رئیسی: رضایتمندی مردم از دستگاه قضا، با گذشته قابل مقایسه نیست

به گزارش بهمن رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: امروز نقطه قوت قوه قضاییه جمهوری اسلامی این است كه اگر فردی در گوشه‎ای از این دستگاه عریض و طویل مرتكب تخلف شد، قاطعانه با او برخورد می‎شود و تخلف یك نفر را نباید به پای سیستم نوشت.

به گزارش بهمن به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی که در دومین روز از هفته قوه قضاییه و بجای جلسه هفتگی با مسئولان عالی قوه قضائیه، میزبان تعدادی از قضات این دستگاه بود، با اشاره به برنامه‎های تحولگرایانه در دستگاه قضایی گفت: برای هر تحولی برنامه و بودجه مهمست اما «مدیریت» حرف اصلی را می زند و موفقیت هر سیستمی در گرو ایفای نقش مدیران آن مجموعه است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشکیل ستاد تحول این قوه اشاره کرد: نگاه تحول خواهانه باید مبتنی بر خدمت رسانی بهتر و بیشتر باشد تا شرایط متفاوتی نسبت به گذشته ایجاد شود.

رئیسی همین طور کوشش برای جلب رضایت‎مندی جامعه از دستگاه قضایی را یکی از اولویت‎های دوره تحول قوه قضائیه دانست و اظهار داشت: نظرسنجی‎های رسمی و غیررسمی بیان کننده تغییر نگرش عمومی به دستگاه قضا و افزایش امید مردم به گره‎گشایی و بهبود عملکرد نظام قضایی است. هرچند میزان رضایت مردم از قوه قضاییه در این دوره به سبب زحمات ویژه همکاران با سال های گذشته قابل مقایسه نیست اما افزایش همین میزان رضایتمندی در گرو کار و تلاش ماست.

رئیس قوه قضاییه آمارگرایی و غلبه نگاه کمی بر کیفیت را از آفات و آسیب‎های هر سازمانی همچون نظام قضایی دانست و گفت: عدد و رقم نماد و شاخص خوبی برای عرضه گزارش کمی از عملکرد یک مجموعه است اما نباید کیفیت را فدای آن کرد.

رئیسی متذکر شد: در رسیدگی به پرونده‎ها نباید آمار ملاک باشد و این خطاست که در دستگاه قضایی بخواهیم برای عرضه کارنامه موفق از خود، بدون توجه به اصل دقت در صدور رأی صرفا عدد و رقم را شاخص قرار دهیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت تغییر نظام بهره‎وری در دستگاه قضایی از شیوه آماری به شیوه ارزیابی کیفی و ابلاغ آن در دوره جدید، اشاره کرد: حفظ سرمایه‎های انسانی در دستگاه قضایی بسیار مهمست و باید برای آن سازوکار مناسبی طراحی شود.

رئیسی همین طور با اشاره به عزم و اراده دستگاه قضا برای برخورد با تخلفات درون‎سازمانی گفت: بروز تخلف توسط یک شخص که در قسمتی از دستگاه قضا فعالیت دارد محمتل است اما این موارد استثناء به حساب می آیند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر عدالت‎خواهی و پاکدستی قاطبه همکاران دستگاه قضا و ضرورت تبیین این مساله برای افکارعمومی گفت: مقام معظم رهبری یک‎بار در سخنرانی خودشان در مشهد فرمودند اینکه حتی اگر یک روحانی و هم‎صنف ما هم تخلف کرد، با آن برخورد می نماییم، نقطه قوت نظام ما این است.

رئیسی اضافه کرد: امروز نقطه قوت قوه قضاییه جمهوری اسلامی این است که اگر فردی در گوشه‎ای از این دستگاه عظیم و عریض و طویل مرتکب تخلف شد، قاطعانه با او برخورد می‎شود و در واقع فساد و تخلف رویه نیست، بلکه استثناء است.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا به همکاران خود در بخش های نظارتی قوه قضاییه و همین طور متولیان امر قضا متذکر شد هر جا درون سیستم با تخلف و فساد مواجه گشتند، با جدیت با آن برخورد کنند و با برخی توجیهات، صورت‎مسأله را پاک نکنند.

رئیسی بار دیگر مبارزه قاطع و بدون تبعیض با فساد را راهبرد قوه قضاییه عنوان نمود و گفت امروز تاثیر راهبرد مبارزه با فساد بر سلامت نظام اداری و اقتصادی کشور مورد پذیرش همگان قرار گرفته است.

رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: دستگاه قضایی در روند مبارزه با فساد مماشات و لاپوشانی نخواهد کرد و مردم در جریان نتیجه اقدامات قوه قضاییه دراین زمینه قرار خواهند گرفت و اجازه نمی دهیم افکارعمومی نسبت به جمهوری اسلامی و نظام قضایی آن مخدوش شود و تصور کنند فساد همه‎جا را گرفته است.

رئیسی در آخر سخنانش به برنامه‎های قوه قضاییه برای ارتقاء کرامت و معیشت همکاران دستگاه قضا هم اشاره نمود و اظهار داشت که همه تلاش خویش را به کار خواهد بست تا وضعیت معیشتی کارکنان این دستگاه بهبود یابد.

در ابتدای این جلسه ۲۱ نفر از قضات در فضایی صمیمی و نزدیک به دو ساعت، دیدگاه‎ها و راهکارهای مد نظر خویش را عرضه کردند.

جواد صادقی قاضی دادگاه عالی انتظامی با بیش از ۳۰ سال سابقه قضاوت، با اشاره به برخی نارسایی‎ها در سیستم اداری دستگاه قضا اظهار داشت: نارسایی‎‎ها در یک نظام اداری باعث می‎شود که تلاش‎ها و خدمات نیروهای آن مجموعه به خوبی دیده نشود و ضعف‎ها به پای کل سیستم نوشته شود.

وی با تقدیر از آیت‎الله رئیسی بخاطر جدیت در مبارزه با فساد در دوره تحول قوه قضائیه، مهمترین رکن در این کار را استقامت و ایستادگی و پافشاری بر مسیر در پیش گرفته دانست و اظهار داشت: با مسیری که برای مبارزه با فساد در پیش گرفتید صدای خیلی ها بلند خواهد شد اما شما با در جریان قرار دادن مردم و کمک گرفتن از آنها نگذارید این روند صدمه ببیند.

اعظمی معاون دادگستری البرز ضمن ضروری دانستن توجه به معیشت کارکنان دستگاه قضا، خواهان تهیه «پیوست رضایت مردم» برای اجرای سند تحول قوه قضائیه شده و اظهار داشت: سند تحول قوه قضائیه یک سند استراتژیک است که باید برای عملیاتی شدن آن در استان‎ها برنامه‎ریزی کرد.

ذبحی معاون دادستان کل کشور در ادامه این جلسه یکسان سازی قضات و در نظر گرفتن جوان سازی قضات را در ارتقاء عملکرد مجموعه قضایی مهم دانست و اظهار داشت که باید بجای تغییر محل ماموریت نیروهای ناکارآمد و بی انگیزه، نیروهای جوان را جایگزین آنها کرد.

خرم آبادی معاون دادستان کل هم در این جلسه، خواهان توجه همه قضات به بخشنامه رئیس قوه قضائیه برای تکریم ارباب رجوع و بهبود رفتار با مردم شد و پیشنهاد کرد از بازنشسته شدن قضات با سابقه جلوگیری شود تا دستگاه قضا از تجربیات آنها محروم نشود.

وی همین طور با تاکید بر پرهیز از برخی موازی کاری ها در دستگاه قضا، خواهان تشکیل قرارگاهی ویژه برای پیش گیری از جرائم اقتصادی شد.

خانم محمدقلی ها دادیار دادسرای اسلامشهر هم به مبحث ارتقاء جایگاه بانوان در دستگاه قضا اصرار کرد و رفع اشکال کمبود نیروی انسانی و پاسداشت جایگاه قضات زحمت کش را ضروری دانست.

رنجگری رئیس شعبه ۱۱۰ کیفری کرج اصلاح برخی ساختارهای اجرایی و ایجاد برخی سامانه‎های نظارتی بمنظور رفع زمینه های تشکیل پرونده‎های قضائی را ضروری دانست و اظهار داشت: در صورتیکه قوانین به درستی نوشته و اجرا شوند بسیاری از پرونده های قضایی تشکیل نمی شوند.

وی با اعلان اینکه هنوز مجازات برخی جرائم همچون قمار و شرط بندی اینترنتی بازدارنده نمی باشد، گفت: برای تحول نیازمند تحول در ریل گذاری هستیم و باید در مجلس که ریل گذار است به این مهم توجه گردد.

رسول قهرمانی دادیار دادستانی تهران هم در این نشست اظهار داشت: مبارزه با مفاسد اقتصادی و آلودگی های این چشمه میسر نمی گردد مگر آنکه با انگل های سرچشمه مبارزه نماییم.

وی به وجود برخی خلاءهای ساختاری در حوزه تقنین، اجرا و نظارت اشاره نمود و با تاکید بر ضرورت شناسایی خلاءها در بخش‎های مختلف اشاره کرد برای مقابله با جرائم اقتصادی با خلاء قانونی آزاردهنده‎ای مواجه هستیم.

