خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۷ آذر ماه ارائه بودجه ۹۹ از طرف رئیس جمهور و احتمال بررسی آن در ۴ اسفند

بهمن: تقدیم بودجه ۱۳۹۹ از به مجلس توسط رئیس جمهور/ مخالفت با قانونی شدن شوراهای محلی/ افزایش عوارض نوسازی/ اعلام وصول سوال از وزیران نیرو و اقتصاد و… همچون مهمترین اخبار امروز (یك شنبه) هفدهم آذر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی هستند كه می توانید مشروح آنرا در لینك های زیر بخوانید.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، جلسه علنی بامداد امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با حضور حسن روحانی رئیس جمهور، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور انجام شد و تقدیم لایحه بودجه سال ۹۹ توسط روحانی در دستور كار این جسله قرار گرفت.

رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ كشور به مجلس با تاكید بر اینكه علایم و برآوردها نشان میدهد كه امسال رشد اقتصاد منهای نفت كشور مثبت باشد، اظهار داشت: طی ۹ ماه گذشته و به رغم تشدید تحریم ها و فشارها، بودجه های جاری بموقع پرداخت گردیده و ۳۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی نیز تابحال پرداخت شده است. وی با اشاره به اینكه بودجه سال آتی، بودجه استقامت و مقابله با تحریم خواهد بود، اظهار داشت: دشمنان در طرح شكست اقتصاد ایران اسلامی ناكام مانده اند و دولت طبق خواست مردم و مجلس در اقتصاد كلان گامهای چشمگیری برداشته و كشور در راه توسعه و رونق است.
روحانی بعد از سخنرانی ۴۵ دقیقه ای درباره خاصیت های لایحه بودجه ۹۹ متن این لایحه را تقدیم رئیس مجلس كرد كه متن كامل این لایحه را میتوانید اینجا بخوانید.

پس از ارائه لایحه بودجه، رئیس جمهور به همراه وزراء و معاونین خود جلسه علنی مجلس را ترك كرد. علی لاریجانی رئیس مجلس نیز ضمن قدردانی از رئیس جمهور برای تقدیم بودجه از اعضای دولت به خاطر حضور در این نشست قدردانی كرد.
دراین جلسه یك عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به سخنان رئیس جمهور در تشریح جزئیات لایحه بودجه سال آینده اظهار داشت كه بهتر بود نمایندگان در حضور رئیس جمهور تذكرات و نقطه نظرات خودرا مطرح می كردند. حاجی دلیگانی اضافه كرد: متاسفانه شركت های دولتی هم در گران كردن كالا و خدمات خود از دیگران سبقت گرفته اند.
اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس هم با بیان اینكه لایحه بودجه، ۴ اسفند ماه در صحن مجلس مورد بررسی قرار می گیرد، اظهار داشت: الان استیضاح سه وزیر كشور، نفت و آموزش و پرورش در دستور كار مجلس قرار دارد وی ادامه داد: ظرف امروز و فردا سه وزیر یاد شده با حضور در كمیسیون های مربوطه به دغدغه های نمایندگان پاسخ خواهند گفت.
همین طور اكبر رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت كه كمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی از امروز در جلسات خود نمایندگان خودرا برای عضویت در كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ انتخاب می كنند.

ناطقین امروز مجلس
انتقاد نعمتی از پوشش اظهارات قالیباف توسط صداوسیما
قاضی پور: تمام دستگاه ها سوژه مبارزه با فساد را از شعار به عمل تبدیل كنند
حاجی دلیگانی: مردم توضیح می خواهند
حسنوند: فتح مكه و مدینه و بیت المقدس به دست فرزندان انقلاب اسلامی است

***
نمایندگان با ۱۰۱ رای موافق، ۷۹ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر با رد یك استفساریه با قانونی شدن شوراهای محلی مخالفت كردند.
همین طور نمایندگان در بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها، عوارض نوسازی را به دو و نیم درصد افزایش دادند.
در ادامه جلسه امروز نمایندگان مجلس با یك فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر مسافرت های خارجی كاركنان دولت موافقت كردند.

تذكرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس
صادقی: آیا مسئولیت اظهارات فرماندار شهر قدس را می پذیرید؟
ساداتی نژاد: دولت از اصل غافلگیری درباب یارانه معیشتی استفاده نكند
آقاپور: دولت به تخصیص بنزین برای تردد معلمان به محل كار توجه كند
ابطحی: چرا یك خَیِر در مدارس خمیردندان خارجی توزیع كرده است؟
آزادی خواه: آقای رئیس جمهور، چرا دردِ دل مردم را نمی شنوید؟
نماینده زابل: گاز در سیستان و بلوچستان وجود ندارد

***
در این نشست علی اصغر یوسف نژاد ۴ سوال از وزیران نیرو و اقتصاد اعلام وصول شد.
سخنگوی فراكسیون مستقلین با اشاره به حضور بیژن زنگنه در جلسه بامداد امروز این فراكسیون جهت بررسی سوژه اصلاح قیمت بنزین هم اظهار داشت كه بر طبق اظهارات وزیر نفت میزان مصرف سوخت از زمان افزایش قیمت بنزین ۲۰ میلیون لیتر كاهش یافته است.

منبع: