رئیس جمهور: ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار كسب وكارهای صدمه دیده از كرونا قرار می گیرد

بهمن: رئیس جمهور روز پنجشنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت به منظور بررسی آثار شیوع بیماری كرونا اعلام نمود كه دولت برای آن دسته از كسب و كارهایی كه بر اثر شیوع بیماری كرونا صدمه دیده اند، مشروط بر اینكه كارگر و یا كارگران خویش را در این دوره زمانی اخراج نكرده باشند، تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته است.
به گزار ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با اشاره به اینكه دولت در كنار اقداماتی كه در بخش بهداشت و درمان انجام داده در زمینه اقتصادی و معیشت مردم و كمك به كسب و كارهای صدمه دیده از كرونا هم فعال است و هیچكدام از اینها فدای دیگری نخواهند شد، اظهار داشت: رقم تسهیلاتی كه برای این منظور اختصاص یافته است، ۷۵ هزار میلیارد تومان است كه با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت دو ساله در اختیار مشمولان این طرح قرار می گیرد.
رئیس جمهور همینطور تصریح كرد: كمك مورد نیاز بخش بهداشت و درمان و كمك ۵ هزار میلیارد تومانی به صندوق بیمه، در مجموع رقمی یك میلیارد دلاری است كه مقرر است از صندوق توسعه ملی برداشت شود كه نامه درخواست آن، تقدیم رهبر معظم انقلاب می شود.
متن كامل سخنان روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت به منظور بررسی آثار شیوع بیماری كرونا به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
در مسئله كرونا همانطور كه مردم توجه دارند در دو بخش مهم می بایست تلاش می كردیم یكی در بخش بهداشت و درمان بود كه در این حوزه تصمیمات خوبی اتخاذ كردیم و پیش از ایام فروردین بر اساس یك فرض بدبینانه، خیلی از اماكن مستعد را برای نقاهتگاه آماده كردیم.
اكنون دهها هزار تخت نقاهتگاهی در سرتاسر كشور آماده است كه حدودا از این تخت ها استفاده نشده و این تخت ها را برای شرایط بسیار بدبینانه پیشبینی كرده بودیم.
۴ هزار تخت بیمارستانی نیروهای مسلح را هم آماده كردیم كه از این تعداد هم تابحال استفاده نشده است. امروز تمام تخت های بیمارستانی كشور را آماده كردیم و از این تخت ها هم حدود ۱۳هزار تخت تابحال استفاده نشده است.
بنابراین امروز یك رقم و عدد بسیار بالایی از تخت های بیمارستانی و تخت های نقاهتگاهی در اختیار داریم كه استفاده نشده است. از برنامه ریزی بسیار خوبی كه در این كشور انجام گرفته تشكر می كنم و فكر نمی كنم هیچ كشوری شرایط كشور ایران را داشته باشد كه هم اكنون در سخت ترین شرایطی كه همه كشورهای دنیا با آن مواجهند ما حدود ۲۰هزار تخت بیمارستانی خالی را در اختیار داریم.
پزشكان و پرستاران ما هم كه روزهای اولیه روند كار برای آنها بسیار خسته كننده بود با آماده كردن ۱۰هزار پرستار جدید این مسئله را هم حل كردیم و امروز شرایط بگونه ای است كه پرستارهای ما می توانند طبق معمول در بیمارستانها فعالیت خویش را ادامه دهند. البته این به آن معنا نیست كه پزشكان و پرستاران ما كار عادی انجام دادند، هم از روز اول و هم امروز كارشان كار بسیار ارزشمند، فوق العاده، مجاهدانه و فداكارانه است و از همه آنها تشكر و سپاسگزاری می نماییم.
از امروز مقررات سخت تری هم برای فاصله گذاری اجتماعی اعمال می شود تا بتوانیم تا حدود ۲۰ فروردین و دو هفته ای كه برای فاصله گذاری اجتماعی مدنظر قرار دادیم ان شاءالله برای شكستن زنجیره كرونا در كشور اطمینان بیشتری پیدا نماییم.
اما علاوه بر آنچه كه در زمینه فعالیتهای بهداشتی و درمانی انجام دادیم لازم بود در زمینه اقتصادی، هم برای معیشت مردم و هم به منظور زندگی مردم و هم برای كسب و كارهایی كه صدمه دیدند فكر نماییم و این هیچ كدام فدای یكدیگر نخواهند شد یعنی ما در بخش بهداشت و درمان كار و وظایف خویش را صددرصد انجام می دهیم و در بخش اقتصادی هم در حد امكان و توان فعالیت خویش را انجام خواهیم داد تا این سختی ها برای مردم تا حد ممكن سهل تر شود.
برای اینكار امروز تصمیماتی اتخاذ كردیم كه علاوه بر آن تصمیماتی بود كه در جلسه قبلی اقتصادی اتخاذ شده بود. طرح تسهیلاتی كه در اختیار ۴ میلیون نفر قرار داده می شد و بسته معیشتی كه در اختیار ۳ میلیون قرار داده می شد، مربوط به گذشته بود یعنی برای پیش از سال جدید بود و نخستین اقدام آن هم در هفته آخر اسفند انجام گرفت. آن طرح اجرا می شود و ادامه پیدا می كند.
حدود ۶هزار میلیارد تومان هم اعتبار مدنظر قرار دادیم و ان شاءالله انجام خواهیم داد.
امروز تصمیمات دیگری را اتخاذ كردیم. نخستین تصمیم این بود كه نسبت به كسب و كارهایی كه آسیب دیدند مشروط بر اینكه كارگری را اخراج نكرده باشند و نكنند، اگر بنگاهی آسیب دیده و كارگری را اخراج نكرده باشد تسهیلات ارزان قیمتی را در اختیار آنها قرار می دهیم. در این حوزه وزارتخانه های صمت و رفاه و بخش اقتصادی دولت، برنامه ریزی و تعیین و جدول آنرا مشخص می كنند و در مجموع ۷۵ هزار میلیارد تومان را برای این كار مدنظر قرار دادیم. ان شاءالله بانك مركزی با همكاری بانكها این اقدام را انجام خواهد داد.
۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات را با نرخ ترجیحی ۱۲درصد در اختیار بنگاه های خدماتی و تولیدی قرار می دهیم و زمان بازپرداخت آن ۲ سال هست. بنابراین نرخ این تسهیلات ۱۲درصد و مجموع رقمی كه مدنظر قرار دادیم ۷۵هزار میلیارد تومان است.
علاوه بر این اقدامی كه انجام دادیم، مواردی هم لازم است كه از صندوق بیمه بیكاری استفاده نماییم، مواردی بوده و امكان دارد مواردی هم پیش رو داشته باشیم، برای این كار هم رقمی حدود ۵هزار میلیارد تومان مدنظر قرار دادیم به جهت اینكه این صندوق بتواند بیمه بیكاری را برای ۳ ماهی كه پیش رو داریم البته ماه فروردین و اردیبهشت، امیدواریم از این مسائل عبور نماییم و شرایط عادی شود.
یك رقمی هم بخش بهداشت و درمان نیاز دارد كه این رقم را اعلام نمودند و سازمان برنامه و بودجه هم رسیدگی كرده است. مجموع آنچه كه بهداشت و درمان و همینطور كمكی كه صندوق بیمه بیكاری نیاز دارد، رقم یك میلیارد دلاری است ان شاءالله امروز این نامه را خواهیم نوشت و امیدواریم مقام معظم رهبری هم موافقت كنند كه یك میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار معضلات و پیچیدگی های بحث كرونا به خصوص در زمینه بحث بهداشت و درمان كه نیازمندی های فراوانی برای تجهیز بیمارستانها و اقداماتی كه باید در این حوزه انجام بگیرد، وجود دارد.
بنابراین به هموطنان عزیزمان اطمینان می دهیم كه دولت، بخش اقتصادی و همینطور زندگی مردم را بعنوان یك نگرانی همواره مدنظر دارد یعنی از یك طرف بحث سلامت مردم مدنظر است و از سوی دیگر هم بحث چرخش اقتصاد و تولید كشور مدنظر قرار دارد.
الحمدالله تا امروز وضع تولید در كشور خوب بوده و ذخایر ما مكفی است و به اندازه كافی همه ذخایر بگونه ای است كه نیازمندی ها را تأمین كند. فروشگاهها همه مواد ضروری به خصوص مواد غذایی ضروری مردم را تأمین می كند. الحمدالله در این حوزه هم شرایط كشور از شرایط خیلی از كشورهای دیگر جهان بهتر است علیرغم اینكه در فشار تحریم شدید بودیم و كشورهای دیگر نه تنها در معرض تحریم نیستند بلكه اتحادیه هایی دارند و با كشورهایی مرتبط هستند و منابع مالی فراوانی را در اختیار دارند. علیرغم همه مشكلاتی كه داشتیم كشور تا امروز با افتخار و آبرومندانه پیش رفته و این مسیر را ان شاءالله ادامه خواهیم داد.
امیدوارم خداوند به ما كمك نماید تا بتوانیم از این بلیه و مشكل سریع تر عبور نماییم. ان شاءالله.
والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: audio/mp3