قهرمانی یکی از عوامل گرانی قیمت مسکن عملکرد سیستم بانکی دانست و اشاره کرد: بانک‎ها گاها بجای اینکه سپرده مردم را در راه درست بهره برده یا در چارچوب وام در اختیار مردم قرار دهند، برخلاف قانون این سرمایه را وارد عرصه ملک، دلار و سکه می‎کنند.

قهرمانی این مسئله را یکی از مهمترین مصادیق حقوق عامه دانست و اظهار داشت: دستگاه قضا مسئول مطالبه حقوق عامه است و امیدواریم با کمک مجلس شورای اسلامی خلأهای قانونی موجود در این عرصه مرتفع شود.

جاویدی رئیس شعبه ۶۱ تجدید نظر دیوان عالی کشور هم در این نشست خواهان ساماندهی بانک اطلاعاتی قضات و مدیران قضایی و همین طور شفایت کارنامه قضات شد و پیشنهاد کرد عملکرد آنها در منظر همه قضات قرار بگیرد.

وی همین طور استفاده از مدیران جهادی و داشتن برنامه برای تحول را ضروری دانست و اظهار داشت از ظرفیت دانشگاه علوم قضایی برای تربیت قضات استفاده گردد.

جاویدی این نکته را هم متذکر شد که برای جلوگیری از وقوع جرم باید زمینه تنازعات بین اقشار مردم برطرف شود که مهمترین آنها را اصلاح برخی روندها همچون اصلاح نظام خرید و فروش املاک عنوان نمود.

مولابیگی قاضی دیوان عدالت اداری در این نشست، قضات را بهترین مرجع برای شناسایی ضعف قوانین دانست و اظهار داشت: بخش عمده‎ای از قوانین در دیوان عدالت اداری منجر به تشکیل پرونده می شود.

وی با اشاره به خلاء‎های قانونی برای مبارزه با فساد و صیانت از حقوق عامه اشاره کرد: کار قاضی در بستر قانون قرار دارد و اگر فرجامی نیک می‎طلبیم باید قانون خوب داشته باشیم.

مولابیگی همین طور از جابجایی مداوم قضات بعنوان یکی از صدمه ها در صدور احکام قضائی یاد کرد و متذکر شد: باید جذب قضات برای دستگاه قضا بر طبق تخصص آنها باشد تا نیازمند جابجایی مستمر آنها نباشیم.

سعادتی معاون ارجاع دادسری ناحیه ۸ تهران در این جلسه، بخشنامه ارسال پرونده های قابل گذشت مهم به شوراهای حل اختلاف را خوب ارزیابی کرد اما در عین حال اظهار داشت که این بخشنامه به خوبی اجرا نمی گردد و علت آنها ضعف برخی زیرساخت هاست که نیازمند اصلاح است.

وی همین طور به دستور رئیس دستگاه قضا برای پذیرش وثیقه برای آزادی متهمان بمنظور جلوگیری از اعزام آنها به زندان تا زمان رسیدگی به پرونده در محاکم اشاره و یکی ازنیازهای اساسی برای اجرای هرچه بهتر این دستور را تعیین نماینده کشیک اداره ثبت یا تفویض اختیار آن به قاضی کشیک دانست.

حجت الاسلام وحدانیان از قضات حاضر در این جلسه هم از ضرورت بازسازی و تجهیز برخی ساختمان های متعلق به دستگاته قضا در پایتخت بعنوان شهر الگو و همین طور ضرورت استفاده از نیروهای جهادی در دستگاه قضایی و تدبیر برای ارتقا انگیزه در قضات سخن گفت.

شاه محمدی دیگر دادیار دادستانی تهران هم در سخنانی به مبحث پیش گیری از وقوع جرم اشاره نمود و یکی از مهمترین مسائل دراین زمینه را ضرورت صدور بخشنامه های متناسب نظارتی برای فرایندهای مالی و بانکی دانست.

وی همین طور اصرار کرد باید برای رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی، قضات متخصص اقتصاد دان انتخاب شوند و ابزار متناسب برای کشف جرم و صدور رأی در اختیار آنها قرار گیرد تا در پروسه رسیدگی به پرونده ها بخاطر مسائلی همچون یک استعلام ساده شاهد اطاله دادرسی نباشیم.

جعفری دادیار دادسری انتظامی قضات هم در این جلسه از ضرورت انتخاب مدیران امین و متخصص در انتصابات سخت گفت.

وی همین طور خواهان آن شدکه در کنار رسیدگی به تخلفات قضات که در داسرای انتظامی صورت میگیرد به جرائم قضات هم در دادگاه های تخصصی رسیدگی شود.

