در غیاب آمریكا؛ آلمان بار كمك مالی به سازمان بهداشت جهانی را تقبل كرد

بهمن: دولت برلین با پرداخت ۵۰۰ میلیون یورو به سازمان بهداشت جهانی، جای خالی آمریكا را كه تا ۲۰۱۹، با پرداخت ۴۰۰ میلیون یورو، ۱۵ درصد از بودجه این نهاد را تامین می كرد؛ پر كرد.

به گزارش بهمن به نقل از رویترز، فرانسه و آلمان از حمایت مالی و سیاسی سازمان بهداشت جهانی در مبارزه با کووید ۱۹ خبر دادند.
قرار شد آلمان بعنوان بزرگترین اقتصاد اروپایی، رقم ۵۰۰ میلیون یورو (معادل ۵۶۱ میلیون دلار) به این نهاد واگذار کند.
این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ماه میلادی گذشته با متهم کردن سازمان بهداشت جهانی به پیروی از چین، از این نهاد بین المللی خارج شد حال آنکه هنوز این اقدام را رسمی نکرده است.
تا قبل از این اقدام، آمریکا با پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار که حدود ۱۵ درصد بودجه سازمان بهداشت جهانی را تشکیل می داد، بزرگترین حامی مالی آن بود.
به گفته وزارت بهداشت آلمان، ۵۰۰ میلیون یورو بزرگترین رقمی است که تابحال برلین به سازمان بهداشت جهانی اهدا کرده است.
پاریس هم ۹۰ میلیون یورو در اختیار مرکز تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی مستقر در شهر لیون فرانسه قرار می دهد حال آنکه وعده اهداء ۵۰ میلیون یورو دیگر را نیز داده است.
وزارت بهداشت فرانسه نیز اصرار کرد جهان بیش از همیشه نیازمند چنین سازمان چندجانبه ای است- اظهارنظری که می توان آنرا انتقاد از یک جانبه گرایی آمریکا تلقی نمود.
طبق آمار ارائه شده از طرف خبرگزاری رویترز، بیش از ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده و رقم قربانیان نیز ۴۸۱ هزار و ۶۷۲ نفر است.

منبع: