سومین كنگره حزب كارگزاران لیلاز: ایران بر مشكلات تحریم غلبه می كند

بهمن: یك عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی با تاكید بر این كه ایران بر مشكلات تحریم غلبه می كند اظهار داشت: نظام سیاسی ایران بر اثر مشكلات ناشی از تحریم فرو نمی پاشد چون مشكلات فعلی بیشتر جنبه ی داخلی دارد كما این كه ملت ایران بزرگتر از آن است كه آمریكا بخواهد آنرا ساقط كند.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، سعید لیلاز در سومین كنگره ملی حزب كارگزاران سازندگی اظهار نمود: از بنده می پرسند كه چرا پس از انتخابات ۹۶ و رای به روحانی حالا وضعیت به این سمت كشیده شده است. پیش از آن باید به این نكته اشاره داشت كه ظرف سالهای ۹۲ تا ۹۶ اقتصاد دستاوردهای بزرگی را به دست آورد. در آن زمان متوسط رشد اقتصاد بیشتر از دو برابر عربستان، بیشتر از سه برابر روسیه و بالاتر از متوسط اقتصاد كل جهان بود.

عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی افزود: همین طور در حوزه كاهش نرخ بیكاری و نرخ تورم و بهبود نظام معیشتی جامعه در كنار كاهش شكاف طبقاتی گام ها و دستاوردهای مهمی برداشته شد.

وی اضافه كرد: اگر بنده بارها در مقطع اردیبهشت سال ۹۶ و انتخاب آقای روحانی باشم باز هم به او رای می دهم با عنایت به این كه رقبا و ساختار سیاسی در آن زمان مشخص بود.

لیلاز با اشاره به اینكه امروز با تغییر اوضاع تورم نقطه به نقطه به ۴۰ درصد رسیده است اظهار داشت: پس از اعتراضات دی ۹۶ شرایط تغییر نمود. به باور بنده شورش های دی ۹۶ در تاریخ معاصر ایران مغفول مانده و به اندازه كافی مورد توجه نبوده است. این شورش ها، مصنوعی ترین های تاریخ ایران بود كه بخشی از حاكمیت مقابل بخش دیگری راه انداخت تا به روحانی آگهی روشن دهد كه اگر پایش را از گلیمش دراز كند اتفاق بیفتد. از آن زمان به كل بودجه ۹۷ با آنچه از ابتدا طراحی شده بود تفاوت كرد. معتقدم باید جلسات تحصیلی درباره ی این شورش ها جهت روشن شدن ماهیت آن گذاشت چون پس از آن سمت و سوی فعالیت های اقتصادی دولت تغییر نمود.

این استاد اقتصاد اظهار داشت: ۱۴ درصد كل نقدینگی كشور در زمان ناصرالدین شاه تا الان برای موسسات مالی اعتباری هزینه شده است پس رذیلانه ترین دروغ آن است كه بگوییم تورم ۴۰ درصدی عامل اصلی تحریم هاست.

وی ادعا كرد: ما در جریان دولت روحانی شاهد غارت سازمان یافته در ایران هستیم. در ظرف ۱۰ ماه گذشته حدود ۳۰ میلیارد دلار گم و دزیده شد و حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان پول در شبكه بانكی كه از آن بعنوان مركز فساد یاد می شود، پنهان شده است.

لیلاز با انتقاد از عملكرد معاون اول رییس جمهور در زمینه تحریم ها اظهار داشت: هیچ گاه نگفتم كه تا آخر پای دولت می مانم و یا این كه دیگر به آقای روحانی رای نمی دهم بلكه صبر و داوری می كنم.

