان تولید نماید و به آنها تحویل دهد هزینه تأمین لوله نفت و گاز و شرکتهای پتروشیمی کاهش خواهد یافت و این مورد به سود شرکتهای مذکور است. همینطور اجرای طرح فولادسازی نرخ بیکاری را کاهش داده و اشتغال را افزایش خواهد داد.

منبع: