مدیركل عتبات سازمان حج خبر داد: آغاز ثبت نام اربعین تا هفته آینده، ویزای عراق ریالی می گردد

بهمن: مدیركل عتبات سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت نام سفر اربعین تا هفته آینده اطلاع داد و اظهار داشت: زائران اربعین نگران تامین ارز نباشند، هزینه های این سفر حتی ویزا، ریالی محاسبه و دریافت می گردد.
مرتضی آقایی قیمت ویزای عراق را در اربعین امسال ۴۱ دلار اعلام نمود و در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: هزینه این ویزا با عنایت به رایزنی ستاد اربعین مستقر در وزارت كشور با بانك مركزی، به نرخ روزانه ی بازار ثانویه، محاسبه و به پول رایج كشور دریافت می گردد. ازاین رو زائران دغدغه تامین ارز نداشته باشند، چون هزینه ای كه برای سفر اربعین می پردازند تماما ریالی است.
به گزارش بهمن به نقل از ایسنا، هزینه ویزای عراق تا سال قبل ۴۰ دلار بود كه اربعین ۹۶ به ریال محاسبه و از زائرانی كه پیش ثبت نام كرده بودند با رقم ثابت محاسبه و دریافت شد. این درحالی است كه طبق اظهارات مسؤولان سازمان حج و ستاد اربعین نرخ محاسبه ویزای عراق برای اربعین امسال با عنایت به نوسانات ارز برپایه قیمت روزانه ارز در بازار ثانویه تعیین می گردد.
هرچند كه حسین ذوالفقاری ـ معاون امنیتی و انتظامی وزارت كشور و رییس ستاد اربعین ـ اواخر هفته گذشته اظهار داشته بود: «با توافقاتی كه با بانك مركزی شده دلار بازار تعادلی نزدیك به ۷ هزار تومان به زائران داده می شود. » این در حالی است گفته شده نرخ پایه ارز در بازار ثانویه پنجشنبه گذشته، ۸ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.
به گفته مدیركل عتبات سازمان حج، ثبت نام سفر اربعین در سامانه «سما» از اواخر این هفته و یا اوایل هفته آینده آغاز می گردد.
آقایی همینطور با بیان این كه ثبت نام سفر عراق برای دهه دوم ماه محرم هم اكنون در وب سایت atabatorg.haj.ir و دفاتر زیارتی امكان پذیر است، درباره نتیجه رایزنی هایی كه برای تامین ارز با هدف ارزان تر شدن سفر عراق انجام شده است، اظهار داشت: نتیجه آخرین مذاكرات تثبیت ماند، به این مفهوم كه ارز مورد نیاز سفر عتبات عالیات عراق توسط سازمان حج از بازار ثانویه به صورت متمركز تهیه می گردد و در اختیار مجریان این سفر قرار می گیراد.
وی خاطرنشان كرد: هزینه سفر هوایی عتبات درحال حاضر بین سه میلیون و ۲۰۰ هزار تا سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سفر زمینی یك میلیون و ۳۰۰ هزار تا یك میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.
آقایی درباره امنیت عراق با عنایت به تحركات اخیر در این كشور و به آتش كشیدن كنسولگری ایران در بصره، اظهار داشت: مشكل امنیتی برای كاروان ها و زائران ایرانی وجود ندارد، چون كه تردد آنها با پوشش امنیتی انجام می گردد. اتوبوس های كاروان های تحت پوشش سازما حج و زیارت هم به محض ورود به عراق با اسكورت امنیتی همراه می شوند.