سردار جلالی: حمله به شبکه سوخت رسانی، با هوشیاری مردم و سرعت عمل دستگاههای اجرایی خنثی شد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: حمله به سامانه سوخت یک بخش از الگوی جنگ ترکیبی است که در آن با اثرگذاری بر قطع سرویس و استفاده از پروپاگاندا تلاش می کنند یک حمله سایبری شکل دهند و یک مثلت تهدید را ایجاد کنند.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در سخنانی قبل از خطبه های نماز جمعه تهران اظهار داشت: این که آمریکایی ها از درگیری پرهیز دارند حاکی از بازدارندگی دفاعی کشور و به شکلی تفهیم قدرت به دشمنان است بشکلی که ایران بعنوان بازیگر منطقه ای در حوزه های مختلف شناخته می شود.
وی ضمن اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکایی در آب های سرزمینی مان اظهار داشت: این توانمندی ایران نشان داد که دشمن راهکاری ندارد و تا ایران، ایران اسلامی است و آمریکا، آمریکای استکباری، این تقابل ادامه دارد. این که ما شاهد افول آمریکا در منطقه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا در عراق هیچ دستاوردی نداشت و امروز درحال خروج ذلت بار هستند. روسای جمهور امریکا در زمان انتخابات گفتند که چند تریلیون دلار خرج کردیم و به هدفی نرسیدیم و این ناشی از شکست راهبردی آمریکاست. فرار آنها از افغانستان بشکلی که آخر کار یک خرابه به جای گذاشتند و حتی نتوانستند امنیت فرودگاه کابل را حفظ کنند و بخش زیادی سلاح و تجهیزات را هم جا گذاشتند. کسانی که آمریکا را دارای ساختار منظم، علمی و دارای مکاتب اقتصادی می دانند، ببینند که شکست های مکرر راهبردی آمریکا به چه شکل روی می دهد و این نشان از محاسبات غلط آمریکا در دنیا دارد.
جلالی افزود: شکست بزرگترین مفهوم مقدر برای آمریکاست. این درسی است برای ما که سینه به سینه با آنها در تقابل هستیم. آمریکا یک کشور شکست خورده و انباشته از صدمه پذیری ها است و امروز به همراه اسرائیل در بدترین شرایط هستند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره شرایط اقتصادی کشور اظهار نمود: مقام معظم رهبری گفتند راه نجات اقتصاد کشور برجام و مذاکرات خارجی نیست، اگر بود ترکیه و پاکستان باید وضع اقتصادی شان خوب می بود اما شاهد سقوط لیر در مدت های اخیر بودیم. راه نجات اتکا به درون است، ازاین رو مسئله اقتصادی ما بر دو نکته اساسی متمرکز است؛ یکی این که از عبرت های دولت های گذشته استفاده نماییم، باید دقت کنیم که وابسته کردن اقتصاد به بیرون و شرطی کردن اقتصاد درست نیست و الحمدلله در دولت جدید به این مسئله توجه می شود. معتقدم اقتصاد ما ظرفیت زیادی دارد که بتواند در برنامه چند ساله راه توسعه را بپیماید.
جلالی اظهار داشت: امروز در پدافند غیرعامل شاهد تغییر ماهیت تهدید هستیم. در حوزه نظامی به سطحی از بازدارندگی رسیدیم، البته همیشه باید مراقبت شود. دشمن راهبرد پرهیز از جنگ دارد و در بعضی عرصه ها با استفاده از “جنگ ترکیبی” پیش می رود و جنگ در لایه های زیرین و شبکه های اجتماعی و شبکه های نفوذ در جریان است. در آبان ۹۸ یک تصویری از سناریوی تهدید را می توانیم تحلیل نماییم. پس با یک تهدید ترکیبی مواجه هستیم که بخشی از آن به فناوری های نو مربوط است. پدافند غیرعامل مکمل بخش دفاعی کشور باید باشد، راهبردهای نظامی را باید بتوانیم به بخش های غیر نظامی هم ارجاع دهیم. در حوزه پدافند غیرعامل راهبردهای نوین علمی، عمیق و لایه به لایه است.
وی اظهار داشت: مفهوم ما از زیر ساخت در پدافند غیرعامل یعنی مجموعه های دولتی که خدمات زیربنایی به مردم می دهد و مردم به آن خدمات وابسته هستند. حمله به سامانه سوخت یک بخش از الگوی جنگ ترکیبی است که در آن با اثرگذاری بر قطع سرویس و استفاده از پروپاگاندا تلاش می کنند یک حمله سایبری شکل دهند و یک مثلت تهدید را ایجاد کنند.
جلالی افزود: این یک مدل جدید از جنگ سایبری است که بر زندگی مردم اثر می گذارد. امروز سوخت و فردا سامانه های دیگر، امکان دارد هدف قرار گیرد. اگر کوتاه بیاییم امکان دارد نتایج جدی برای ما در برداشته باشد.
جلالی اظهار نمود: جنگ ترکیبی حداقل سه بعد دارد. بعد اول فناورانه است، یعنی در شرکت پخش و پالایش باید هشدارها جدی تلقی شود و هشدارهای امنیتی در دستور کار قرار گیرد. در این حوزه دقت عمل دوستان بسیار موثر است و کوتاهی قابل پیگرد قانونی می باشد. رکن بعد کارکرد زیرساخت هاست. باید خدمات را توسعه دهیم و تداوم کارکردشان را کامل نماییم. تنظیم تداوم کارکردهایی که به مردم خدمت می دهد یک خط قرمز است و اولویت جدی در حوزه آب، برق، ارتباطات، گاز و غیره که از سامانه های سایبری استفاده می نمایند، است. بعد دیگر نتایج مردمی است، یعنی بیمارستان ها باید در هر شرایطی مولد برق اضطراری داشته باشند. این مسئله در برنامه رزمایش ما در آینده دنبال می شود. بعد سوم بحث اطلاع رسانی و تبلیغات است. در حمله به سامانه سوخت رسانی، با هوشیاری مردم و ابتکار عمل رسانه ملی در اطلاع رسانی و سرعت عمل دستگاههای اجرایی این توطئه خنثی شد، اما این آخرین بار نیست.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: این سه رکن باید هماهنگ باشند و بتوانیم حادثه را در سه رکن مدیریت نماییم. دقت، هوشیاری و جدی تلقی کردن تهدید عنصر اساسی است. این یک مدل جنگ است. رسانه های داخلی باید بدانند رقابت داخلی در اینجا مطرح نیست. اینجا یک جنگ است و دشمن رسما استراتژی های جنگ ترکیبی را اعلام نموده است ازاین رو جهت گیری رسانه ها در هدایت افکار مردم مهم می باشد. باید جریان داخل و خارج را در این حوزه تفکیک نماییم و البته اقدام رسانه ملی قابل تقدیر بود.
جلالی تصریح کرد: این سه رکن احتیاج به آموزش، تمرین و رزمایش دارد و باید خودمان را در مقابل این تهدیدات آماده نماییم. یک مصون سازی در لایه های فنی و زیرساخت های متکفل خدمات رسانی به مردم ضروری می باشد. پرداختن به ملاحظات پدافند غیر عامل مهم می باشد. هوشمندی و موازی سازی خدمات زیرساختی هم ضروری می باشد. مثلاً وجود ژنراتور برق در بیمارستان های کشور باعث می شود تکان های قطع برق کنترل شود. در عین حال الگوی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و هدایت مردم به سمت تشخیص تهدید بسیار مهم می باشد.