واکنش وزارت خارجه آمریکا به سفر گروسی به ایران

به گزارش بهمن در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات وین، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با ادعای عدم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که واشنگتن از نتیجه سفر گروسی به تهران مأیوس شده است.
به گزارش بهمن به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به سفر اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران اظهار داشت که واشنگتن از نتیجه این سفر مأیوس شده است.
وی بدون اشاره به خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و نقض آن از جانب آمریکا و تأثیر آن بر روند اجرای برجام اظهار داشت که ایالات متحده از نتیجه سفر گروسی به ایران مأیوس شده اما آماده بازگشت به مذاکرات در وین است.
این مقام آمریکایی همچون طرف های اروپایی برجام مدعی عدم همکاری ایران با آژانس اتمی شد و اظهار داشت که این، قطعا نشانه ای بد از جدیت آنها (ایران) برای رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز در مذاکرات ما است.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، مدیرکل آژانس بعد از سفر خود به تهران در یک کنفرانس خبری در وین اظهار داشت که رایزنی هایش با مقامات ایرانی سازنده بوده اما ناتمام ماند و آنها درمورد فعالیتهای نظارت و راستی آزمایی در ایران به توافقی دست نیافتند.
انگلیس، فرانسه و آلمان هم در اطلاعیه ای مشترک با ابراز نگرانی درباره آنچه کاهش همکاری ایران با آژانس اتمی خواندند، ادعاهایی را ضد ماهیت فعالیتهای هسته ای کشورمان مطرح نمودند و مدعی شدند که هیچ توجیه غیرنظامی برای غنی سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی اورانیوم در ایران وجود ندارد.
این ادعاها در حالی مطرح می شود که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای کشورمان تاکید و خاطر نشان کرده اند که باتوجه به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و نقض توافق از جانب واشنگتن، ایران مطابق با مفاد برجام حق دارد فعالیتهای هسته ای خویش را توسعه دهد.