میر تاج الدینی: چرا توییتر باید فیلتر باشد؟ مسئولان خودشان هم از توییتر استفاده می نمایند

رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که خیلی از مسئولان از توییتر استفاده و مطالب مدنظر خودرا بوسیله آن منتشر می کنند، اظهار داشت: در چنین شرایطی چرا باید توییتر فیلتر باشد و محدودیت به وجود آمده در مورد آن رفع نشود؟
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، محمدرضا میر تاج الدینی در مراسم افتتاحیه کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبری مجلس شورای اسلامی که با حضور اعضای هیات مدیره نظام صنفی ایران، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مخابرات، اعضای هیئت مدیره همراه اول و ایرانسل، مدیران مخابرات ایران و تعدادی از مدیران کسب و کارهای دیجیتال، نمایندگان سازمان صداوسیما، بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن و تجارت و نیز مدیران اپراتورهای پستی و دفاتر پیشخوان برگزار شد، اظهار نمود: موانعی بر سر راه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور وجود دارد که در سال رفع مواند تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها باید شناسایی و برطرف شود و مجلس در زمینه اصلاح قوانین می تواند گام های جدی بردارد.
وی افزود: در اتفاقی بی سابقه شاهد حضور تمامی فعالان و افراد موثر بخش خصوصی صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی هستیم، امروزه فضای مجازی بزرگتر از فضای حقیقی شده است و ۹۰ درصد زندگی انسان ها را به خود مختص کرده است، بدین سبب در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، اپراتورها می توانند موانع را شناسایی و برای رفع آن راه حل ارائه نمایند.
وی با اعلان اینکه مجلس وظیفه نظارت بر قوانین را بر عهده دارد، اظهار داشت: ارائه طرح ها و راهکارهای لازم بمنظور پر کردن خلاءهای قانونی یکی از اهداف تعریف شده است.
میر تاج الدینی با اشاره به این که شبکه ارتباط ثابت کشور روی عدد ۱۰ میلیون نفر ثابت مانده و حتی با کاهش مشترک روبه رو شده است، اظهار نمود: باید بررسی شود که به چه علت چنین اتفاقی رخ داده و در سوی دیگر شبکه موبایل از ۴۰ به ۸۰ میلیون مشترک ارتقا یافته است.
وی ادامه داد: این دو حوزه باید بصورت متوازن پیشرفت می کردند، بدین سبب باتوجه به عقب ماندگی در بخش شبکه پهن باند ثابت، باید شاهد توسعه این شبکه باشیم و در عین حال شرایط به شکلی رقم بخورد که شبکه ملی ارتباط توسعه یابد که این هدفگذاری نیز نیازمند شبکه پهن باند مناسب می باشد.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی با اشاره به این که هم اکنون رسانه های تعاملی (VOD) درحال رقابت با صدا و سیما هستند، اشاره کرد: نباید نگاه به این مسئله، محدودیت آفرین باشد، بلکه باید نگاه حمایتی مدنظر قرار گیرد و در صورتیکه نیاز است شاهد اصلاح قوانین باشیم، همین طور اصلاح قوانین در زمینه مراکز داده های دولتی و خصوصی و نیز توسعه پیامرسان های داخلی همچون مواردی است که باید به آن توجه داشت.
میر تاج الدینی با اعلان اینکه مدیریت فضای مجازی بدون محدودیت سازی باید در دستورکار قرار گیرد، اظهار نمود: پشتیبانی از پیامرسان های داخلی و استقبال مدیریت شده از پیامرسان های خارجی مسئله بسیار مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد.
وی با اشاره به این که هم اکنون خیلی از مسئولان از توییتر استفاده و مطالب مدنظر خودرا بوسیله آن منتشر می کنند، اظهار داشت: در چنین شرایطی چرا باید توییتر فیلتر باشد و محدودیت به وجود آمده در مورد آن رفع نشود؟
رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعلان اینکه وضعیت صنعت ICT در کشور مطلوب نمی باشد و باید مورد حمایت جدی دولت و مجلس واقع شود، اشاره کرد: دولت باید در زمینه ICT خرید خدمت انجام دهد و در حوزه تنظیم گری و رگولاتوری ورود کند، علاوه بر این کسب و کارهای خرد، اینترنت اشیاء و رمزارزها مورد حمایت جدی دولت و مجلس است.
در این مراسم همین طور سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در کمیته مذکور به دنبال حل مشکلات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم، اظهار داشت: باید قانون گذاری مناسب دراین زمینه صورت گیرد.
وی ادامه داد: طبق گزارش های آماری، ۱۳۱ میلیون مشترک فعال در شبکه های موبایل وجود دارد و ۸۰ میلیون مشترک نیز در شبکه پهن باند سیار در قالب ۳G و۴G وجود دارند و در عین حال از ۱۰ میلیون مشترک ثابت برخوردار هستیم.
رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که تمرکز کشور روی شبکه موبایل قرار گرفته است، اشاره کرد: عقب افتادگی در بخش شبکه ثابت باید جبران شود، با توجه به این که ترافیک شبکه کشور روی شبکه موبایل قرار گرفته است باید توسعه متوازن در مورد شبکه ثابت در دستورکار قرار گیرد.
یحیی زاده با بیان این که تا کنون ۲۰۰ مجوز VOD درسطح کشور صادر گردیده است، اظهار داشت: مجلس در زمینه رسانه های تعاملی می تواند راهگشا و عامل شفافیت باشد.
وی همین طور با تاکید بر این که بانک مرکزی باید در زمینه خدمات مالی، دستورالعمل های لازم را در حوزه تنظیم گری مدنظر قرار دهد، اظهار نمود: همین طور باید بدانیم که سه اپراتور پستی رسمی در کشور وجود دارد که ساماندهی خوبی در مورد آنها صورت نگرفته است.
رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در عین حال ۱۷ هزار عضو رسمی و غیررسمی در نظام صنفی یارانه ای کشور وجود دارد و امیدوار هستیم با توسعه این بخش، شاهد اشتغالزایی هرچه بیشتر باشیم.
یحیی زاده با اشاره به این که تشکیل کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی امری ضروری بود، عنوان کرد: توسعه تجهیزات مخابراتی و تجهیزات شبکه ای مسئله بسیار مهمی است و در بخش شبکه ملی ارتباطات و دولت الکترونیک گزارش های مورد نیاز به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.
وی با اعلان اینکه در زمینه فناوری باید به شتاب دهنده ها توجه ویژه ای داشته باشیم و با کمک مجلس شرایط را تسهیل نماییم، اشاره کرد: توسعه اینترنت اشیاء در زمینه صنعت و کشاورزی در مناطق محروم امکان پذیر است و امیدوار هستیم با کمک مجلس موانع رفع گردد و علاوه بر این ساماندهی دفاتر پیشخوان و الکترونیکی شدن آنها محقق شود.