یادداشت، علی لاریجانی، با صندلی ریاست خداحافظی كرد!

بهمن: «آقای دكتر علی لاریجانی، در آخر آخرین جلسه مجلس دهم، از نمایندگان مجلس، خبرنگاران و دست اندركاران تشكر كرد و یاد نمایندگان فقید این دوره را گرامی داشت و بالاخره با صندلی ریاست خداحافظی كرد!»
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، علی ورسه ای در ادامه یادداشتی که خطی از آنرا خواندید نوشته است: اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به کارنامه دوران انقلاب او بیندازیم باید به نقاط مهم و برجسته آن اشاره کنیم؛
* ساختار فکری و شخصیتی او، از دو عالم بزرگ و عالی مقام؛ یعنی پدر (آیت الله میرزا هاشم آملی) و پدر همسرش (آیت الله شهید مطهری) تأثیر پذیرفته و رشد یافته است.
* او از مدیران ارشد نظام و تأثیرگذار در سطح کلان کشور بوده و ده سال ریاست بر سازمان صدا و سیما و سه دوره متوالی (دوازده سال) ریاست بر مجلس شورای اسلامی و نیز دبیری شورای عالی امنیت ملی و نمایندگی ولی فقیه در این شورا را در کارنامه خود دارد.
* وی در دوران مسئولیت های خویش، با عقلانیت، تدیّن، سعه ی صدر و انقلابی عمل کرد و نشان داد که یک اصولگرای اصیل و واقعی است نه اصولگرای بدلی و شعاری!
* لاریجانی هیچ گاه مصلحت اندیشی های جناحی و سیاسی و حبّ و بغض های شخصی و جریانی را مقدّم بر قانون نشمرد و هیچ وقت در مقابل قانون برای خود خط قرمزی قائل نشد.
* حتی یک دفعه هم که شده، در صف جریان های افراطی و تند نایستاد و با آنان همراه و همصدا نشد. گرچه به خاطر داشتن این روحیه، ناسزاها و تهمت ها شنید و جفاها و بی مهری ها دید و در موردی مُهر نماز و لنگه کفش به سویش پرتاب کردند!
* از خاصیت های برجسته او داشتن سعه صدر بود و همیشه با منطق و نقد منصفانه به مصاف رقیب رفت و هیچ گاه اعتبار خودرا در بی اعتباری رقیب و مخدوش ساختن چهره ی رقبا نجُست.
* او هیچ ابایی ندارد که در مصاحبه اش با سیمای جمهوری اسلامی، یکی از بدترین روزهای زندگی اش را روزی بخواند که خبر درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی را شنید! و این در حالیست که می دانست از این بابت مورد هجمه جریان مدعی انقلابی گری قرار خواهد گرفت و بر موقعیت و جایگاهش لطمه و لطمه خواهد خورد.
* او همیشه به مصلحت کشور می اندیشید و بس. و کاری به اشخاص و جریانها نداشت. برای همین، با تمام وجود و صادقانه از برجام برای حفظ کشور و منافع مردم دفاع کرد، در صورتیکه می توانست بگونه ای دیگر موضع بگیرد تا محبوبتر شود و جایگاهش بالاتر رود!
* تلاش ها و اقدامات او محدود به داخل کشور نبود بلکه در تحولات منطقه نیز موثر بود؛ اینجا است که شهید حاج قاسم سلیمانی، ۴ اسفند ۹۴ در دیدار تعدادی از خانواده های شهدای مدافع حرم، لاریجانی را ستوده و در مورد وی می گوید:
«… آقای لاریجانی یکی از افراد مؤثر در تحولات منطقه بودند و هستند.
وقتی جنگ ۳۳ روزه تعیین تکلیف شد، مقاومت جایگاه بسیار بالاتری یافت. در آن ایّام من بیشتر در لبنان و در کنار دوستان حزب الله بودم
و آقای لاریجانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملّی، جنگ ۳۳ روزه را در دبیرخانه، با حضور ستاد کل و سپاه قدس پیگیری می کردند…
البته آقای لاریجانی از زمانی هم که در سازمان صدا وسیما بودند تا امروز همیشه از جریان نهضت اسلامی و حرکت های انقلابی در منطقه حمایت کرده اند…
بعد از هفته اول جنگ به تهران آمدم و بعد از جلسه ای که با آقای لاریجانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملّی داشتیم، با هم به مشهد و خدمت حضرت آقا رفتیم تا گزارش آخرین وضعیت را بدهیم..
در آن جلسه مقام معظم رهبری سفارش هایی فرمودند که آنرا از الهامات الهی باید در نظر گرفت؛ چونکه سرنوشت جنگ را تغییر داد. معتقدم که باید از مواضع رئیس مجلس در قبال مسائل منطقه ای تمجید کرد.
آقای لاریجانی همیشه پشتیبان سپاه قدس بوده اند و من همیشه از حمایت فکری و عملی ایشان بهره برده ام و برای او آرزوی توفیق بیشتر دارم…»