وی با اشاره به اینكه پس از تحریم ها عملكرد دولت و نظام سیاسی شامل مجلس ناشیانه و سردرگم بود اظهار داشت: انگار یك عده دبیرستانی از پشت میز به زور مسئول شده و مقرر است كشور را در مقابل تحریم ها مدیریت كنند. انگار نه انگار كه مجرب ترین مسئولان و كادر در دنیا در مقابل تحریم ها وجود دارد. به استثنای كوبا هیچ كشوری همچون ایران با تحریم ها مواجه نبود. ما از زمان دی ماه ۹۶ این شرایط را آگهی می دادیم اما بنده را به تندروی و اغراق متهم می كردند. معتقدم مسئولان ایران هنوز به دركی از موج تحریم ها نرسیده اند البته فكر می كنم كه باید چیزی پشت پرده باشد.
این عضو شورای مركزی حزب كارگزاران با اشاره به اینكه منافع بنده ایستادگی در مقابل آمریكاست، اظهار داشت: من ضد امپریالیسم هستم. هارتر از امپریالیست آمریكا در طول تاریخ ندیده ام. نمونه آنرا می توان در نرخ تورم دلار ظرف ۱۰۰ پارسال دید كه ۲۵۰۰ درصد بوده است. برخی فكر می كنند كه می توان با طناب آمریكا به چاهی رفت. آمریكا از ۱۹۷۱ تابحال حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان از ثروت جهانی را با تغییر نرخ ارز دزدیده است. به این دلایل معتقد به ایستادگی هستم اما از آن طرف تصمیم گیری های اقتصادی دولت حاكی از ایستادگی نیست. بی عملی موجود بنده را به پشت صحنه سیاسی راهنمایی می كند.
لیلاز با اشاره به اعلام ترامپ برای خروج از برجام اظهار داشت: ترامپ از ۲۱ فروردین اظهار داشت كه می خواهد تحریم ها را بازگرداند. بنده تمامی تحریم ها از دوران ناپلئون تا كنون را مرور و بررسی كردم. اینكه آمریكا به تنهایی بتواند كشوری را مورد هجمه قرار دهد برایم غیرقابل باور است. مگر آنكه همچون دوره قبل ستون پنجم و نفوذی در درون جمهوری اسلامی به نفع آمریكا تعریف شده باشد كه منافع بخشی با تشدید تحریم ها همسو میگردد.
وی با ادعای این كه «می توان گفت حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان ظرف یك پارسال در داخل كشور یعنی معادل یك چهارم GTP ایران دزدیده شده است» اضافه كرد: دولت اگر بخواهد می تواند در مقابل تحریم ها و زیاده خواهی های آمریكا بایستد. این ایستادگی و مقابله در ذات و توان اقتصادی ایران است.
وی ادامه داد: حالا باز شرایط اقتصادی ایران نسبت به سه ماه گذشته بهتر شده است و به بخش مهمی از سردرگمی ها فائق آمده و سیاست ها روشن شده است. خیلی ها از آن خوش بینی درآمده اند كه تحریم ها اثر ندارد. البته كه اقتصاد ایران نابود شده ی دخالت های بخشی است و سازمان یافته نظام حاكم است كه اگر اقتصاد رها شود وضعیت بهتر خواهد شد.
این فعال سیاسی با تاكید بر اینكه ایران بر مشكلات تحریم و بحران غلبه می كند، اظهار داشت: چه مسئولان به ملت كمك كنند و چه خودشان بخشی از غارتگران باشند ملت ایران بزرگتر از آن است كه آمریكا بخواهد آنرا ساقط كند. نظام سیاسی ایران در اثر مشكلات فرو نمی پاشد. مشكلاتی كه اساس داخلی دارد و تحریم ها نقش تعیین كننده ای ندارد و فقط نقش تشدید كننده دارد و درست در زمان و به بزنگاهی وارد اقتصاد ایران میگردد كه با منافع غارتگران همسو است.
لیلاز با اشاره به نگرانی مردم از آینده اقتصادی كشور اظهار داشت: اینكه مردم همه چیز را ذخیره می كنند نشان از وحشت آنها از آینده است. چنین روندی حتی در زمان جنگ نبود. چون مردم نگاه مثبت داشتند. حالا نگاه ها منفی و مردم می ترسند و نمی خواهند تغییرات سیاسی احداث شود.
وی ادامه داد: البته بحث فروپاشی جمهوری اسلامی باز بحثی است كه در طول دو پارسال مطرح گردیده است كه معتقدم این هم اتفاق نمی افتد. چون در شرایطی كه نرخ تورمی مواد غذایی ۶۰ درصد و نرخ تورم ۴۰ درصد شده مردم هیچ اعتراضی نمی كنند. آنها این همه تحت فشار هستند اما باز هم ثبات سیاسی را تقاضامندند. مردم مسئولیت شان را انجام دادند. ان شاءالله بر بحران غلبه می نماییم.