مخبر در بیستمین نشست شورای نخست وزیران سازمان همكاری شانگهای: اعضای سازمان همکاری شانگهای، نویدبخش آینده ای روشن برای ملت های منطقه باشند

به گزارش بهمن معاون اول رئیس جمهور ضمن اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های بسیار جمهوری اسلامی ایران بعنوان عضوی مسئولیت پذیر در منطقه و جامعه جهانی، تصریح کرد: ایجاد خطی امن، پایدار و قابل اتکا در راه شمال – جنوب و با استفاده از زیرساخت های فعال در بنادر جنوبی، بخصوص بندر اقیانوسی چابهار، جزء سیاست های راهبردی ایران در جهت توسعه همکاریهای منطقه ای و هم گسترش تبادلات تجاری پویا با کشورهای پیرامونی است.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، محمد مخبر بعداز ظهر امروز(پنجشنبه) در سخنانی در بیستمین نشست شورای نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای که از راه ویدیو کنفرانس و به میزبانی کشور قزاقستان برگزار شد، با اعلان اینکه سازمان همکاری شانگهای الان بعنوان یک الگوی موفق از همکاری راهبردی منطقه ای و در امتداد ترویج فرهنگ چندجانبه گرایی بین المللی است، اشاره کرد: سازمان همکاری شانگهای با برخورداری از ظرفیت ها و فرصت های وسیع همکاریهای چندجانبه می توانند از راه همکاری و هم اندیشی با یکدیگر، نویدبخش آینده ای روشن برای ملت های منطقه باشند.
در اجلاس امروز علاوه بر معاون اول رئیس جمهور کشورمان، نخست وزیر کشورهای روسیه، قرقیزستان، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، بلاروس، مغولستان و وزرای خارجه هند و پاکستان هم حضور داشتند؛ همینطور رئیس کابینه وزرای کشور ترکمنستان هم بعنوان میهمان افتخاری در این اجلاس حضور داشت.
متن کامل سخنان معاون اول رئیس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رییس؛
نخست وزیران و وزرای محترم؛
ابتدا مایل هستم قدردانی خویش را از جناب آقای عسگر مامین، نخست وزیر محترم و دولت قزاقستان به خاطر میزبانی این نشست اعلام کنم. خرسندم که فرصتی فراهم گردید تا در اجلاس مجازی نخست وزیران محترم سازمان همکاری شانگهای مشارکت کنم. همینطور مایلم از حمایت اعضای این سازمان بابت پذیرش درخواست عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در این سازمان، کمال تشکر و قدردانی را از جانب دولت و ملت ایران ابراز کنم.
سازمان همکاری شانگهای الان بعنوان یک الگوی موفق از همکاری راهبردی منطقه ای و در امتداد ترویج فرهنگ چندجانبه گرایی بین المللی مطرح است، بر این اساس آمادگی داریم تا فرایند عضویت کامل در این سازمان را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهیم. بدون تردید، ادامه حمایت کشورهای عضو باعث تسهیل فرایند عضویت کامل و فعالیت همه جانبه ایران در سازمان همکاری شانگهای خواهد شد.
همکاران گرامی؛
اکنون اعضای سازمان همکاری شانگهای با برخورداری از ظرفیت ها و فرصت های وسیع همکاریهای چندجانبه می توانند از راه همکاری و هم اندیشی با یکدیگر، نویدبخش آینده ای روشن برای ملت های منطقه باشند. ضمن این که این توانایی ها، سازمان و اعضای آنرا در مقابل چالش های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی مقاوم می کند.
جمهوری اسلامی ایران بعنوان عضوی مسئولیت پذیر در منطقه و جامعه جهانی، ظرفیت ها و توانمندی های بسیاری دارد؛ همچون برخورداری از امنیت و ثبات پایدار، منابع غنی انرژی، مزیت پیوستگی جغرافیایی و همبستگی ملی، پیوندهای گسترده تاریخی و فرهنگی با کشورهای عضو و ناظر سازمان و هم زمینه های فرهنگی غنی که مانع رشد تفکرات افراط گرا در منطقه است.
همکاران عزیز؛
ظرفیت های بزرگ اقتصادی و مزایای نسبی در هر یک از کشورهای عضو سازمان توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده و فرصت های کم نظیری را برای پیوندهای راهبردی و تعامل بیشتر میان اعضاء به وجود می آورد. در همین راستا مزیت های حمل و نقلی و جغرافیایی به واسطه همجواری با دو حوضه آبی دریای خزر و خلیج فارس و امکان بهره گیری کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای از قلمرو جمهوری اسلامی ایران برای انتقال کالا و انرژی به بازارهای جهانی، یکی از زمینه های سودمند در همکاریهای راهبردی بین ایران با سازمان است.
