مقام آمریكایی اعلام كرد: ساخت موشك های بالستیك چینی برای درگیری احتمالی نظامی با آمریكا

بهمن: رئیس پروژه اطلاعات هسته ای آمریکا از ساخت ۲۰ سیلوی استقرار موشکهای بالستیک قاره پیما در چین برای آمادگی مقابله با هرگونه درگیری نظامی با آمریکا آگاهی داد.

به گزارش بهمن به نقل از اسپوتنیک، «هانس کریستنسن» رئیس پروژه اطلاعات هسته ای در فدراسیون دانشمندان آمریکا، طی گفتگویی با آسوشیتد پرس، از اقدام چین برای افزایش ظرفیت استفاده از موشک های بالستیک قاره پیما با قابلیت شلیک از سیلوهای زیر زمینی در امتداد تلافی احتمالی هر گونه تهدید نظامی از طرف آمریکا مقابل پکن آگاهی داد.
بر اساس این گزارش، کریستنسن ادعا نمود که برمبنای یافته های همکاران وی از تصاویر ماهواره ای که بتازگی از مراکز نظامی هسته ای چین به دست آمده و با افزایش تهدیدات صورت گرفته از طرف پنتاگون مقابل این کشور طی روزهای گذشته از روی کار آمدن جو بایدن، پکن در حال آماده سازی خود برای هرگونه مواجهه احتمالی نظامی با ایالات متحده است.
وی همین طور در ادامه سخنان خود اشاره کرد که برمبنای تصاویر دریافتی، چین در حال ساخت و آماده سازی دستکم ۱۶ سیلوی زیر زمینی موشکی در نزدیکی شهر «جیلانتای» واقع در منطقه شمالی بخش مرکزی چین است که این سیلوها از ظرفیت بسیار بالایی برای نگهداری و شلیک موشک های بالستیک قاره پیما برخوردار می باشند.
به گفته این کارشناس مسائل نظامی هسته ای، پکن به دنبال افزایش تعداد این سیلوها به ۲۰ واحد در سراسر این کشور بوده که با این حساب، چین بعد از ایالات متحده و روسیه، دارای بالاترین تعداد سایت موشک های بالستیک در جهان خواهد بود.
کریستنسن همین طور نوع موشک های به کار رفته در این سیلوها را مدل DF-۴۱ اعلام نمود که پیشرفته ترین نوع موشک های بالستیک قاره پیمای تولید این کشور محسوب شده و توانایی هدف قرار دادن تمامی خاک آمریکا و آلاسکا را دارد.
گفته می شود نوع سوخت این موشک ها نیز جامد بوده و در قدرت عمل و سرعت بسیار مؤثر تر از نسل پیشین خود، یعنی DF-۵ هستند.

منبع: