آذربایجان: ایران پیام های مثبتی می فرستد

بهمن: وزیر خارجه آذربایجان اعلام نمود که در خلال هفته های اخبر پیام های مثبتی از جانب ایران به آنها رسیده است.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری ترند، جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به خبرنگاران اظهار داشت که در خلال هفته های اخیر خبرهایی مثبت از این رسیده است و باکو از این پیام ها استقبال می کند.
به گفته بایراموف، آذربایجان همانند گذشته به دنبال توسعه روابط با ایران است.
وزیر خارجه آذربایجان در این رابطه مشکلات اخیر پیش آمده میان ایران و آذربایجان اظهار داشت: طرف ایرانی آگاه شد که آذربایجان نگران ورود غیرقانونی کامیون های ایرانی به منطقه قره باغ است. با این وجود مساله ورودهای غیرقانونی ادامه پیدا کرد؛ سپس هنگام بازرسی در خاک آذربایجان مشخص شد که دو وسیله نقلیه متعلق به شرکتهای ایرانی به صورت غیرقانونی وارد حریم آذربایجان شده اند و راننده های این وسایل نقلیه بازداشت شدند. مذاکرات هم از راه کانال های دیپلماتیک ادامه پیدا کرد.
بایراموف عنوان نمود که از این طریق، نتیجه عادی حاصل شده است.
وی تصریح کرد که آذربایجان همیشه آماده حل و فصل مشکلات از راه گفتگو بر پایه اصل رابطه و احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر است.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان به تازگی در گفت وگویی با روزنامه ایتالیایی “ریپابلیکا” در اظهاراتی ضدایرانی ضمن اشاره به تردد کامیون های ایرانی در راه تجاری همیشگی خود مدعی شده بود: بعد از آزادی قره باغ، ما در مرزهای خودمستقر شدیم و آنجا ماندیم. مسیر میان برخی شهرهای ارمنستان از محدوده آذربایجان عبور می کند. ما مشاهده کردیم که از این مسیر برای عبور کالاهای غیرقانونی به قره باغ و محدوده ما استفاده می شود. این غیرقابل قبول است. ما خواستار این هستیم که به مرزهای مان احترام گذاشته شود. ما به صورت غیرقانونی به مرزهای دیگر کشورها ورود نمی نماییم. پیام ما ساده بود. “دیگر کافی است”. ما یک بیانیه دوستانه فرستادیم تا جلوی این اتفاق را بگیرم. این مسیرها تحت کنترل ماست و دلیلی ندارد که فریبکاری نماییم و بگوییم این اتفاق نیفتاده است. متاسفانه به خوبی به این اخطار پاسخ داده نشد.
علی اف افزوده بود: ازاین رو ما مجبور شدیم گام دوم را برداریم. ما یادداشتی دیپلماتیک فرستادیم. ما سفیر ایران را دعوت کردیم و این مورد را عمومی کردیم تا جلوی این اتفاق را بگیریم اما وضعیت حتی بدتر شد. تعداد کامیون هایی که از ایران به قره باغ می آمد بیشتر شد و ما این را یک حمله و توهین تلقی کردیم. پس ما اقدامات کاملا قانونی دیگری اتخاذ کردیم.
وی اظهار داشته بود: اقدامات غیرضروری در کشور همسایه شکل گرفت. آنها به صدور بیانیه های نامناسب، تهدید و انجام رزمایش نظامی در مرزهای مان پرداختند. این عجیب بود که ابتدا گفته شود این رزمایش نظامی از قبل برنامه ریزی شده بوده است اما بعد گفته شود این رزمایش برای آن انجام گرفته که به ما پیامی بدهند. هیچ کس نمی تواند خواست خویش را به ما تحمیل کند.
در پی این اظهارات، محمود عباس زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت و گو با ایسنا در واکنش به ادعاهای تعجب برانگیز الهام علی اف ضد جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از اظهارات منتسب به آقای الهام علی اف متاسفم؛ لابد اطلاعات غلطی به پرزیدنت جمهوری آذربایجان داده اند.
وی با تکیه بر این که نباید بین دو ملت هم کیش و مسلمان شکاف ایجاد شود، اظهار داشت: برخی اظهارات ضد حسن همجواری و همسایگی است. متأسفانه بدخواهان دو ملت مسلمان دنبال شکاف بین دو کشور اسلامی و همسایه هستند.
وی تلاشهای جمهوری اسلامی ایران ضد قاچاق مواد مخدر را در دنیا بی نظیر خواند و تصریح کرد که اگر غیر از این بود کل اروپا و قفقاز گرفتار تبعات مواد مخدر می شد.