جمهوری اسلامی ایران بر مبنای سیاست اعلام شده توسط جناب آقای رئیسی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران در خصوص تقویت و ارتقا روابط و همکاری با دولت های منطقه خصوصا در جهت تقویت و تسهیل خطوط مواصلاتی و ترانزیتی با هدف ارتقاء پیوندها میان چین، جنوب و جنوب شرق آسیا با افغانستان، آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه، اولویت خاصی قایل است. ایجاد خطی امن، پایدار و قابل اتکا در راه شمال – جنوب و با بهره گیری از زیرساخت های فعال در بنادر جنوبی، بخصوص بندر اقیانوسی چابهار، جزء سیاست های راهبردی ایران در جهت توسعه همکاریهای منطقه ای و هم گسترش تبادلات تجاری پویا با کشورهای پیرامونی است.
اعضای محترم؛
برنامه ریزی برای تسهیل سرمایه گذاری و گسترش همکاریهای مشترک و متقابل اقتصادی که به توسعه بادوام و امنیت پایدار منطقه می انجامد؛ بدون در نظر گرفتن زمینه های امنیتی و توجه به آرامش ملت ها، میسر نخواهد بود. ازاین رو برای رسیدن به این هدف می بایست تهدیدات و چالش های مهم امنیتی منطقه همچون شرایط بحرانی در کشور دوست و برادر ما افغانستان به سرعت مورد توجه همسایگان و اعضای محترم سازمان همکاری شانگهای قرار گیرد. جمهوری اسلامی ایران در ادامه تلاشهای مختلف برای یاری رساندن به این کشور همسایه و مردم رنج دیده آن، در تاریخ ۲۷ اکتبر، میزبان نشست همسایگان افغانستان بعلاوه روسیه بود. اجلاس تهران این پیام واحد را به داخل افغانستان و جامعه بین المللی داد که همسایگان افغانستان، از حاکمیت دولتی فراگیر با مشارکت همه گروههای قومی در آن کشور حمایت می کنند.
همکاران محترم:
مایلم در بخش همکاریهای تجاری و اقتصادی شانگهای به چند اولویت که باتوجه به وضعیت پساکرونا اهمیت مضاعفی می یابد اشاره کنم:
اول: خوشبختانه در اجلاس سال ۲۰۰۵ نخست وزیران سازمان شانگهای سند تشکیل« اتحادیه بین بانکی» به امضا رسید. هدف اصلی از آن ایجاد سازوکاری برای سرمایه گذاری و ارائه خدمات بانکی برای پروژه هایی است که مورد توافق اعضاست. این ابتکار مهم مورد توجه و حمایت ما قرار دارد.
دوم: در اجلاس سران سال ۲۰۲۱ راهبرد کوتاه مدت کنسرسیوم تصویب گردید که اهداف آن گسترش همکاری در حوزه های اتصالات زیر ساختی، فنآوری، صنایع پیشرفته، کشاورزی و ایجاد زنجیره عرضه کارآمد منطقه ای بیان شد. تقویت این روند به نفع همه اعضا است.
سوم:
با کمال خرسندی، سازمان همکاری شانگهای دارای ساز و کاری به نام « شورای تجاری» است که دبیرخانه آن در مسکو قرار دارد و هدف آن ارتقاء همکاریهای اقتصادی و تجاری است همچون توجه به حوزه های انرژی، حمل و نقل، مخابرات، بانک، آموزش، علم، فناوری نوین، بهداشت و کشاورزی.
چهارم:
وجود سازوکار «بانک توسعه » و «باشگاه انرژی» در اتحادیه، نشانگر این مساله مهم می باشد که تقریباً تمامی سازوکارهای موجود در اتحادیه پیشبینی شده است و اراده جمعی اعضا هم برای تحقق این اهداف، حاصل است.
مایلم در این نشست مهم اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو پذیرفته شده دائم در شانگهای، از این سازوکارها به گرمی استقبال می کند و آماده ایم همه ظرفیت های بزرگ کشورمان را در جهت تحقق اهداف مذکور فعال ساخته و به خدمت همکاریهای پیش روی منطقه ای در آوریم.
جناب آقای رییس؛
نخست وزیران و وزرای محترم؛
در آخر ضمن تبریک به دوستان چینی به مناسبت ریاست اجلاس بعدی، بار دیگر از نخست وزیر محترم قزاقستان و همه دست اندرکاران برگزاری این اجلاس تشکر کرده و برای دولت و مردم قزاقستان و سایر ملت ها و کشورهای عضو آرزوی سربلندی و موفقیت می کنم.
متشکرم
سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان دولتی است که در سال ۲۰۰۱ توسط کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان برای همکاریهای چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی پایه گذاری شد و بعد از آن در سالهای بعد، ایران، مغولستان، پاکستان، هند، افغانستان و بلاروس بعنوان اعضای ناظر به این سازمان پیوستند.
لازم به ذکر است که همزمان با سفر آیت الله سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان و شرکت در بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهریور ماه، اعضای اصلی این سازمان با عضویت جمهوری اسلامی ایران بعنوان عضو اصلی موافقت کردند و الان فرآیند عضویت کامل ایران در این سازمان در حال انجام می باشد.

منبع: