در حاشیه اجلاس گروه ۲۰؛ بایدن: دیپلماسی بهترین راه برای تعامل با ایران است

بهمن: رییس جمهور آمریکا طی سخنانی در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ از دیپلماسی بعنوان بهترین راه برای تعامل با ایران یاد کرد.
به گزارش بهمن به نقل از روسیا الیوم، رییس جمهور آمریکا در نشستی خبری در آخر اجلاس گروه ۲۰ در رم ایتالیا اظهار داشت: در دیدار روز شنبه با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان توافق کردیم که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است. بایدن در عین حال ادعا نمود که واشنگتن به آنچه اقدامات ایران مقابل منافع آمریکا همچون حملات پهپادی خواند، پاسخ خواهد داد. وی ادعا کرد: درباب تعامل ما با اقدامات مقابل آمریکا چه بوسیله حملات پهپادی یا هر چیز دیگر، ما به پاسخ به آن ادامه خواهیم داد. این در حالیست که وزیر خارجه آمریکا هم در سخنانی اظهار داشت که دیپلماسی بهترین راه برای بازگرداندن کارهای هسته ای ایران به چارچوب برجام بوده و واشنگتن در این راستا مشغول رایزنی با طرف های برجامی ایران است.
به گزارش بهمن به نقل از مهر، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه «سی بی اس نیوز» این کشور ادعا نمود که به اعتقاد واشنگتن، دیپلماسی بهترین راه بازگرداندن برنامه هسته ای ایران به چارچوب تعهدات برجامی است.
بر اساس این گزارش، وزیر خارجه آمریکا همین طور درباب ادامه روند مذاکرات هسته ای میان ایران و شرکای برجامی ضمن ابراز امیدواری نسبت به بازگشت ایران به مذاکرات هسته ای تا اختتام نوامبر، از گفتگو میان سران آمریکا و تروئیکای اروپایی در رم- محل برگزاری اجلاس سران گروه ۲۰- برای نزدیک تر کردن مواضع طرف ها به یکدیگر درباب روند مذارکات برجامی آگاهی داد.
وی همین طور اصرار کرد که ایالات متحده همزمان درحال گفتگو با چین و روسیه بر سر موضوع برنامه هسته ای ایران و مذاکرات وین است.
بلینکن در ادامه سخنانی خود ادعا نمود که در صورت عدم آمادگی لازم ایران برای انجام تعاملی سریع و برمبنای حسن نیت با شرکای برجامی، واشنگتن گزینه های دیگری را نیز مد نظر دارد!
وی همین طور با طرح این ادعا که گزینه نظامی نیز از گزینه های احتمالی مدنظر آمریکا مقابل برنامه هسته ای ایران در صورت شکست مذاکرات است، ادعا کرد: متأسفانه، ایران به سرعت درحال پیش بردن برنامه هسته ای خود است. مدت زمان لازم برای تولید یک سلاح هسته ای نیز با این حساب کوتاه و کوتاه تر می شود.
این مقام آمریکایی در عین حال اصرار کرد که در صورت بازگشت ایران به توافق هسته ای با آمریکا و شرکای برجامی، تمامی مزایای برجام نیز احیا خواهد شد!
«آنتونی بلینکن» همین طور درباب وضع تحریم های روز جمعه وزارت خزانه داری آمریکا مقابل صنعت پهپادی ایران مدعی شد: ایران یا نیروهای نیابتی این کشور در کارهایی دست دارند که آمریکا و دیگر کشورها را در معرض خطر قرار داده است. رییس جمهور (بایدن) آمادگی کامل دارد تا هر اقدام لازم برای جلوگیری از چنین کارهایی توسط ایران و گروههای نیابتی این کشور پیشگیری کند.

منبع: