بورل مطرح كرد؛ اتحادیه اروپا ازلغومعافیتهای تحریمی آمریكا درباره ایران انتقادكرد

به گزارش بهمن مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از لغو تمدید معافیت های تحریمی آمریكا درباره همكاریهای صلح آمیز با ایران، این اقدام را باعث دشوار شدن نظارت بر برنامه هسته ای تهران اعلام نمود.
به گزارش بهمن به نقل از مهر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج شنبه از اقدام آمریکا در لغو معافیت های تحریمی در حوزه همکاریهای صلح آمیز هسته ای با ایران انتقاد نمود. بر طبق این گزارش، «جوزف بورل» برجام را بهترین و تنهاترین روش برای حصول اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران عنوان نمود و اظهار داشت: من بنابراین از تصمیم آمریکا برای لغنو تمدید معافیت های تحریمی مربوط به طرح های هسته ای در رابطه با برجام ابراز تأسف می کنم. وی در عین حال افزود که این اقدام حصول اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را برای جامعه بین المللی دشوارتر می کند.
«مایک پمپئو»، وزیرخارجه آمریکا چهارشنبه شب از عدم تمدید معافیت های همکاری هسته ای با ایران اطلاع داد.
پمپئو در یک پیام توئیتری نوشت: «امروز، من آخر معافیت تحریم ها برای [همکاری در] پروژه های در رابطه با برجام در ایران را که ظرف ۶۰ روز اجرایی می شود، اعلام می کنم».
وزیر خارجه آمریکا در پیامی دیگر که متعاقب این پیام انتشار یافت، نوشت: «من همینطور دو هدایت کننده اصلی برنامه غنی سازی هسته ای ایران را تحریم می کنم- مجید آقایی و امجد سازگار. دانشمندان ایرانی باید انتخاب کنند: یا یک فعالیت صلح آمیز خارج از حوزه اشاعه [تسلیحات هسته ای] را دنبال کنند یا خطر تحریم شدن را بپذیرند».