سفارش های جنتی به نمایندگان مجلس یازدهم

بهمن: دبیر شورای نگهبان با اشاره به تشكیل مجلس یازدهم ضمن تبریك به نمایندگان، سخنان و سفارش هایی را خطاب به آنها، بیان نمود.

به گزارش بهمن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان بامداد امروز (۱۲ خرداد ۱۳۹۹) در جلسه شورا که با حضور فقها و حقوقدانان برگزار شد، سالگرد ایام رحلت امام خمینی (ره) را تسلیت گفت و یاد و خاطره ایشان را گرامی داشت.

وی با اشاره به فرارسیدن سالگرد قیام ۴۲ و به شهادت رسیدن تعدادی از مردم توسط رژیم منحوس پهلوی، تصریح کرد: ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ عده ای از مردم بی دفاع توسط عمال رژیم شاه به شهادت رسیدند که همین مساله آثار و برکات فراوانی داشت و همچون سر منشاء پیروزی انقلاب شد.

جنتی در ادامه با اشاره به تشکیل مجلس یازدهم ضمن تبریک به منتخبان مردم، سخنان و سفارش های مهمی را خطاب به نمایندگان خانه ملت، ایراد کرد.

اولین سفارش دبیر شورای نگهبان به نمایندگان مجلس یازدهم “خود مراقبتی” بود.

جنتی در تشریح این مورد متذکر شد: در انتخابات ۲ اسفند ۱۱۷ نماینده مجلس دهم از مردم رأی نگرفتند و حدود ۷۰ نفر هم صلاحیتشان از جانب شورای نگهبان تائید نشد؛ خوب است هم نمایندگان قبلی توجه نمایند که چه کردند که چنین اتفاقی برایشان افتاد و هم نمایندگان فعلی از این مورد درس بگیرند.

وی “توجه به پیام رهبر انقلاب در افتتاحیه مجلس و عملیاتی کردن آن” را دیگر سفارش خود به نمایندگان ملت دانست و اضافه کرد: همه بندهای پیام حکیمانه رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان، راه گشا و نقشه راه آنان است که امیدواریم هرچه زودتر اجرایی شود.

دبیر شورای نگهبان در سفارش سوم خود به نمایندگان ملت، سیاست های کلی قانون گذاری را سند جامعی از صدمه ها و راهکارهای نظام تقنینی کشور عنوان نمود و از نمایندگان مجلس یازدهم خواست برای تصویب قوانین، این سیاست ها را مورد توجه قرار دهند.

وی در سفارش چهارم، اولویت گذاری در تصویب قوانین را برای مجلس در امر قانونگذاری مهم و ضروری دانست و بر اصلاح قانون انتخابات مبتنی بر سیاست های کلی انتخابات تاکید کرد.

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: همچون اصلاحات اساسی در قانون انتخابات، ضابطه مند کردن ثبت نام بی محابای داوطلبان است که با اصلاح این مورد بخشی از مشکلات عدیده نظام انتخاباتی هم حل خواهد شد.

جنتی در پنجمین سفارش خود، از نمایندگان مجلس یازدهم خواست با قانون گذاری خوب، باعث ریل گذاری صحیح برای دولت و دستگاه های مختلف شوند که همچون این ریل گذاری ها توجه به رونق تولید، مبارزه با قاچاق، کمک به بالارفتن ارزش پول ملی، نظارت بر کنترل نقدینگی کشور و کاهش تورم است.

دبیر شورای نگهبان در آخرین سفارش خود به نمایندگان، آنان را به پرهیز از اقدامات سطحی و حاشیه ای فراخواند و تصریح کرد: در بین نمایندگان مجلس یازدهم، متخصصین زیادی بخصوص جوانان حضور دارند که انشاءالله بتوانند در جهت رفع مشکلات اساسی مردم گام بردارند.

وی در خاتمه با اشاره به همکاریهای کارشناسی و حقوقی اعضا و کارشناسان شورای نگهبان با ادوار مختلف مجلس اظهار داشت: شورای نگهبان آمادگی دارد ظرفیت های کارشناسی و حقوقی خویش را برای اصلاح و تصویب قوانین در اختیار نمایندگان قرار دهد و مجلس جدید با اقدامات خود مایه خشنودی خداوند، رهبری و مردم شریف ایران شود.