حسین زاده دادیار دادسرای تهران از دیگر قضات حاضر در این جلسه بود که در سخنانش بر ضرورت ارتقا نظارت بر عملکرد مجموعه های قضایی در استانها، تقویت ارتباطات مردمی بخش های قضایی، حمایت قضایی از نیروهای مردمی عدالت خواه و توجه معنوی به خانواده‎های قضات اصرار کرد.

حمداللهی قاضی دادسرای تهران با اشاره به اراده قاطع دستگاه قضایی در مبارزه با فساد در دوره رئیسی از ضرورت پشتیبانی از قضات در رسیدگی به پرونده های فساد و اجرای عدالت سخن گفت.

وی همین طور آمارگرایی را از آفات نظام قضایی و باعث تضییع حقوق مردم دانست و در آخر سخنانش بر انتصاب مدیران برمبنای فاکتورهای کیفی و ارزیابی مستمر عملکرد مدیران اصرار کرد.

منصوری از قضات دادسرای انتظامی قضات هم تحول در سیستم جذب و گزینش نیروی انسانی در حوزه قضا و طراحی نظام تربیتی و همین طور اصلاح نظام ارتقا و نقل و انتقالات را خواهان شد و بر ضرورت ایجاد سیتسم نظارت بر کارآموزان قضایی اصرار کرد.

سید عباس موسوی از دیگر قضات حاضر در این جلسه هم در سخنانی با اشاره به تدوین و ابلاغ سند تحول قضایی، خواهان اصلاح نظام پرداخت حقوق مستخدمین قضایی و ایجاد مشوق برای قضات بمنظور حفظ سرمایه های انسانی قوه قضائیه و توجه به ظرفیت های علمی به جای گواهی مراجع و توجه به آراستگی ظاهری افراد در انتصاب مدیران شد.

صابر از قضات دیوان عالی کشور هم در این جلسه، حضور قضات پاکدست در بدنه دستگاه قضا را پرشمار دانست و اظهار داشت: ذات قوه قضائیه این است که با فساد مبارزه کند و به همین دلیل همکاران عادل و پاکدست در مجموعه حضور دارند و نباید تخلف یک یا دو نفر بزرگ نمایی و باعث شود که افکار عمومی تصویر نادرستی از نظام قضایی داشته باشد.

وی به مبحث جوانگرایی هم اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده از ظرفیت جوانان نباید به مفهوم نادیده گرفتن نیروهای باتجربه و از دست رفتن سرمایه های انسانی دستگاه قضا شود.

یساقی یکی از قضات دیگر حاضر در این جلسه در سخنانی با اعلان اینکه علاج دردهای قوه قضائیه، مدیریت است از ضرورت تشکیل کمیته‎ای به این منظور سخن گفت و اظهار داشت علاوه بر سلامت و دانش افراد، در انتصابات به توانمندی مدیریتی آنها هم توجه گردد.

وی همین طور بر ضرورت احیا نظام راندمان در دستگاه قضایی و توجه به اصل سرعت در تغییرات و تحولات متناسب با شرایط روز اصرار کرد.

رستمی از دیگر قضات حاضر در جلسه بر ضرورت برخورد با ریشه های فساد و جلوگیری از نفوذ افراد در سیستم قضایی و همین طور معرفی قضات شاخص در افکار عمومی و عزل کسانی اصرار کرد که به اعتقاد او باآنکه حکم قضایی برای آنها صادر نشده است اما به سبب آنکه باعث بدنامی برای سیستم قضایی می شوند باید از مناصب حساس کنار گذاشته شوند.

وی همین طور بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های نیروی انسانی در مجموعه قوه قضائیه بمنظور جلوگیری از فرصت سوزی ها و افزایش کارآمدی آن اصرار کرد.

فرج اللهی از قضات پیشکسوت دیوان عالی کشور هم بعنوان آخرین سخنران این جلسه، عزت مندی و توجه به کرامت و معیشت همکاران قضایی را مورد تاکید قرار داد و در بخش دیگری از سخنانش از معاونت حقوقی قوه قضائیه خواست که با همکاری مجلس نسبت به پایش و به روزرسانی و تصویب قوانین خوب اقدام نماید.

جلسه امروز دوشنبه شورای عالی قوه قضاییه که هر هفته به‎صورت منظم برگزار می شود، به سبب ماموریت رئیس قوه قضاییه به اعضای شورا برای سرکشی به مراکز مختلف قضایی بمنظور تقدیر از زحمات و خدمات همکاران دستگاه قضا در هفته قوه قضاییه، برگزار نشد و بجای آن حجت الاسلام رئیسی میزبان تعدادی از قضات بود.

منبع: