اظهارات هایكو ماس درباره برجام

وزیر امور خارجه آلمان در اظهاراتی ادعا نمود که اقدامات اخیر ایران در حال به خطر انداختن توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ می باشد.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، به نقل از رویترز، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز پنج شنبه با اشاره به اقدامات اخیر ایران در اظهاراتی مطرح کرد: هرچه فشار بیشتری اعمال شود، یافتن چاره سیاسی نیز سخت تر خواهد شد.
وی با اعلان اینکه مذاکرات درحال حاضر به طرز حائز اهمیتی پیچیده تر شده است ادعا کرد: چونکه ایران مشخصا به دنبال تنش زدایی نیست و اوضاع را تشدید می کند و این بازی با آتش است.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، این اظهارات در حالی بیان می شود که طرف های اروپایی به هیچ یک از تعهدات خود طبق توافق هسته ای برجام عمل نکرده اند و آمریکا نیز با به روی کار آمدن ترامپ از برجام خارج شد. به دنبال تداوم عدم پایبندی هیچ یک از طرفین اروپایی و آمریکایی برجام به تعهداتشان، ایران بعد از مدتها پایبندی یکجانبه به برجام، بمنظور واداشتن آنها به اجرای تعهداتشان گامهایی در امتداد کاهش تعهدات خود به برجام برداشت و اعلام نمود بعد از پایبندی طرفین این گامها به عقب برداشته خواهند شد.
به دنبال پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا برخی مدعی تغییر رویکرد کاخ سفید نسبت به برجام شدند اما تا حالا آمریکا هیچ اقدامی در امتداد بازگشت به برجام و لغو تحریمها انجام نداده است و برخی مقامات آمریکایی و اروپایی نیز در مواضعی زیادی خواهانه اعلام نموده اند که ابتدا ایران باید به برجام بازگردد!
در همین راستا کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی این هفته اعلام نمود که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ برابر با ۵ اسفندماه، عصر روز دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.
غریب آبادی در این خصوص اظهار نمود: این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریمها و صیانت از منافع ملت ایران و در امتداد حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و به سبب عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت رفع تحریم های غیرقانونی، صورت گرفته است.